הליקובקטר פילורי, נפיחות וגזים | סיפור הצלחה טיפולי

 

תיאור מקרה של מטופל  אשר הצליח להבריא


תלונות עיקריות

הליקובקטר פילורי, נפיחות גדולה אחרי האוכל וגזים מרובים


רקע אודות המטופל

רווית, בת 30, נשואה ללא ילדים, עובדת כמנהלת חשבונות בחברה גדולה, יש הרבה לחץ בעבודה, לא אוכלת מסודר תזונה לא מאוזנת, מרבה לצרוך אוכל מעובד. ממעטת בפעילות גופנית.


פירוט תלונות עיקריות

רווית הגיעה עם תלונה עיקרית של נפיחות וגזים שמציקים לה ברמה יום יומית. היא סבלה מנפיחות וגזים במהלך כל שנות העשרים שלה ועם הזמן זה הלך והחמיר. היא סיפרה שהגזים והנפיחות מגיעים בתקופות, יש שבועות שזה ממש חמור ואז זה גם מלווה בכאבי בטן, ויש שבועות שזה יותר רגוע אבל עדיין מציק ברקע. בעקבות הגזים והנפיחות פנתה רווית לבירור רפואי מקיף. בבדיקת נשיפה נמצא כי היא סובלת מחיידק הליקובקטר פילורי ובבדיקה נוספת נמצאה אי סבילות ללקטוז. רווית הגיעה אליי במטרה לטפל בחיידק על מנת להיפטר מבעיית הנפיחות והגזים. היא סיפרה כי בתקופות בהם הסימפטומים מתגברים היא לא מסוגלת לתפקד טוב בעבודה, כאשר מופיעה נפיחות היא מרגישה כאילו היא בהריון מתקדם וזה מוריד לה את החשק לחיי חברה וכתוצאה מכך פוגע באיכות החיים שלה.


וידאו קצר על הטיפול הטבעי להליקובקטר וצרבותתלונות ברקע

רווית מדווחת על נפילות אנרגיה, בעיקר אחרי ארוחה. היא מספרת שאחרי ארוחות הבטן ישר מתנפחת ויש גזים ובנוסף רמת האנרגיה שלה פוחתת עד שלפעמים קשה לה לתפקד בעבודה. מצב זה מוביל אותה לכך שלפעמים אינה אוכלת בשעות העבודה ואז מגיעה הביתה מאוד רעבה ו"מתנפלת" על האוכל ללא הבחנה ולאחר מכן מרגישה מאוד רע.

 

הטיפול הנטורופתי בהליקובקטר פילורי, נפיחות וגזים

חיידק ההליקובקטר פילורי נתגלה בקיבה לראשונה בשנות ה 80' ועד לגילויו האמינו כי אף חיידק לא יכול לשרוד את הסביבה החומצית של הקיבה. חיידק הליקובקטר פילורי סיגל לעצמו מנגנון המאפשר לו להפוך את סביבתו לבסיסית ולחדור לרקמת הקיבה, שם החומציות פחותה. מאז שנתגלה חיידק הליקובקטר החלו לקשר אליו סימפטומים רבים הקשורים במערכת העיכול - נפיחות, גזים, שלשולים, צרבות ועוד. עם השנים התרחב המחקר ונמצא כי סימפטומים רבים אשר היו קשורים עם החיידק לאו דווקא נגרמים בגללו. הליקובקטר פילורי אכן עלול לגרום לדלקת בקיבה וכתוצאה מכך לכאבים בחלק העליון של מערכת העיכול, אולם סימפטומים כגון גזים, נפיחות, שלשול וצרבות אינם קשורים בהכרח ישירות לחיידק.

טיפול טבעי להליקובקטרטיפול נטורופתי להליקובקטר


חולשה של מערכת העיכול

אז מה הסיבה העיקרית לכל הסימפטומים? התשובה לכך היא חולשה של מערכת העיכול. חולשה משמעה הפרשה מועטה של מיצי מרה ואנזימי עיכול הגורמים להפרעות בפירוק וספיגה של המזון ויוצרים מצע מצוין לחיידק לשגשג עליו. בנוסף, הפירוק הלקוי של המזון יגרום לתסיסה בקיבה ובמעיים וכתוצאה מכך לגזים, נפיחות וצרבות. מטרת הטיפול הנטורופתי היה לחזק את מערכת העיכול על ידי תכנית תזונתית מותאמת הן ברמת המזונות והן ברמת זמני האכילה. בנוסף, הותאמה לרווית פורמולת צמחי מרפא אישית במטרה מצד אחד לקטול את החיידק שכבר התרבה בקיבה ומצד שני לחזק את מערכת העיכול על מנת להביא תהליכי פירוק וספיגה תקינים.

 

תוצאות הטיפול הנטורופתי בהליקובקטר פילורי, נפיחות וגזים

רווית התחילה בתכנית הטיפול כאשר היא במקביל משנה את התזונה שלה על פי התכנית שקיבלה ונוטלת את פורמולת צמחי המרפא בצורה קבועה. למרות קשיים אישיים התמידה רווית בתכנית שקיבלה ובעזרת תמיכה צמודה סיגלה לעצמה את השינויים שנדרשו ובנוסף אך החלה להנות ממזונות חדשים ושילובים בריאים של מזון שלא הכירה קודם. לאחר שבועיים בתכנית הטיפול דיווחה רווית כי יש שיפור משמעותי ומורגש ביותר בכל הסימפטומים. ההרגשה הכללית שלה השתפרה והיא דיווחה על תחושת חיוניות גבוהה יותר. בפגישת הבקרה שערכנו לאחר חודש מתחילת הטיפול סיפרה רווית כי הגזים ותחושת הנפיחות בבטן נעלמו לגמרי וההרגשה הגופנית והכללית שלה השתפרו מאוד. בשיחה לאחר כ-3 חודשים סיפרה רווית כי ביצעה בדיקת נשיפה חוזרת ונמצא כי חיידק ההליקובקטר ירד לרמה נורמלית.