ויטמין K | מידע מפורט

 

רקע כללי על ויטמין K

ויטמין K ממלא תפקיד חיוני בכבד. הוא לוקח חלק בסינטזה של חלבונים החיוניים לקרישיות הדם. ישנן 2 נגזרות של ויטמין K – הצמחית והכימית. הנגזרת הצמחית מאוד שמישה, היא הנגזרת בה משתמשים בתוספי מזון, ובעודף היא מופרשת בקלות מהגוף. הנגזרת הכימית בעייתית ןבמינונים גבוהים יכולות להיות תופעות רעילות כי לגוף קשה לפנות אותה. בנגזרת זו משתמשים בבי"ח במסגרת טיפולים. הפלורה הטבעית במעיים, אוכלוסיית החיידקים הטובים, מסנטזת את ויטמין K. ויטמין זה מסיס בשומן ונאגר בכמות קטנה בעצמות ובכבד.


חסר בויטמין K נדיר ויכול להגרם מכמה סיבות:

• טיפול בנוגדי קרישה (קומדין) המורידים את רמת ויטמין K בדם
• דימום אצל ילדים. רמת ויטמין K אצל תינוקות נמוכה יחסית ופלורת המעיים שלהם לא מפותחת דיה לענות על הצורך המהיר בויטמין K בזמן דימום

 

תפקידים עיקריים של ויטמין K

חיוני ליצירת פרוטרומבין הקשור לקרישת דם. דרוש לשקיעת מינרלים רבים ןבעיקר סידן בעצמות.


סימנים המעידים על חסר ויטמין K

מחלות במעי הגס, מעי רגיז, נפיחות, בריחת סידן, דימומים (דימום וסתי ממושך, דימום מהאף, דימום מהחניכיים)


מקורות במזון לויטמין K

יוגורט טרי (ביו), אספסת (זרעים ונבטים), חלמון ביצה, ברוקולי, כרוב (ומשפחת המצליבים בכלל), ירקות עליים, תה ירוק, אצות ים, דגנים מלאים, כבד, שמן של כבד דגים, עגבניות. בעיות של מעיים כגון שלשול כרוני, תרופות הרזיה המורידות ספיגת שומנים, לקיחת אנטיביוטיקה – מונעים את רוב ספיגת הויטמין ולכן במצבים אלו יש לצרוך ויטמין זה בכמות גדולה יותר. מינון גבוה יכול לגרום לגלי חום והזעה מרובה.

 


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..
התוכן בדף זה משמש לצרכי מידע בלבד והוא אינו משמש כעיצה רפואית או תחליף להתייעצות/טיפול עם מומחה/רופא. נשים בהריון, מניקות, אנשים הסובלים ממחלות כרוניות ו/או הנוטלים תרופות יש להיוועץ ברופא או בעל מקצוע בטרם צריכה/שימוש.