כאבים במערכת העיכול ועייפות

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


תלונות:
כאבים במערכת העיכול ועייפות

רקע אודות המטופלת:
יעל, בת 47, נשואה +3, עובדת במשרה מלאה ותובענית.

פירוט תלונות עיקריות:
כאבים במערכת העיכול: קיים מאז שהייתה בתיכון, סובלת מכאבי בטן עזים ללא יציאה. עם השנים התדירות פחתה ונכון להיום הכאבים מופיעים פעם-פעמיים בחודש, בעיקר בלילה. כמו כן סובלת מבטן נפוחה ותחושת כבדות ללא יציאה. לוקחת תוסף על מנת לשמור על יציאה תקינה כל יום, אחרת כל הסימפטומים מתגברים. גסטרואנטרולוג אבחן תסמונת מעי רגיז.
עייפות: תחושה של נפילת אנרגיה בבוקר, קיים כבר שנים

פירוט תלונות ברקע:
עודף משקל: הייתה מעוניינת לרדת 4-5 קילו.
בעיות שינה: כבר שנים רבות קשה להרדם בלילה, השינה קלה, כל רעש מעיר אותה.

 

הטיפול הנטורופתי בכאבים במערכת העיכול ועייפות

אבחנה של תסמונת המעי הרגיז נעשית על ידי שלילה של מחלות אחרות, בעיקר מחלות מעי דלקתיות, על ידי גסטרוסקופיה וקולונוסקופיה. תסמונת מעי רגיז זוהי בעצם אבחנה מבדלת הכוללת בתוכה שלל של סימפטומים. אבחנה זו היא כללית מידי, ועל מנת להגיע לאבחנה מדויקת יותר, יש לתשאל ולבחון את התמונה הכוללת. ליעל מערכת עיכול חלשה כבר שנים רבות. מכיוון שהיא לא טיפלה במערכת העיכול וחזקה אותה, החולשה הלכה והתקבעה ולכן הסימפטומים הלכו והחמירו. החולשה הגדולה נובעת מהתמודדות כרונית עם מרכיב מגרה את מערכת העיכול. תגובת מערכת העיכול הינה למרכיבי מזון מסוימים המגרים את מערכת העיכול, לא מתעכלים כראוי ומחלישים אותה. מטרת הטיפול הייתה לאתר את המזונות שגורמים למטופלת את הסימפטומים שעליהם התלוננה, ובכך לקשר את התזונה לכאבי הבטן ולנפיחות. האיתור נעשה על ידי "תזונת אלימינציה ואתגר" - תזונה היפואלרגנית בשלב הראשון ואתגור המזונות החשודים בשלב השני. תזונה היפואלרגנית משמשת גם כתזונת ניקוי, ולכן היא מעודדת הפרשה של רעלים מהגוף, ובכך עוזרת גם לרמת האנרגיה. עייפות - לאחר תשאול מאוד מקיף של אורח החיים של יעל והזמנים המדויקים במשך היום מתי נפילות האנרגיה מופיעות, עלה כי מדובר במקרה של היפוגליקמיה. היפוגליקמיה הינה ירידות חדות של רמות הסוכר בדם וכתוצאה מכך יש תחושת עייפות, חוסר ריכוז, עצבנות, כאבי ראש ורעב. לרוב הבעיה "נפתרת" עם אכילת מתוק, שמעלה את רמות הסוכר, אך פתרון זה בעצם מקבע את הבעיה. אכילת מתוק גורמת לעלייה חדה מידי של רמות הסוכר וכתוצאה מכך יש נפילה חדה ברמות הסוכר והתוצאה היא היפוגליקמיה. מכאן הפתרון הוא תזונה שגורמת לרמות הסוכר בדם להיות מאוזנות לאורך היממה.

 

תוצאות הטיפול הנטורופתי בכאבים במערכת העיכול ועייפות

יעל קבלה תכנית טיפול הכללה תזונה היפואלרגנית, ללא סוכרים ופחמימות פשוטות. בנוסף, היא קיבלה צמחי מרפא לשקם ולחזק את מערכת העיכול כגון קמומיל וליקוריץ. לאחר 3 שבועות מתחילת הטיפול יעל הרגישה מעולה. כל בוקר היא חוותה יציאות בקלות, ללא כל תוסף, רמת האנרגיה שלה עלתה בצורה משמעותית, היא ירדה 2 קילו. היא הרגישה כל כך טוב שהחליטה לאמץ את עקרונות התזונה בהמשך. בשלב הבא עשינו אתגור למזונות האלרגנים כדי להסיק לאילו מזונות יעל רגישה ומגיבה בצורה חריפה במערכת העיכול. גילינו כי מוצרי חלב וחיטה גורמים ליציאות קשות וכאבי בטן עזים. יעל הבינה כי אילו המזונות עליה להימנע מהם על מנת להמשיך ולהרגיש נפלא.
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..