איך אפשר לטפל בעצירות קשה עם צמחי מרפא

 

שאלה
כבר חודשיים אני סובל מעצירות קשה שבאות לידי ביטוי בצואה קשה וכאבים ביציאה. העצירויות יכולות להמשך 2-3 ימים ללא יציאה כלל וכאשר יש יציאה זה מלווה בכאבים חזקים ודקירות בפי הטבעת. הרופא המליץ לי לקחת חומר משלשל אבל אני יודע שזה עלול לגרום להתמכרות. מעבר לעצירות אני בריא בדרך כלל. מבחינה תזונתית אני אוכל הרבה בשר ופחות ירקות. שאלתי היא האם אפשר לפתור את בעיית העצירות על ידי צמחי מרפא וכיצד הם עוזרים לעניין. כמו כן שמעתי שמוצרי חלב יכולים לעזור לעצירות, האם זה נכון? אודה לך מאוד אם תוכלי להמליץ לי מה לעשות על מנת להפטר מבעיית העצירויות אחת ולתמיד.

 

תשובה

עצירות קשה היא מצב מאוד לא נעים אשר פוגע באיכות החיים ומלווה הרבה פעמים בגזים, נפיחות, כאבי בטן, צרבות, טחורים, חוסר תאבון, עצבנות ודיכאון. מעבר להיותה תופעה מציקה, עצירות קשה במערכת העיכול היא גם הסיבה המרכזית להצטברות פסולת בגוף וכתוצאה מכך עלולה לסייע להתפתחות מחלות כרוניות. על כן יש לטפל בה בהקדם. במקרה שלך העצירות התחילה לפני חודשיים ולכן סביר להניח שאם תטפל בעצירות כראוי, משך הזמן עד שמערכת העיכול תחזור לפעילות תקינה יהיה קצר יותר. לעצירות קשה יכולות להיות סיבות רבות כגון מתח, תזונה לקויה, שינויים בתפריט, חוסר פעילות גופנית, שימוש בתרופות שונות ועוד. תזונה כמו שלך, עשירה בבשר וענייה בירקות היא תזונה ענייה בסיבים תזונתיים אשר הכרחיים ליציאות סדירות ולפעילות תקינה של מערכת העיכול.


תזונה וצמחי מרפא תורמים רבות לריפוי עצירות קשה

בשלב ראשון אתה חייב להכניס יותר סיבים תזונתיים לתפריט היומי שלך ואלו מופיעים בירקות, פירות, דגנים מלאים וקטניות. בשר ומוצרי חלב אינם מכילים סיבים תזונתיים ויכולים להחמיר עצירות. מוצרי חלב גורמים גם להצטברות ליחה בגוף שאינה טובה בכלל במצבי עצירות קשה. אשמח לשלוח לך המלצות תזונתיות ותפריט שיסייעו לך. שימוש בחומרים משלשלים שהרופא רוצה לתת לך אכן יכולים לגרום להתרגלות של המעיים וכתוצאה מכך למעיים עצלים ולהתמכרות לתרופה. לשם כך, ישנם צמחי מרפא רבים אשר מסייעים לגוף במצבי עצירות קשה ולא גורמים להתמכרות. צמחים כאלו משפרים את פעילות מערכת העיכול כולה, מחזקים את פעילות הכבד והפרשת מיצי המרה, מגבירים את הפרשת חומצת הקיבה, מגבירים את תנועתיות המעיים ועוד. צמחים כמו חומעה, שן ארי, גדילן, זנגביל ועוד רבים מסייעים לגוף להיפטר מעודפי הפסולת באופן טבעי המיטיב עם הגוף ולא פוגע בפעילותו התקינה! במקביל חשוב לקחת גם פרוביוטיקה אשר שומרת על בריאות מערכת העיכול ומסייעת גם כן לפעילותה התקינה. שתיית מים מספקת ופעילות גופנית גם הן חיוניות לטיפול בעצירות קשה ולשמירה על פעילות תקינה של מערכת העיכול.


לסיכום, הטיפול הטבעי בעצירות קשה כולל

תזונה: עשירה בסיבים תזונתיים
צמחי מרפא: מעודדים פעילות תקינה של מערכת העיכול
פרוביוטיקה: השומרת על בריאות מערכת העיכול
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..