בריאות מזונות לפי האלף-בית

 

לוח אותיות האלף בית העברי עם ייצוג מזונות בכל אות בהתאמה, כולל פירוט על תרומתם התזונתית וכיצד יכול כל סוג מזון לסייע למצבי בריאות שונים. המידע מתומצת ומתאר רק חלק מהיכולות הבריאותיים של המזונות בטבלה.

אלף בית של בריאות

אָבוֹקָדוֹ

עשיר מאוד בנוגדי חימצון חשובים, מסייע בשמירה על בריאות הלב, טוב לעיכול תקין, תורם לשמירה על הכבד, מסייע בהורדת כולסטרול גבוה בדם, מחזק את מערכת החיסון, תורם למראה עור חלק יותר וכן מסייע לשיער וציפורניים בריאים.


בָּצָל

נחשב כאנטיביוטיקה של הטבע, ישנם בצלים בצבעים שונים וכל סוג תורם בריאות משל עצמו. כולם טובים לחיזוק מערכת החיסון, בצל יכול לסייע בקטילת תולעי מעיים, הבצל בעל יכולת חיטוי ולכן טוב למצבי התקררות ונזלות נפוצות.


גּוּיָאבָה

מכילה כמות ויטמין C מהגבוהים ביותר בטבע! פי 4 יותר מאשר בתפוז או פרי הדר אחר. למרות ריחה המודגש הגויאבה עשירה בבריאות והיא טובה לחיזוק חיסוני, הקלה על שלשולים, עוזרת להורדת חום, טובה כנגד זיהומים שונים ופטריות.


דֻּבְדְּבָן

מכיל נוגדי חימצון בשם פלבנואידים אשר עוזרים בשמירה על תקינות התאים ויכולים לסייע במניעת סרטן. דובדבנים תורמים לחיזוק חיסוני, עוזרים לשפר את העיכול, הם מסייעים בהפחתת דלקות וכאבים, מפחיתים כולסטרול ולחץ דם.


הֶל

תבלין נפוץ בעיקר במזרח. נחשב צמח מרפא חשוב ברפואה האיורוודית. בארץ מוכר כתבלין לקפה. ההל מכיל רכיבים היכולים לסייע בהפחתת גזים במערכת העיכול, הוא מסייע בהורדת ליחה וכן הוא יכול לסייע במצבים של הקאות ובחילות.


וָלֶרְיָאן

צמח מרפא מוכר ופופולרי מאוד הידוע ברפואת צמחי מרפא כצמח להרגעה, הפחתת חרדות וקשיי שינה. הולריאן יכול לסייע גם במצבים של כאבי ראש ומיגרנות והוא נחשב לצמח מחזק וממריץ. בעבר השתמשו בולריאן גם כבושם.


זַנְגְּבִיל

מוכר גם כג'ינג'ר. צמח מרפא ותבלין נחקר וידוע מאוד בעיקר בגלל יכולתו להפחית בחילות ולסייע לפעולות עיכול תקינות. הג'ינג'ר גם מכיל חומרים נוגדי זיהומים והוא משמש ברפואת צמחים למצבים כגון: שיעול ודלקות גרון, המרצה וחיטוי.


חַסָּה

ירק נפוץ בישראל וכמו שאר הירקות בעלי העלים הירוקים גם לחסה יכולות לניקוי רעלים, היא עשויה לסייע למצבי סוכרת סוג 2, תורמת לחיזוק חיסוני, טובה מאוד לתהליכי הרזיה וכן מסייעת לשיפור פעולות עיכול, ומסייעת במצבי עצירות.


טוֹפוּ

מיוצר מחלב סויה העובר תהליך התמצקות על ידי חיידקים ידידותיים. מכיל בעיקר שומן וחלבון, הרבה סידן, מגנזיום ואשלגן, אבל עיקר יעילותו נמצאת בתכולת הפיטואסטרוגנים שבו אשר יכולים לסייע בתקופת גיל המעבר בנשים.


יְרָקוֹת

ירקות בכל הצבעים מכילים סיבים תזונתיים, ויטמינים ומינרלים החשובים לשמירה על בריאות כללית. מרבית הירקות יכולים לסייע בחיזוק חיסוני, שיפור עיכול, ניקוי הגוף מרעלים, שיקום הכבד, וכן תרומה להאטת תהליכי הזדקנות.


כְּרוּב

עשיר מאוד בנוגדי חימצון חזקים אשר יכולים לסייע במניעת סוגים שונים של סרטן. הכרוב יכול לסייע בתהליכי ניקוי רעלים מהגוף וכן לסייע באיזון רמות סוכר בדם והפחתת רמות כולסטרול. הכרוב גם נחשב כמשלשל עדין וכמשכך כאבים.


לִימוֹן

אחד מפירות ההדר הבריאים ביותר. לימון נחשב כפרי מצוין לניקוי רעלים מהגוף ולשיקום הכבד, הוא בעל יכולות חיטוי וטוב למצבי דלקות שונות. הלימון יכול לסייע בזירוז פעולות עיכול ובכך יכול לתרום רבות לכל תהליך דיאטה בריאה.


מִשְׁמֵשֹׁ

פרי קיץ אשר הגיע אלינו מסין. המשמש עשיר בוויטמינים ומינרלים וכמו שאר המזונות בצבע כתום הוא יכול לסייע לשמירה על בריאות העור, מערכת הראייה ושמירה על שיער בריא. המשמש לחיזוק חיסוני ולעיכול משופר ותקין.


נְבָטִים

ישנם מספר סוגים של נבטים אולם המשותף לכולם הוא הריכוז הגבוה של רכיבי הבריאות. נבטים מכילים כמויות גבוהות מאוד של נוגדי חימצון חזקים והם עשירים בסיבים תזונתיים. תכונות אלו הופכות אותם למזון על חשוב לבריאות.


סֶלֶק

אחד המזונות החשובים לניקוי רעלים מהגוף והכבד וניקוי כלי דם. סלק גם מכיל כמויות גבוהות של ברזל ועשויי לסייע במצב של אנמיה. הוא טוב לעיכול תקין וכן למצבי עצירות, הפחתת כולסטרול, שיפור תפקודי מוח, הפחתת לחץ דם גבוה ועוד.


עֲנָבִים

עשירים מאוד בנוגדי חימצון רבי עוצמה היכולים לסייע בשמירה על תקינות התאים ומניעת סוגי סרטן, האטת תהליכי הזדקנות, סיוע בניקוי רעלים מהגוף, שמירה על בריאות הלב וכלי הדם, תרומה למראה עור ושיער בריאים יותר.


פִּלְפֵּל

פלפל אדום מכיל כמויות גבוהות מאוד של ויטמין C - כמעט פי 2.5 מאשר בתפוז. למעשה אכילת פלפל אדום בינוני עד גדול במשקל של כ-100 גרם מספק למעלה מ-200% מהקצובה היומית המומלצת (FDA) של ויטמין C.


צְנוֹן

ירק נפוץ ומוכר, בעל חריפות עדינה. הצנון יכול לסייע במניעת אבנים בכליות. הצנון מסייע בזירוז הפרשות מיצי עיכול, הוא אנטי חיידקי ואנטי פטרייתי. הוא טוב למצבי תולעי מעיים, בעיות עיכול כגון עצירות והפחתת נפיחות וגזים בבטן.


קִנָּמוֹן

אחד התבלינים המוכרים ביותר וכן אחד מצמחי המרפא החשובים למצבי סוכר בדם. לקינמון יכולת לאזן רמות סוכר בדם והוא בעל רכיבים המסייעים בחיזוק מערכת החיסון. קינמון גם תומך בשיקום הכבד ומסייע בניקוי ופינוי רעלים מהגוף.


רִימּוֹן

פרי ארץ ישראלי עתיק, בעל תכונות בריאותיות מגוונת וחזקות ביותר. הרימון מכיל נוגדי חימצון רבי עוצמה והוא יכול לסייע במניעת סוגי סרטן שונים, הוא טוב לחיזוק חיסוני, מנקה עורקים ושומר על בריאות הלב וגם תורם לעור בריא יותר.


שׁוּם

נקרא גם האנטיביוטיקה של הטבע וזאת בגלל תכונות החיטוי החזקות של החומר הפעיל שלו הקרוי אליצין. בנוסף, האליצין הוא אנטי טפילי ואנטי פרזיטי חזק. הוא יכול לסייע לתולעי מעיים, להפחית רמות כולסטרול וסוכר וכן לחזק חיסונית.


תַּפּוּחַ

אחד הפירות האהובים והמוכרים ובין הבריאים ביותר. תפוח עץ בעל אינדקס גליקמי נמוך והוא עשיר בסיבים ולכן הוא מצוין לסוכרת סוג 2 וכן לכל הרזיה ודיאטה. תפוח יכול לסייע בהורדת כולסטרול, להמריץ ולחזק חיסונית.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..