ויטמין A | מידע מפורט

 

ויטמין A הוא שם כללי של תרכובות אחדות בעלות מבנה ופעילות דומים, הנמנות כולן עם קבוצה רחבה יותר של חומרים המכונים רטינואידים. הנציג המוכר של קבוצת החומרים בעלי פעילות של ויטמין A, המצויים בבעלי חיים, הוא הרטינול. בצמחים ישנם קבוצות חומרים, הקראטנואידים, שאחדים מהם מתפקדים כפרו וימטין A, והמוכר ביותר הוא הבטא-קרוטן (ראה "אנטיאוקסידנטים"). בטא קרוטן מורכב משתי יחידות וזרות של ויטמין A וממנו מתקבל ויטמין A אחרי פרוקו במערכת העיכול. מקורות במזון: מהחי – כבד, כליות, שמנת, חמאה, חלמון ביצה. מהצומח – גזר, בטטה, דלעת, משמש, מלון, תרד, ברוקולי, כרוב, כרובית ורוב המזונות שצבעם כתום או ירוק כהה. ויטמין A מתעכל ונספג יחד עם השומנים. הבטא קרוטן מפורק בחלקו על ידי אנזים המצוי בדופן המעי ובתוך כך מיוצר ויטמין A. כ 90% מהויטמין המצוי בגוף נאגרים בכבד, וכמותו שם מספיקה לחצי שנה עד שנה.

במחלות נגיפיות שונות, בשחמת הכבד וכאשר נפגע תהליך הספיגה, יורדת כמות הויטמין בגוף. נשיאת ויטמין A מהכבד לרקמות השונות נעשית בסיוע נשאים חלבונים ספציפיים. תפקידים: ויטמין A על נגזרותיו השונות חיוני לראיית לילה תקינה. הוא משתתף בתהליכי ההתמיינות של תאים, כלומר, בקביעת תפקודם הייחודי של תאים חסרי תפקוד מוגדר, תורם לתפקודן התקין של רקמת האפיתל (הרקמה החיצונית ביותר של העור ושל רקמת הריריות בגוף), של מערכת החיסון ושל מערכת הרבייה, וכן מעורב בתהליך הגדילה. וימטין A ובטא קרוטן ממלאים תפקיד של בולמי חמצון (אנטיאוקסידנטים) המגינים על מרכיבי גוף חיוניים מפני תהליכי חמצון.

סימני חסר: רגישות מוגברת לאור ועיוורון לילה, התייבשות והתקרנות של רקמות האפיתל, כמו העור, קרנית העין והרקמה הרירית המערכת העיכול, הנשימה ודרכי המין והשתן. במקרים קיצוניים נגרמים עיכוב גדילה ועיוורון.

 


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..
התוכן בדף זה משמש לצרכי מידע בלבד והוא אינו משמש כעיצה רפואית או תחליף להתייעצות/טיפול עם מומחה/רופא. נשים בהריון, מניקות, אנשים הסובלים ממחלות כרוניות ו/או הנוטלים תרופות יש להיוועץ ברופא או בעל מקצוע בטרם צריכה/שימוש.