עצירות אצל ילדים

 

שאלה
הילדה שלי בת 7 ובשבועיים האחרונים התחילה לה עצירות עם כאבי בטן. אני רואה שפשוט קשה לה מאוד להוציא את הצואה ועד שהיא יוצאת היא קשה כמו אבן. העצירות התחילה די פתאום בלי שמשהו מיוחד קרה, למרות שתמיד היו לה בעיות סביב הבטן. היא לא אוכלת הכי טוב בעולם. הרופא רשם לה תרופה לקסטיבית והתחלתי לתת לה וזה עוזר לה ומאחר שאני חוששת שהעצירות תהפוך לכרונית ובעיקר אני חוששת מזה שהיא תתחיל לפחד ללכת לשרותים. אבל מצד שני קראתי אצלכם באתר שתרופה לעצירות יכולה לגרום להתמכרות? האם זה נכון? כמו כן מה אפשר לעשות כדי לפתור את בעיית העצירות בדרך טבעית? האם יש צמחי מרפא שיכולים לעזור לגיל 7? כמו כן האם אפשר להשתמש בצמחי מרפא ללא חשש לתלות או התמכרות? ומה מומלץ לה לאכול?

 

תשובה

עצירות מוגדרת במידה ומתרחשים 2 מתוך שלושת הקריטריונים הבאים: התרוקנות של פחות משלוש פעמים בשבוע, צואה קשה לפחות ברבע מהיציאות ותחושת מלאות וחוסר תחושת התרוקנות. העצירות אינה מחלה אלא סימפטום הנובע מבעיה. העצירות היא בהרבה מהמקרים "נורה אדומה" שנדלקת ומתריעה על כך שהגוף לא מתפקד בצורה יעילה. כשאין התרוקנות יומיומית תקינה, הגוף לא מפנה את כל הפסולת. הפסולת שנמצאת בצואה כוללת חיידקים, מזהמים וחומרים מסוכנים לגוף שמקורם במזון. אך בנוסף לכל אלו, דרך הצואה הגוף מפנה גם עודפים של חומרים המיוצרים בתוך הגוף כגון כולסטרול ואסטרוגן. לכן, עצירות כרונית מקושרת כאחד הגורמים למחלות רבות, בניהם, סרטן מעי גס, סרטן שד, כולסטרול גבוה, מחלות לב וכלי דם ועוד. עצירות היא תופעה שכיחה ביותר בעולם המודרני ונדירה ביותר באוכלוסיות שאוכלות מזון צמחי, טרי ולא מעובד. עצירות אצל ילדים הינה תופעה מדאיגה שנהפכת יותר ויותר שכיחה בגלל אורח החיים המודרני. הסיבה העיקרית לעצירות בעולם המודרני הינה תזונה לקויה וחוסר פעילות גופנית. פעילות גופנית מעודדת את הפריסטלטיקה של המעי (התנועתיות הטבעית של המעי) ועוזרת בהתרוקנות. תזונה עשירה במזון מן הצומח, שזהו מזון עתיר בסיבים תזונתיים, מעלה את נפח הצואה ועוזרת ליציאות תקינות, סדירות ויומיומיות.


הטיפול הנטורופתי יעיל ביותר בטיפול בעצירות אצל ילדים

לב הטיפול הנטורופתי בעצירות אצל ילדים הינו שינוי תזונתי שיפתור את הבעיה מהשורש. שילוב מנצח של תזונה נכונה עם צמחי מרפא בתחילת הטיפול, על מנת לשקם את מערכת העיכול ולעזור לביתך להיגמל מהלקסטיבים, יקנה תוצאות מדהימות תוך זמן קצר. במסגרת הטיפול הנטורופתי מותאם באופן אישי לבתך תפריט ידידותי במיוחד לילדים. לאחר ברור המזונות שבתך אוהבת לאכול, נבנה בהתאמה תפריט שיעזור בפעילות תקינה של תנועתיות מערכת העיכול ויקדם יציאות תקינות. במקביל יותאם לה פורמולת צמחי מרפא, שמטרתה לשקם את מערכת העיכול, לעודד הפרשה של מיצי עיכול ולסכך את מערכת העיכול כך שהיציאות יהיו תקינות, קלות ליציאה וסדירות. צמחי המרפא המומלצים הינם באישור משרד הבריאות. בשום אופן אסור להשתמש בצמחי מרפא שמעודדים באופן אקטיבי יציאה ועלולים לגרום לתלות בהם. צמחי המרפא שבשימוש תומכים ומשקמים במערכת העיכול ובשום פנים ואופן עושים את הפעולה במקומה. ולכן, בעיקר בעקבות שינוי התזונה, ניתן להפסיק את צמחי המרפא לאחר תקופה קצרה ולשמר את השגי הטיפול. צמחי מרפא כגון שורש טרקסקום ועלי ארטישוק יעילים בשיקום ותמיכה במערכת העיכול ובכך הם מקדמים יציאות תקינות וסדירות.


הטיפול הנטורופתי בעצירות בילדים הינו בטוח לחלוטין וללא תופעות לוואי

הטיפול הטבעי בעצירות מחזק ומקדם מערכת עיכול בריאה בגוף בריא. התפריט התזונתי שם גם דגש על גיל המטופל ונבנה תפריט עשיר בכל המרכיבים החיוניים שהגוף המתפתח צריך. השילוב של תזונה נכונה וישימה עם צמחי מרפא מתאימים הינו שילוב מנצח. לסיכום אני ממליצה לביתך תכנית טיפול שכוללת התאמה של תפריט עשיר סיבים ומרכיבים חיוניים, צמחי מרפא מותאמים באופן אישי לגמילה מלקסטיבים ופעילות גופנית קבועה להפעלת התנועתיות במעי.
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..