הליקובקטר פילורי, נפיחות וגזים | סיפור הצלחה טיפולי


תלונה רפואית עיקרית:
הליקובקטר פילורי  ונפיחות גדולה אחרי האוכל וגזים מרובים

רקע אודות המטופל:
רווית, בת 30, נשואה ללא ילדים, עובדת כמנהלת חשבונות בחברה גדולה, יש הרבה לחץ בעבודה, לא אוכלת מסודר, תזונה לא מאוזנת, מרבה לצרוך אוכל מעובד קנוי. ממעטת בפעילות גופנית. מרגישה מותשת בסופי שבוע.פירוט תלונות עיקריות

רווית הגיעה עם תלונה עיקרית של נפיחות וגזים המציקים לה ברמה יום יומית. היא סבלה מנפיחות וגזים במהלך כל שנות העשרים שלה ועם הזמן זה הלך והחמיר. היא סיפרה שהגזים והנפיחות מגיעים בתקופות, יש שבועות שזה ממש חמור ואז זה גם מלווה בכאבי בטן, ויש שבועות שזה יותר רגוע אבל עדיין מציק ברקע. בעקבות הגזים והנפיחות פנתה רווית לבירור רפואי מקיף. בבדיקת נשיפה נמצא כי היא סובלת מחיידק הליקובקטר פילורי ובבדיקה נוספת נמצאה אי סבילות ללקטוז. רווית הגיעה במטרה לטפל בחיידק ולהיפטר מבעיית הנפיחות והגזים. היא סיפרה כי בתקופות בהם התסמינים מתגברים היא לא מסוגלת לתפקד בעבודה, כאשר מופיעה נפיחות היא מרגישה כאילו היא בהריון מתקדם וזה מוריד לה את החשק לחיי חברה וכתוצאה מכך פוגע באיכות החיים שלה.


תלונות ברקע

בנוסף להליקובקטר ולבעיית הגזים, רווית סיפרה על נפילות אנרגיה, כבדות ועייפות, בעיקר אחרי ארוחה. היא מספרת שאחרי ארוחות הבטן ישר מתנפחת ויש גזים ובנוסף רמת האנרגיה שלה פוחתת עד שלפעמים קשה לה לתפקד בעבודה. מצב זה מוביל אותה לכך שלפעמים אינה אוכלת בשעות העבודה ואז מגיעה הביתה מאוד רעבה ו"מתנפלת" על האוכל ללא הבחנה ולאחר מכן מרגישה מאוד רע.


טיפול טבעי להליקובקטרטיפול נטורופתי להליקובקטר


הטיפול הנטורופתי בהליקובקטר פילורי, נפיחות וגזים

חיידק ההליקובקטר פילורי התגלה בקיבה לראשונה בשנות ה 80' ועד לגילויו לא האמינו כי חיידק כלשהוא יכול לשרוד את הסביבה החומצית של הקיבה. חיידק הליקובקטר פילורי סיגל לעצמו מנגנון המאפשר לו להפוך את סביבתו לבסיסית ולחדור לרקמת הקיבה, שם החומציות פחותה. מאז שהתגלה חיידק הליקובקטר החלו לקשר אליו תסמינים רבים הקשורים במערכת העיכול - נפיחות, גזים, שלשולים, צרבות ועוד. עם השנים התרחב המחקר ונמצא כי תסמינים רבים אשר היו קשורים עם החיידק לאו דווקא נגרמים בגללו. הליקובקטר פילורי אכן עלול לגרום לדלקת בקיבה וכתוצאה מכך לכאבים בחלק העליון של מערכת העיכול, אולם סימפטומים כגון גזים, נפיחות, שלשול וצרבות אינם קשורים בהכרח ישירות לחיידק.


חיזוק מערכת העיכול והחיסון

אז מה הסיבה העיקרית לכל התסמינים? התשובה לכך היא חולשה של מערכת העיכול. חולשה משמעה הפרשה מועטה של מיצי מרה ואנזימי עיכול הגורמים להפרעות בפירוק וספיגה של המזון ויוצרים מצע מצוין לחיידקים לשגשג עליהם. בנוסף, הפירוק הלקוי של המזון יגרום לתסיסה בקיבה ובמעיים וכתוצאה מכך לגזים, נפיחות וצרבות. מטרת הטיפול במקרה כזה היא לחזק את מערכת העיכול על ידי תזונה שיקומית מותאמת הן ברמת סוגי המזונות והן ברמת זמני האכילה, כמויות, צורות בישול וצורות אכילה. בנוסף, הותאמה לרווית פורמולת צמחי מרפא במטרה לקטול את החיידק בקיבה ומצד שני לחזק את מערכת העיכול על מנת להביא תהליכי פירוק וספיגה תקינים. בנוסף לתזונה ולצמחי המרפא נוספה לטיפול התייחסות ממוקדת להפחתת סטרס - כיום יודעים כי קיים קשר ישיר בין מתח גבוה לעלייה בחומציות הקיבה וחולשה חיסונית.


תוצאות הטיפול

רווית התחילה בטיפול המשולב ולמרות קשיים אישיים הצליחה בהדרגה לסגל לעצמה את המסגרת התזונתית. ההטבה בתסמינים הייתה כבר לאחר מספר ימים דבר שחיזק את הביטחון של רווית לגבי הדרך והמאמץ שעשתה. לאחר כשבועיים דיווחה רווית כי הנפיחות פחתה בצורה משמעותית, הגזים התמעטו ותחושת העייפות והכבדות לאחר האוכל פחתו. בפגישת הביקורת סיפרה רווית שההטבה הבריאותית נשמרת והיא מרגישה נוח עם התכנית התזונתית. לאחר כחודש נוסף סיפרה כי מגמת השיפור נמשכת. בשיחת ביקורת לאחר 3 חודשים סיפרה רווית שבבדיקת נשיפה נמצא כי רמות החיידק בקיבה ירדו לנורמה.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..