עצירות, נפיחות, גזים, כאבי בטן וטחורים

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


תלונות:‏
עצירות, נפיחות, גזים, כאבי בטן וטחורים

רקע אודות המטופלת:
שלומית, בת 34, נשואה + 2 ילדים קטנים, עובדת שעות רבות.

פירוט תלונות עיקריות:
עצירות: סובלת מאז ומתמיד, גם כילדה, מלווה תמיד בהרגשת נפיחות, כבדות וגזים.
כאבי בטן: בעיקר אחרי מאכלים מסוימים, כאבי בטן חזקים עד סחרחורת, ממוקמים בחיבור בין המפשעה לבטן תחתונה, גם כשלא כואב מרגישה תמיד אי נוחות.
טחורים: מאז הלידות, מדממים וכואבים, בעיקר אחרי יציאה קשה.
כבדות: בעיקר אחרי הארוחה, לפעמים טעם מר\חמוץ בפה.

תלונות ברקע:
חוסר שינה: עובדת עד מאוחר בלילה ומתעוררת כל לילה לפחות פעם אחת בגלל הילדים.
סובלת מחסרים של B12 וברזל: לוקחת תוספים

 

הטיפול הנטורופתי בעצירות, נפיחות, גזים, כאבי בטן וטחורים

המקרה של שלומית הוא מצב קלאסי של מערכת עיכול מאוד חלשה. חולשה זו קיימת, סביר להניח, מלידה, והיא באה לידי ביטוי והתעצמה בעקבות תזונה לקויה שהנציחה את החולשה. מבחינה נטורופתית מצב זה, של עצירות, כבדות אחרי האוכל, נפיחות וגזים, טעם מר וחמוץ בפה, מעיד על חוסר פירוק וספיגה תקינים של מזון. האבחנה מבחינה נטורופתית נקראת "היפוכלורידריה" - תת חומציות במערכת העיכול. החסרים התזונתיים מוכיחים גם חולשה ובעיות ספיגה. למרות ששלומית נהגה לאכול בשר כל יום, עדיין היא סבלה מחסר ברזל ו B12 - שניהם נמצאים בשפע בבשר. אוכל שלא מתפרק כראוי מותסס בקיבה גורם לעצירות, לנפיחות, גזים וכאבים. הטעם המר והחמוץ מעיד על עלייה של חומצות קיבה בגלל האוכל המותסס בקיבה. מטרת הטיפול הנטורופתי במצב זה לשקם את ריריות הקיבה מצד אחד ולדאוג לשיפור הספיגה מצד שני. הפרשה תקינה של חומצות מרה לקיבה תגביר את תנועתיות המעי ותפעל למען יציאות תקינות. שלומית קבלה תזונה צמחונית קלה לעיכול, בעיקר חמה ומבושלת, בליווי צמחי מרפא בעלי פעילות משקמת ריריות, כגון פיליפנדולה, וכן צמחי מרפא המעודדים הפרשה של חומצות עיכול מצד אחד אך גם מרגיעים את מערכת העצבים מצד שני כגון ורבנה. ישנם צמחי מרפא הפועלים ישירות על שיקום מערכת העיכול אך יש להם גם פעילות מרגיעה כללית, ולכן מאוד מתאימים במצב זה.

 

תוצאות הטיפול הנטורופתי בעצירות, נפיחות, גזים, כאבי בטן וטחורים

בפגישתנו השנייה, לאחר שבועיים, שלומית כבר הרגישה הקלה. היציאות נהיו יותר סדירות וקלות, הכבדות, הנפיחות והגזים פחתו. היה קשה לשלומית להמנע לחלוטין מבשר - המאכל האהוב עליה ביותר, ולכן הוספנו בשר לתפריט בכמות קטנה ובארוחות ללא פחמימה, להקלה על העיכול. חודש וחצי לאחר ששלומית שינתה את תזונתה והחלה לקחת את צמחי המרפא כאבי הבטן ואי נוחות בבטן נעלמו. היא הרגישה יותר רעננה וממוקדת. לאט-לאט הוספנו עוד מזונות לתפריט, ובמקביל המשכנו לתמוך ולחזק את מערכת העיכול על ידי תוספי תזונה וצמחי מרפא. לאחר 3 חודשי טיפול שלומית הרגישה מצוין, סגלה לעצמה הרגלי תזונה טובים ובעייתה נפתרה.
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..