האם ירקות ופירות כתומים מורידים רמות כולסטרול גבוה?

 

שאלה
שלום, קראתי באינטרנט שאכילת גזר ובכלל כל ירק או פרי כתום יכול לעזור בהורדת רמות כולסטרול גבוה? האם הדבר נכון? מה יש בירקות כתומים שיכול לסייע בהורדת כולסטרול? האם יש המלצות נוספות מבחינה תזונתית שיכולות לעזור לטפל בבעיה?

 

תשובה

ירקות ופירות כתומים מכילים נוגדי חימצון ברמה גבוהה בגלל צבעם הכתום. נוגדי החימצון הללו הם פיטוכימיקלים מסוג קרטנואידים הנחשבים בעלי פעילות רבת עוצמה למניעת חימצון בגוף. כולסטרול גבוה בדם מאיץ תהליך של טרשת עורקים. מולקולות הכולסטרול בדם מתחמצנות על ידי רדיקלים חופשיים ושוקעות בדפנות כלי הדם, גורמות להיצרות והתקשחות כלי הדם. נוגדי החימצון אשר בפירות והירקות חשובים במניעה של חימצון שומנים בדם. מניעת חמצון שומנים יעילה נגד התפתחות של טרשת עורקים ומכאן מניעה של מחלות לב וכלי דם. יחד עם זאת, נוגדי חימצון לא מורידים באופן ישיר את רמות הכולסטרול. בשביל לראות תוצאות בהורדת כולסטרול יש לעשות שינוי תזונתי מקיף, לעסוק בפעילות גופנית קבועה ולקחת צמחי מרפא.


טיפול נטורופתי יעיל בהורדת כולסטרול

במסגרת טיפול נטורופתי ניתן לאזן רמות כולסטרול על ידי התאמה של שינוי תזונתי ובניית פורמולת צמחי מרפא. לתזונה מרכיב קריטי באיזון רמות כולסטרול. תזונה עשירה בסיבים, בעיקר סיבים מסיסים, מנקה את כלי הדם מכולסטרול ומרעלים. כמו כן חשוב להימנע מאכילה של מזון המעודד את הכבד ליצירת כולסטרול כגון מזונות שומניים מן החי. מרכיבים צמחיים נוספים הם הפיטוסטרולים, שהוכחו מחקרית כיעילים בהורדת כולסטרול. אילו מרכיבים המקבילים לכולסטרול אך מעולם הצומח, כשהם נכנסים לגופינו דרך המזון הם תופסים את תפקידם של מולקולות הכולסטרול ומונעים מהכבד לייצר כולסטרול נוסף.


לסיכום, ניתן לאזן את רמות הכולסטרול בטיפול טבעי ע"י:

תזונה: עשירה בסיבים מסיסים, נוגדי חימצון ופיטוסטרולים לאיזון רמות כולסטרול
פעילות גופנית: לזרימת דם תקינה, ניקוי העורקים ואיזון רמות הכולסטרול
צמחי מרפא ותוספי תזונה: לניקוי וניקוז הכבד, ניקוי רעלים וכולסטרול דרך מערכת העיכול
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..