לחץ דם גבוה - טיפול וריפוי טבעילחץ דם גבוה - רקע כללי

לחץ דם גבוה | יתר לחץ דם מוגדר כ לחץ דם גבוה או שווה ל 150/90 מ"מ כספית באנשים מעל גיל 45 או לחץ דם גבוה או שווה ל – 130/90 מ"מ כספית בבני 45 ומטה. יש הקובעים את הגבול (שנקבע באופן שרירותי, לפי שכיחות הסיבוכים שנמצאו בלחצי דם שונים) כלחץ דם הגבוה מ- 140/90מ"מ כספית. כבר בטווח לחץ דם שבין 120/80 ל – 140/90 יש עלייה בתחלואת הלב. מעל לחץ דם 80 דיאסטולי יש עלייה בתחלואת הלב. ברפואה הקונבנציונאלית יתר לחץ דם מוגדר מ – 140/90.


גורמים עיקרים - לחץ דם גבוה

הסיבה ללחץ דם גבוה ראשוני אינה ידועה אך מאמינים שהמקור הוא רב גורמי (מולטי פקטוריאלי). גורמים הנחשדים כוללים יתר פעילות של מערכת העצבים הסימפטטית, ייצור מוגבר של הורמון האוגר נתרן, צריכה מוגברת וכרונית של נתרן, הגברת הפרשת רנין, חסר בחומרים ואזודילטורים (מרחיבי כלי דם) כגון פרוסטגלנדינים ובעיות מולדות בכלי הדם. כמו כן יש המאמינים שצירוף גורמים גנטיים וסביבתיים אחראים לבעיה זו. קיים קשר הדוק בין גורמים תזונתיים, מצבי לחץ ותבניות התנהגותיות לבין שיעורי יתר לחץ דם. מרבית הסיבות ללחץ דם משני הן עקב מחלה כליתית או אנדוקרינית וכן עקב נטילת גלולות למניעת הריון או קורטיקוסטרואידים.

יתר לחץ דם מהווה גורם סיכון להרבה בעיות כגון:

• בעיות לב וכלי דם
• פגיעה בכליות
• שבץ מוחי
• השפעה וגרימת נזק שקשור לכלי הדם.


טיפול נטורופתי טבעי - לחץ דם גבוה

לחץ דם גבוה מהוה את המצב הרפואי שבעטיו ניתנים מרבית המרשמים לתרופות. תרופות להורדת לחץ דם הם ה BEST SELLER בתחום הטיפול התרופתי למחלות. לחץ דם גבוה | יתר לחץ דם מהווה עסק מצוין, בוודאי לחברות התרופות. בחברת השפע המודרנית שכיחות לחץ דם גבוה עולה עם עליית הגיל, וכך גם מספר האבחנות. כאשר בודקים אוכלוסיות שונות ברחבי העולם מקבלים תמונה שונה לגמרי. במדינות לא מפותחות כמו גינאה החדשה, מספר מדינות באפריקה, או אזורים כפריים בסין, רמות לחץ הדם נשארות בסביבות 110/70 למשך כל חיי תושבי המקום. עמידות זו מפני יתר לחץ דם אינה מולדת כי אם קשורה באורח חיים. הנטורופתיה רואה את לחץ דם גבוה בצורה שונה מהרפואה הקונבנציונלית.

כאשר העורקים בגוף מוצרים כתוצאה מתהליך מתקדם של טרשת עורקים, יהיה זה אך הגיוני שהגוף, שרקמותיו יהיו זקוקות לאותה כמות דם כמו שלפני שהתרחשה החסימה, ימצא פתרון לכך על ידי העלאת לחץ הדם. העלאת לחץ הדם תגרום לפיצוי על החסימה ותאפשר להגביר את כמות זרימת הדם דרך העורקים החסומים. אם הגוף "יצר" את לחץ הדם כפיצוי, כמנגנון הגנה או כהישרדות ואנו מורידים אותו כעת בצורה מלאכותית על ידי תרופות,אין מן הנמנע אפשרות שאספקת הדם לאותם איברים ורקמות הנמצאים מעבר לחסימות עלולה להיפגע, עד כדי הופעת מאורע מוחי או התקף לב. זו הסיבה שאנשים מבוגרים, אשר אנו יכולים להניח שהעורקים שלהם נגועים בטרשת עורקים, גם הרופאים הקונבנציונלים לא ממליצים להוריד את לחץ הדם לערכים נורמליים מפחד פגיעה באספקת דם לאיברים חיוניים. לעמת זאת כאשר אנחנו מורידים את לחץ הדם תוך שינוי בתזונה ובאורח חיים, מצב כזה לא יכול לקרות.

תהליך הריפוי הנטורופתי מביא למצב בו מתחילות להיפתח הסתימות בעורקים ובכך קטנה טרשת העורקים, נפח הנוזלים בגוף מתאזן ופעילות הלב מופחתת ובכך למעשה הוסרו הסיבות שבעטיין עלה לחץ הדם מלכתחילה, ובמצב זה הגוף יחדל מלהשתמש במנגנון הפיצוי ולחץ הדם יתאזן לרמות נורמליות באופן ספונטני וללא סכנה מסיבוכים כגון אירועים מוחיים והתקפי לב.


עיקרי הטיפול הנטורופתי ביתר לחץ דם

תהליך הריפוי הנטורופתי להורדת יתר לחץ דם כולל בניית תכנית מותאמת אישית ובה אלמנטים יסודיים כגון: תזונה נכונה, בניית תכנית פעילות גופנית, הפסקת הרגלים מזיקים ותרגול שיטת הרפיה כלשהי המתאימה לאדם הסובל מיתר לחץ דם, ומאפשרת לו הורדת מתחים. התכנית התזונתית בתוך תהליך הריפוי היא משמעותית ביותר בחשיבותה והיא כוללת תזונה המבוססת בעיקרה על מזונות עמילניים עם שפע ירקות, פירות וללא מלח.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - לחץ דם גבוה

שאלה:
אני בן 43 ויש לי לחץ דם 130/90 140/90 140/85 - אני לוקח Q10 120 מ"ג 1 ביום ו תמצית עלי זית 3 ביום
א:האם זה יכול להועיל להורדת לחץ הדם
ב:האים יש תכשירים נוספים מתחום הרפואה הטבעית שמומלץ לקחת
ג:תוך כמה זמן התוספים שאני לוקח אמורים להשפיע
תשובה:
יתר לחץ דם מומלץ להוריד לאו דווקא ע"י תרופות ותוספי מזון אלא קודם כל על ידי שיפורים בהרגלי החיים: שיפור התזונה, הוספת פעילות גופנית ולימוד ותרגול דרכים יעילות להתמודדות עם מתחים יכולים לעזור לך בדרך הבריאה, הטובה והזולה ביותר. לטיפול הנטורופתי הצלחות רבות בהורדת יתר לחץ דם.
עיקרי הדברים הם:
חשוב לצרוך פחות נתרן הנמצא בעיקר במלח שאנו אוכלים ובמזונות מעובדים רבים. במקביל מומלץ לאכול יותר מזונות מכילי אשלגן. התזונה צריכה להתבסס על מזונות מהצומח המכילים הרבה סיבים תזונתיים. פעילות גופנית תורמת להורדת לחץ הדם באופן משמעותי. התמודדות עם מתחים ולחצים בחיים אף היא חשובה. הפסקת העישון במידה ואתה מעשן היא משמעותית מאוד. לגבי התוספים ששאלת לגביהם, מומלץ לקחת רק אחרי ייעוץ מקצועי ובמקביל לשינוי תזונתי ושינוי באורח החיים. גם מגנזיום אומגה-3 מומלצים, אך שוב - גש לייעוץ מקצועי ואל תסתפק בתשובות של רוקחים ופורומים. לגבי זמן ההשפעה, זה מאוד אינדיבידואלי וכפי שאמרתי, תלוי גם באורח החיים שלך.

שאלה:
איזה מוצרי חלב דלי נתרן מומלצים לסובלים מלחץ דם גבוה?
תשובה:
אמנם ידוע כי נתרן עלול לתרום ללחץ דם גבוה, אבל כיום יודעים כי רק כ 30% מהאנשים הסובלים מלחץ דם גבוה שיוריד את הנתרן מתזונתם יזכו לירידה בלחץ הדם. אינני ממליצה לך לאכול תזונה עשירה בנתרן, אך תזונה דלה בנתרן אינה הדגש העיקרי על מנת להוריד לחץ דם. חשוב שתהיה כמות גבוהה של אשלגן בתזונה.. ישנם מזונות אותם מומלץ להוריד כגון קפה, סוכר ועוד.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי - לחץ דם גבוה

השפעת שמן זית בהורדת לחץ דם גבוה
ההשפעה בין לחצי דם לבין שמן זית והתזונה הים תיכונית ביוון.

הקשר בין אורח חיים ויתר לחץ דם
נבדק הקשר בין אורח חיים לבין לחץ דם גבוה בחברות במערב. נמצא קשר ישיר בין לחץ דם גבוה לבין חוסר פעילות גופנית, משקל עודף, צריכה גבוהה של נתרן וצריכה נמוכה של אשלגן.

מדיטציה והורדת לחץ דם גבוה
מחקר המוכיח כי תרגול מדיטציה יעיל בהורדת רמות לחץ דם גבוה

אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..