כורכום - תרופות סבתא לגסטריטיסכורכום הוא שורש אשר מקורו מהמזרח. החומר הפעיל בכורכום הוא הכורכומין - עשיר מאוד בנוגדי חימצון חזקים וכן במינרלים אחרים נוספים - תכונות אלו של הכורכומין הפכו אותו לאחד מצמחי המרפא הנפוצים ברפואת צמחים מודרנית לטיפול במגוון מצבים דלקתיים וביניהם גסטריטיס [דלקת בקיבה -לחצו למידע מפורט].

הכורכומין כאמור מכיל כמויות גבוהות של נוגדי חימצון - אלו רכיבים המסייעים להגנה מפני נזקים של רדיקלים חופשיים [חומרים העלולים לפגוע בשלמות התאים ולגרום לתהליכים פתולוגיים שונים]. כמו כן הוא מסייע בהורדת התגובה הדלקתית אשר חשובה בכל תהליך החלמה מדלקת בקיבה.

הכורכום נחשב לצמח המסייע להגנה על הכבד מפני רעלנות יתר, הוא מוכר ביכולתו להוריד הדבקות של טסיות ולכן משפר זרימת דם. הוא טוב לזרימת מיצי מרה והפחתת הנזק לכבד על רקע נטילת תרופות או צריכת מזונות עתירים בכולסטרול.


כורכום גסטריטיס


כיצד כורכום מסייע לטיפול טבעי בגסטריטיס?


אנטי דלקתי רב עוצמה:

הכורכום נחשב לאחד המזונות האנטי דלקתיים החזקים ביותר בגלל תכולת נוגדי החימצון הגבוהה שהוא מכיל. תהליך הטיפול הטבעי בגסטריטיס כולל התייחסות תזונתית והעשרת התפריט ברכיבים אנטי דלקתיים ככל האפשר - לכן הכורכום עשויי להיות בעל תרומה משמעותית לתהליך הטיפול כולו.


משפר פעולות עיכול:

הכורכום תורם ספציפית לפעולות עיכול שונות כגון שיפור תהליכי פירוק וספיגה. יכולת זו עשויה לתרום לטיפול הנטורופתי בגסטריטיס במיוחד בהיבט ההקלה על תסמיני עיכול שונים המפריעים כגון גזים ונפיחות, כבדות ומלאות אחרי האוכל ועוד.


מרגיע ומפחית מתח:

לכורכום יכולת לסייע להפחתת לחץ ומתח ולהרגעה כללית ובכך איזון של מערכת העצבים - במקרים רבים של גסטריטיס ברקע מופיע סטרס/מתח גבוה העלול לעכב ולהפריע לתהליך ההחלמה.


תורם לאיזון מערכת החיסון:

נוגדי החימצון החזקים אשר בכורכום תורמים לאיזון ותמיכה במערכת החיסון אשר חיונית בתהליך ההחלמה מגסטריטיס. מערכת חיסון מאוזנת מסייעת לזירוז תהליכי שיקום הריריות ולהחלמה כולה.


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לדלקת בקיבה


עוד יתרונות של הכורכום


מסייע בשמירה על תקינות התאים:

הכורכומין מכיל כאמור נוגדי חימצון חזקים ביותר - רכיבים אלו חיוניים במיוחד לשמירה על תקינות ושלמות התאים מפני נזקי הרדיקלים החופשיים. פעולה זו מפחיתה את הסיכון למצבי חולי שונים.


מצבים מטבוליים להם מסייע הכורכום:

מעבר לתרומה החשובה של הכורכום לתהליכי טיפול והחלמה מגסטריטיס הרי שהוא עשויי לסייע גם במצבים מטבוליים שונים ובמיוחד לסייע בתמיכה בתפקודי כבד תקינים, שיפור הפרשות מרה, ניקוי רעלים מהכבד, סיוע באיזון רמות כולסטרול וכן סיוע באיזון רמות סוכר תקינות בדם. יתרונות אלו תורמים בצורה ישירה גם לשמירה על בריאות הלב וכלי הדם.


מדוע חשובה תזונה לטיפול וריפוי גסטריטיס?


כמו תבלינים רבים אחרים גם הכורכום הוא חלק בלתי נפרד ממטבחים רבים בעולם. למזון אותו אנו צורכים יש השפעה משמעותית על תהליכים רבים בגוף ובמיוחד למה שקורה בקיבה. תזונה נכונה העשירה ברכיבים כמו אלו המצויים בכורכום [בעיקר נוגדי חימצון] מספקת יכולת גבוהה להפחתת תהליכים דלקתיים ולשמירה על שלמות התאים. פעולות אלו מאפשרות לריריות הקיבה המודלקות להחלים בצורה טבעית. תזונה נכונה מאפשרת גם המשך שמירה על תהליכי פירוק וספיגה תקינים וכן שמירה על רמת חומציות מאוזנת בקיבה.אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..