גסטריטיס וסטרס - טיפול טבעי



דלקת בקיבה - גסטריטיס מאופיינת בגירוי גבוה של ריריות הקיבה עד למצב דלקתי בריריות עצמן - בעיה הגוררת תסמינים שונים כגון כאבים, צרבות, בחילות, תחושת אוכל תקוע בגרון, אי נוחות ועוד. הגורמים העיקריים לגסטריטיס הם חולשה של מערכת העיכול, מערכת החיסון, שינויים ברמת החומציות, שגשוג חיידק הליקובקטר פילורי, צריכת אלכוהול או תרופות ועוד. כיום אנו יודעים כי הרקע להופעת גורמי גסטריטיס הוא לרוב שילוב של תזונה לקויה ורמות סטרס גבוהות - במילים אחרות.. אצל הרוב המכריע של אלו הסובלים מדלקת בקיבה יש ברקע בעיה או של תזונה לקויה או של מתח ברמה כזו או אחרת. יתרה מזאת - מניסיון קליני אנו יודעים כי שינויים בתזונה והפחתת מתח - שילוב חשוב המניב תוצאות טיפוליות מוצלחות בטיפול וריפוי טבעי לגסטריטיס.


סיכום מקוצר: גסטריטיס היא דלקת ברירית הקיבה - תזונה לקויה וסטרס הם מגורמי המפתח להחלמה ושיקום מערכת העיכול.


טיפול טבעי לגסטריטיסטיפול נטורופתי לגסטריטיס


כיצד סטרס משפיע על גסטריטיס?


במצב של סטרס גבוה או מתמשך  מתרחשים שינויים פיזיולגיים שונים כתוצאה מהפרשת הורמונים שונים כגון קורטיזול ואדרנלין. הורמונים אלו גוררים כאמור שינויים בפעולות של מערכות שונות בגוף ובין השאר גם של מערכת העיכול. לרוב תפקוד מערכת העיכול יורד , לעיתים בצורה גבוהה, מצב המוביל לתפקוד לקוי של עיכול, פירוק וספיגה. לאורך זמן, תפקוד לקוי זה עלול להוות קרקע פורייה לחולשה של הקיבה, של מערכת החיסון ותהליכי אחרים הקשורים לעיכול. מכאן הדרך קצרה לאפשרות של שגשוג חיידק הליקובקטר, ושל היווצרות גסטריטיס בקיבה.


סיכום מקוצר: גסטריטיס היא דלקת ברירית הקיבה - תזונה לקויה וסטרס הם מגורמי המפתח להחלמה ושיקום מערכת העיכול.


טיפול טבעי בהפחתת סטרס וגסטריטיס


ראשית תכנית התזונה חייבת להיות מותאמת למטופל בצורה אישית - משתנים רבים ואילוצים כגון עבודה, זמני נסיעות, בילויים ועוד חייבים להילקח בחשבון על מנת להשיג מסלול טיפולי שיעזור בהחלמה ומצד שני יוכל להחזיק לאורך זמן ארוך. אין טעם לחתוך את התזונה בצורה כזו שיהיה קשה עד בלתי אפשרי לעמוד בה - החכמה בטיפול תזונתי היא תמיד למצוא את שביל הזהב אשר נותן תוצאות טיפוליות לריפוי אבל מצד שני גם מותאם לאורח חייו של המטופל ומאפשר המשך חיים ללא תחושת חוסר או רעב או כל קושי אחר סביב התזונה. בגדול - תכנית טיפול תזונתי תכלול בד"כ התייחסות ליכולת האנטי דלקתית שיש במזון וכן לרמת הקושי בפירוק שלו - ככל שהמזון מכיל רכיבים אנטי-דלקתיים רבים יותר והוא במקביל אינו גורר העלאת חומציות וגירוי של רירית הקיבה - הרי שהוא נחשב טוב לטיפול. השלב הבא הוא להתאים את התפריט לפי הנטיות של המטופל. לצד זה יש צורך להוציא מהתפריט מזונות העלולים להזיק ולמצוא להם תחליפים בריאים ומספקים - משימת התאמת התזונה לטיפול בכאבי בטן עליונה היא משימה לא פשוטה והיא מורכבת בדיוק כמורכבות של המטופל


סיכום מקוצר: תזונה נכונה היא גורם מכריע בריפוי כאבי בטן עליונה וגסטריטיס - התאמה אישית לצרכיי המטופל מבטיחה תוצאות ארוכות טווח ומגבירה את תהליך הריפוי בצורה גבוהה.


סובלים מסטרס וגסטריטיס? התקשרו לשמוע כיצד ניתן לטפל בצורה יעילה ופשוטה בדרכי עיכול עליונות : 1-700-700-329


סטרס ומתח הוא גורם משמעותי לבעיות עיכול


מתח הנמשך לאורך זמן הוא אחד הגורמים המרכזיים להיווצרות בעיות עיכול שונות ובהם גסטריטיס, אולקוס, דלקות בוושט, ריפלוקס, צרבות ועוד. אצל אחוז גבוה מאוד מהסובלים מבעיות עיכול יש מתח כרוני או גבוה ברקע. זו אחת הסיבות שיש חשיבות לטפל גם בהיבט הזה ולא להזניח על מנת לספק מענה וריפוי מקיפים לכאבי הבטן העליונה ולגסטריטיס.

איך סטרס משפיע על מערכת העיכול?
בזמן מתח אנו מפרישים הורמוניי מתח שונים שהמוכר בהם הוא הקורטיזול - הורמון זה גורר אחריו תגובת שרשרת של פעולות ותגובות פיזיולוגיות בהם האטת פעולות עיכול, העלאת רמות סוכר בדם, דופק מואץ, סחרחורות וכן גם תסמינים קוגניטיביים כמו חשיבה מעורפלת, חוסר ריכוז ועוד. לאורך זמן, כאשר המתח נמשך תקופה ארוכה - כל פעילות מערכת העיכול משתנה ואיתה מתחילים לצוץ בעיות כמו כאבי בטן עליונה, ריפלוקס, תחושת מחנק , בחילות וכן דלקת בקיבה. הפחתת מתח והרגעה היא פעולת טיפול חשובה במסגרת החלמה וריפוי גסטריטיס.


סיכום מקוצר: סטרס הוא גורם מרכזי העלול להשפיע על תפקוד תקין של הקיבה ורמת החומציות שבה - חלק מהתסמינים הישירים של סטרס קשורים לקיבה (כגון צרבות/גוש בגרון וכו')


טיפול טבעי לגסטריטיסטיפול נטורופתי לגסטריטיס


צמחי מרפא להפחתת סטרס וגסטריטיס


תחום צמחי המרפא הוא אחד התחומים הנחקרים מזה שנים. ישנם כיום מגוון רחב של צמחי מרפא בצורות הכנה שונות העשויים לסייע בתהליך ריפוי גסטריטיס וכן כאבי בטן עליונה, תחושת גוש בגרון, בחילות וכל תסמין נלווה אחר. צמחי המרפא כגון: פיליפנדולה | קופטיס | קמומיל | גליצרייזה ועוד - מכילים רכיבים אנטי דלקתיים חזקים, הם מסייעים בהגנה על ריריות הקיבה והוושט ובכך מקטינים את עוצמת התסמינים ומשכם, צמחי המרפא עוזרים מאוד גם בהרגעה כללית ואיזון מערכת העצבים - אם קיים סטרס הרי שתרומת הצמחים היא מרכזית. צמחי המרפא מותאמים באופן אישי למצב המטופל ולרמת התסמינים.

יתרונם הגדול של צמחי המרפא היא בעצם העבודה שהם טבעיים וללא חומרים כימיים - פעולתם מעודדת תהליכים טבעיים בגוף והשפעתם על מערכות שונות היא עדינה ומקיפה. השימוש בצמחי מרפא נעשה בהתאמות מקצועיות וקונטרה אינדיקציות מלאות.


טיפול טבעי להפחתת סטרס וגסטריטיס


לסיכום: טיפול טבעי להפחתת סטרס וגסטריטס כולל:

תזונה נכונה: תזונה אנטי דלקתית, המסייעת באיזון חומציות הקיבה ומעודדת פעילות קלה ותקינה של מערכת העיכול כולה.
הפחתת מתח: אם קיים - חשוב לסיוע ותמיכה של פעילות תקינה בקיבה - סיוע לאיזון חומציות בקיבה, חיזוק מערכת החיסון, הרגעה כללית של פעולות עיכול ואיזון של מע' העצבים.
צמחי מרפא: אנטי דלקתיים להורדת רמת הדלקת בקיבה, הפחתת תסמיני כאבי בטן עליונה, איזון רמת חומציות, שיפור פעולות עיכול, הרגעה של מערכת העיכול והרגעה כללית.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..