אפטות - כיבים בפה טיפול וריפוי טבעיאפטות - כיבים בפה - רקע כללי

אפטות החוזרות על עצמן, או כיבים בפה, הם הבעיה השכיחה ביותר בתחום רפואת רקמת הפה. אפטות הינה בעיה שסיבתה לא ידועה בברור הגורמת לתחלואה רבה. אפטות מופיעות אצל 20% מהאוכלוסיה. אפטות מתבטאות באחד או יותר כיבים שטחיים וכואבים הממוקמים ברקמה הרירית. הכיב בדרך כלל נמצא בין שבוע לשבועיים. כיבים גדולים יכולים להמצא בין כמה שבועות לחודשים. למרות שהכיב נעלם מעצמו, אצל אנשים מסוימים, פעילות הכיב רציפה. כיבים דומים יכולים להופיע על אברי המין. מחלות מערכתיות הקשורות עם הופעת כיבים בפה הם סנדרום בכצ'ט ומחלות מעי דלקתיות.

ישנם 3 סוגי אפטות:

מינורי
מג'ורי
דמוי שלבקת

האפטות יכולות להפיע בחלק הפנימי של השפתיים והלחיים, חניכיים, חך, שקדים, רצפת הפה ובחלק התחתון של הלשון.

אפטות מינוריות
הצורה הכי שכיחה של אפטות הכוללת 80% ממקרי האפטות. מאפיוני האפטות המינוריות: כיבים כואבים,שטחיים, פחות מסנטימטר גודלם. יכולים להופיע עד 5 כיבים בו זמנית. הכיבים מתרפאים ללא צלקת תוך 7-10 ימים. אפטות מינוריות הכי שכיחות אצל ילדים, עם הגיל השכיחות עולה.

אפטות מג'וריות
אפטות אילו פחות שכיחות ומתאפיינות בכיבים שצורתם אובלית וגודלם 1-3 סנטימטר. במצבים קשים יכולות להיות עד 10 אפטות בפה בו זמנית. הכיבים גדולים ועמוקים, הם יכולים להתמזג אחד עם השני ולרוב יש להם שוליים מוגבהים. ההחלמה יכולה להמשך עד 6 שבועות, הכיבים משאירים צלקות ועיוות ברקמה הרירית. לרוב אפטות מג'וריות מופיעות לאחר גיל ההתבגרות ועד גיל 20.

שלבקת
הסוג הכי נדיר, אפטות קטנות מאוד בגודל 1-3 מילימטר. האפטות מופיעו במצבורים המכילים עשרות או אלפי כיבים קטנטנים.


הסיבות לאפטות כיבים בפה

למרות שהאפיונים הקליניים של אפטות ברורים לחלוטין, הסיבות לאפטות לא ברורות. נבדקו כיוונים רבים. אפטות הינו מצב מולטיפקטוריאלי, הכולל בתוכו מאפיינים רבים, וסביר להניח שהוא קשור לירידה בחוזקה של מערכת החיסון.

• חסר במרכיבים תזונתיים כגון ברזל, חומצה פולית, אבץ וB12. מחקרים הראו כי אנשים שסובלים מאפטות סובלים גם מחסרים אלו.

• ידוע שפעילות של מערכת החיסון גורמת לכיבים, אך לא ידוע נגד מה מערכת החיסון פועלת. כמו כן נמצא כי אנשים הסובלים מאפטות סובלים ממערכת חיסונית ירודה.

• לחץ נפשי וטראומה מאיצים את הופעת האפטות, כנראה עקב השפעה על ירידה של תפקוד מערכת החיסון.

• אלרגיה למזון - אחת התאוריות הינה שתהליך שפעול מערכת החיסון בפה ויצירת אפטות נובע מתגובה של מערכת החיסון כנגד מרכיב תזונתי שנכנס לפה.

• מחקרים רבים ניסו למצוא את הקשר בין אפטות לבין חיידקים ווירוסים שונים ללא הצלחה. המצאות של חיידק ההליקובקטר פילורי באזור הכיבים נמצא, אך רמת הנוגדנים כנגד החיידק לא היתה גבוהה בצורה משמעותית.


טיפול נטורופתי טבעי לאפטות - כיבים בפה

למזון, יש לבחון אם קיימים סמפטומים נוספים המעידים על אלרגיה במערכת העיכול, העור או הנשימה. תכנית הטיפול תבנה על פי הממצאים והיא תכלול תפריט תזונתי מפורט לחיזוק מערכת החיסון או תזונה היפואלרגנית לאבחון המקור לאלרגיה למזון. כמו כן תכנית הטיפול תכלול התאמה של צמחי מרפא ותוספי תזונה.

להקלה על כאבי האפטות:

שמן עץ התה
מומלץ לשטוף את הפה בכוס מים מהולים ב 3-4 טיפות של שמן עץ התה. שמן עץ התה מחטא ומאלחש את הכיבים.

פרוביוטיקה
פרוביוטיקה, תוסף של חיידקים ידידותיים, מאץ את החלמת הכיב ומאלחש את המקום. מומלץ למרוח מהאבקה על הכיב.

מרווה
המרווה מחטא את חלל הפה ומומלץ לעשות שטיפה עם חליטה של מרווה לריפוי מהיר של הכיבים.

ציפורן
הציפורן מחטא ומאלחשת. מומלץ לגרור את הציפורן לאבקה ולמרוח על האפטה.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי באפטות - כיבים בפה

שאלה:
שלום, מידי פעם מופיעים לי פצעים בחלל הפה, ולאחרונה על הלשון. לוקח להם המון זמן לעבור ואז שוב יוצאים חדשים. מאוד מתסכל. מה לעשות?
תשובה:
לפי מה שאת מתארת יש לך אפטות. אני מציעה בכל מקרה לגשת לרופא לאבחנה. אפטות בפה יכולות להגרם מכמה גורמים:מערכת חיסון חלשה, מתח, חסר בויטמינים ומינרלים עוד. יש לבדוק מהו מצבך הבריאותי הכללי כדי לקבוע את שורש הבעיה לפיה תכנית טיפול.

שאלה:
לבתי (בת שנה ותשעה ח') יש אפטה בפה. אחת בכל צד של פנים הלחי. היא יונקת ולפני שבועיים הייתה לי פטרייה בשד. האם יכול להיות קשר בין הדברים?
לפני חודש גם היתה לה אפטה ,היא התלוננה על כאב ולמחרת הכל נעלם. ממה נגרמות האפטות?
תשובה:
אין קשר בין הפטריה לאפטה. המקור לאפטות בפה אינו חד משמעי והוא כנראה משתנה אצל אנשים שונים. יתכן שמדובר אצל ביתך בחסר ויטמין, אך יתכן שמדובר במערכת חיסון לקויה - שני המצבים נובעים מתזונה לקויה. אני מציעה לך בנתיים, להקל על הכאב, למרוח על הכיבים אבקת אצידופילוס לילדים. אם הבעיה חוזרת על עצמה, כדאי לעשות בדיקות דם מקיפות ולהרכיב תפריט תזונתי בהתאם.

שאלה:
זו הפעם הראשונה שמופיעה לי אפטה בפה. מה אני יכולה לעשות להעביר את הכאב?
תשובה:
להקלה על כאבי האפטות מומלץ לעשות כל אחד מהבאים או את כולם ביחד:
• מומלץ לשטוף את הפה בכוס מים מהולים ב 3-4 טיפות של שמן עץ התה. שמן עץ התה מחטא ומאלחש את הכיבים.
• פרוביוטיקה, תוסף של חיידקים ידידותיים, מאץ את החלמת הכיב ומאלחש את המקום. מומלץ למרוח מהאבקה על הכיב.
• המרווה מחטא את חלל הפה ומומלץ לעשות שטיפה עם חליטה של מרווה לריפוי מהיר של הכיבים.
• למרוח על האפטה אבקה מצפורן.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי באפטות - כיבים בפה

B12 יעיל בטיפול באפטות
מחקר המוכיח כי B12 למציצה יעיל בהקלה ובטיפול באפטות

אבץ יעיל בריפוי אפטות
מחקר המוכיח את יעילותו של האבץ בטיפול באפטות

חסר B12 הוא גורם לאפטות
מחקר המוכיח כי הרקע לאפטות חוזרות אצל חולים רבים הינו חסר בויטמין B12

אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..