אנמיה - טיפול וריפוי טבעיאנמיה - רקע כללי

אנמיה היא מצב בו כדוריות הדם האדומות נמוכות. מכיוון שכדוריות הדם האדומות מכילות המוגלובין, רמה נמוכה שלהם עלולה ליצור בעיות בריאותיות רבות. ההמוגלובין הינו נשא של החמצן. תפקידו של ההמוגלובין לדאוג כי חמצן יגיע לכל תא ותא בגופינו. אנמיה יכולה לגרום לשורה ארוכה של סימפטומים הכוללים עייפות ומתח באברי הגוף.


אנמיה יכולה להיגרם מכמה מצבים

• הרס מוגבר של כדוריות דם אדומות
• איבוד דם
• יצירה לא תקינה של כדוריות דם אדומות
• אנמיה עקב חוסר בברזל או B12 (הסיבה הכי שכיחה)


אנמיה מחוסר ברזל ו B12

חוסר ברזל מהווה בעיה כלל עולמית, שאינה קשורה ברמת שירותי הרפואה או ברמת הרווחה הכלכלית. אפילו במדינות המערב המפותחות ביותר נמצא שכיחות גבוהה של אנמיה כתוצאה מחוסר ברזל. יון הברזל מהווה מרכיב הכרחי ביצירת חלבון ההמוגלובין, וחסרונו גורם בהכרח לירידה ברמת ההמוגלובין, משמע - לאנמיה.

המקור העיקרי של הברזל הינו מהמזון. רק כ- 10 אחוזים מהברזל אותו אנו צורכים מן המזון נספג במערכת העיכול. ישנם חומרים המגבירים את ספיגת הברזל בגוף, ביניהם נמצא ויטמין C. בתפריט מאוזן רמת הברזל הינה בין 10 ל- 20 מ"ג.
בנוסף לברזל המגיע מהמזון, הגוף מכיל מאגרים של ברזל הנמצאים בכבד, בטחול, במח העצמות ובשרירים. במצב של חוסר ברזל ראשית מאגרי הברזל המצויים בגוף יתרוקנו. לאחר התרוקנות מאגרי הברזל, הגוף מעלה את כושר ספיגת הברזל במעיים לכ- 30 אחוז, פי שלושה מן הרמה הרגילה, אולם בהעדר תזונה מאוזנת, הגוף עלול להגיע למצב של אנמיה.
הסימנים העיקריים בבדיקות הדם יהיו: רמת המוגלובין נמוכה עם נפח כדורית אדומה נמוך (MCV נמוך). הטיפול באנמיה שנגרמת בשל חוסר בברזל הינו מתן כדורי ברזל.

ויטמין B12 מיוצר על ידי חיידקים, והמקור היחידי לויטמין זה הינו מהמזון. דיאטה ממוצעת מספקת 5-30 מיקרוגרם של ויטמין B12 ליממה, מהם נספגים רק 1-5 מיקרוגרם ליממה. בגוף ישנו מאגר של ויטמין B12 בכמות 2-5 גרם. מקור החומצה פולית גם הוא במזון, והדרישה היומית הינה 6-8 מיקרוגרם ליממה. גם עבור חומצה פולית קיים מאגר המצוי בכבד.

תפקידם של ויטמין B12 וחומצה פולית הוא לסייע ביצירת כדוריות דם אדומות חדשות. חוסר במרכיבים אלו גורם לפגיעה ביצור כדוריות הדם האדומות ומתבטא בבדיקת דם ברמת המוגלובין נמוכה ובכדוריות אדומות בעלות נפח ממוצע גבוה (MCV גבוה). אנמיה כתוצאה מכמות נמוכה של חומצה פולית במזון שכיחה למדי, כיוון שהמאגר של החומצה הפולית מספיק רק לארבעה עד חמישה חודשים. אנמיה הנובעת מחוסר של ויטמין B12 מתפתחת יותר לאט: מאגרי הויטמין מספיקים לכ- 3 שנים וכמו כן, רמה תקינה של חומצה פולית יכולה לפצות על החוסר ב- B12. נדיר למצוא מחסור בויטמין B12 באדם הניזון ולו במעט ממוצרים מן החי.

הטיפול בשני המקרים הינו מתן תרופה להשלמת החסרים. במקרה של ויטמין B12 הטיפול הינו על ידי זריקות לשריר, הניתנות אחת לחודש. התגובה לטיפול זה מהירה מאוד והסימנים נעלמים תוך ימים ספורים. הטיפול בחוסר של חומצה פולית הינו מתן כדורים עם כמות נמוכה של החומצה ושיפור של התזונה.


מדוע מתפתח חוסר בברזל או ב B12?

• תזונה לקויה
• דרישת הגוף לברזל עולה (לדוגמא: הריון, הנקה, ילדות, התבגרות)
• איבוד ברזל מהגוף (לדוגמא: דימומים כרוניים, דמומים וסתיים ועוד)
• הספיגה של ברזל במעיים לקויה (לדוגמא: מחלת צליאק, ניתוחים במערכת העיכול, היפוכלורידריה ועוד).

חסר ב B12 מתפתח בעיקר במצבים של:

• תזונה חסרה
• ספיגה לקויה של B12

סיבות נוספות לאנמיה שיש לשלול:

אנמיה המולטית (נגרמת עקב הרס מוגבר של כדוריות דם אדומות):
אורח חייה של כדורית דם אדומה תקינה הוא 120 יום. באנמיה המולטית אורח חייה של כדורית הדם האדומה יהיה קצר יותר.
סיבות שכיחות לאנמיה המולטית:

• autoimmune hemolytic anemia
אנמיה הנגרמת עקב הרס של נוגדי מערכת החיסון. תאי מערכת החיסון מתבלבלים ותוקפים את כדוריות הדם האדומות כאלו והיו פולש זר.

• אנמיה חרמשית sickle cell anemia
מבנה הכדורית האדומה אינו תקין. זה גורם לכך שהכדורית האדומה אינה יכולה לשאת חמצן וכן היא נהרסת מהר.

• טלסמיה
בעיה גנטית במבנה הכדורית האדומה הגורם להרס מוקדם של הכדורית.

• חסר ב G6PD
חסר באנזים G6PD הגורם לכך שבהיחשפות הגוף לחומרים מסוימים, נגרם הרס לכדוריות הדם האדומות.


אנמיה עקב איבוד דם
איבוד דם מסיבי עלול לגרום לאנמיה. סיבות לאיבוד הדם יכולות להיות פציעה, ניתוח, בעיה בקרישיות דם, דימום פנימי עקב מחלה דלקתית, דימום ווסתי כבד. מצבים אלו דורשים כמויות גבוהות יותר של ברזל.

אנמיה עקב יצירה לא תקינה של כדוריות דם אדומות
אנמיה אפלסטית – מתרחשת כשמוח העצם אינו מייצר מספיק כדוריות דם אדומות. מצב זה יכול להתרחש עקב זיהום ויראלי, חשיפה לרעלים, קרינה או תרופות מסוימות.


סימפטומים וסימנים לאנמיה

• חיוורון העור, ציפורניים ושפתיים
• חולשה וקשיי הליכה
• קוצר נשימה
• קושי ביכולת להתרכז
• פצעים בפה ובלשון
• עצבנות
• עייפות
• סחרחורת, כבדות בראש וכאבי ראש
• דפיקות לב מואצות
• נטייה לנמנם
• הרגשה כללית רעה
• העדר מחזור
• אובדן חשק מיני
• חום נמוך
• אי שקט
• עצירות

בנוסף, בהתאם לסוג האנמיה, סימפטומים יכולים לכלול עור צהבהב, לובן העין צהבהב, טחול מוגדל ושתן כהה. אצל ילדים אנמיה קשה יכולה להתבטא בעיקוב גדילה ובעיות התנהגות.


אבחון אנמיה

אבחנת אנמיה נעשית על ידי בדיקת דם מעבדתית פשוטה בה בודקים את רמת ההמוגלובין של החולה. בנוסף לבדיקת רמת ההמוגלובין נבדקים גם פרמטרים אחרים הקשורים בכדוריות הדם האדומות כגון:

• נפח ממוצע של כדורית הדם האדומה (MCV)
• כמות ממוצעת של המוגלובין בכדורית דם אדומה
• אחוז הכדוריות האדומות מנפח הדם הכללי (המטוקריט), ומדדים נוספים היכולים להצביע על סיבת האנמיה.

 

טיפול נטורופתי טבעי לאנמיה

רוב אבחנות האנמיה מתגלות בבדיקות דם שגרתיות. לרוב הרפואה הקונבנציונאלית פותרת את הבעיה במתן ברזל ללא אבחנה מדויקת. מאוד חשוב להבין מהו מקור חסר הברזל ולפתור את הבעיה מהשורש. במסגרת הטיפול הנטורופתי עובר המטופל תשאול מקיף וכן נשלח לבדיקות דם מקיפות, כדי להבין את מקור האנמיה. במצבים של אנמיה על רקע תורשתי כגון טלסמיה, אנמיה וחרמשית או חסר באנזים G6PD אין טיפול.

אנמיה על רקע דימום ווסתי כבד
ניתן לטפל בצורה יעילה. דימום ווסתי כבד אצל אישה יכול לנבוע מהמצאות שרירן ברחם או עקב חוסר איזון הורמונאלי. הטיפול הנטורופתי במצב זה יתבסס על פורמולת צמחי מרפא מאזנת הורמונלית, המותאמת אישית למטופלת. צמחי מרפא כגון אנג'ליקה סינית ו קפסלה בורסה מונעות דימום מסיבי מצד אחד ועוזרות בבניית הדם. בנוסף, תפריט תזונתי מאוזן המכיל ברזל ושאר מרכיבים חיוניים, נבנה בהתאם לצורכי המטופלת. בנוסף, אם הדימום הרב הוא עקב מחלה כרונית כגון מחלת מעי דלקתית, גסטריטיס, טחורים ועוד, לטיפול הנטורופתי מענה לכך.

אנמיה עקב חוסר ברזל
יש לברר האם אנמיה זו היא עקב תזונה לקויה או ספיגה לקויה. ספיגה לקויה לרוב תראה תמונה רחבה יותר של בעיות במערכת העיכול ו\או תת חומציות בקיבה (היפוכלורידריה). על פי תמונת המצב מותאמת תכנית טיפול שמטרתה לשדרג את התזונה ולהתאים תפריט תזונתי. ישנם צמחי מרפא העוזרים בספיגה ולכן מותאמת פורמולת צמחי מרפא באופן אישי.

אנמיה אוטואימונית
הטיפול הנטורופתי תומך במצב זה על ידי צמחי מרפא ותזונת ניקוי. ניתן לאזן את תגובת מערכת החיסון ובכך למנוע את הריסת כדוריות הדם האדומות.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי באנמיה

שאלה:
בבדיקות דם אובחנה אנמיה מחוסר ברזל ערכים- המוגלובין 9 וברזל 20 מלבד כדורי ברזל שקיבלתי מרופאת משפחה המליצו לי בין היתר על בשר אדום. אני יודעת כי בשר אינו מזון מומלץ בגלל תכולת השומן הרווי, הסטרואידים אנטיביוטיקה וכו' האם ההמלצה שקיבלתי היא נכונה ומה עוד אפשר לאכול כדי לשפר את הערכים הנ"ל
תשובה:
קודם כול חשוב לדעת מאיפה נובע המחסור. האם את טבעונית או צמחונית? האם את סובלת מהפרעות כלשהן במערכת העיכול?(כאבים, נפיחויות, גזים, כבדות אחרי האוכל), האם מצב האנמיה הוא חדש אצלך או קיים כבר שנים?
אין ספק שאת צריכה קודם כול למלא את המאגרים על ידי תוספי מזון. על מנת למנוע את הופעתה של האנמיה יש להבין את שורש הבעיה ולתשאל לעומק את מצבך. האם האנמיה בעלת סימפטומים? האם את חלשה וחיוורת - ואם כן כמה זמן זה נמשך? בת כמה את? מה את אוכלת? האם את פעילה בחייך? אני חייבת לציין שמקור לברזל יש בשפע בצומח ומקור ל B12 אפשר לקבל מדגי ים צפוני, עליהם אנחנו ממליצים בחום. לא חייבים לאכול בשר.

שאלה:
אני סובלת מאנמיה חריפה , ההמוגלובין שלי 6.8 . התחלתי לקבל כדורי ברזל - ferro ... , אולם הם גורמים לי לפריחה על העור . האם יש אפשרות לתוספים טבעיים, כאשר האנמיה כה חריפה ?
תשובה:
ראשית כל, האם האנמיה היא בוודאות ממחסור בברזל ? יש לבדוק גם את רמות ה - B12 וחומצה פולית, ואם גם הם חסרים להשלימם במקביל. שנית, האם את יודעת מה מקור האנמיה שלך ? האם את סובלת מדימום כרוני ? המוליזה (פירוק כדוריות דם) ? בעיה גנטית ? הגורם הוא מאוד רלוונטי עבורי, מאחר ואינני עוסקת (כמו כל עמיתיי ברפואה המשלימה) ברפואה סימפטומאטית. המלצה על לקיחה בלבד של תוסף זה או אחר יהיה כמו לשים לך פלסטר על הפצע ולא לטרוח לברר למה יוצאים לך פצעים על כל הגוף...

שאלה:
האם זה נכון שברזל מזיק ללב?
תשובה:
ברזל הוא מינרל חיובי לגופינו. חשוב מאוד שרמת הברזל תהיה תקינה וכל הערכים הקשורים בכך, בעיקר ההמוגלובין. יחד עם זאת, ברזל בעודף עלול להוות בעיה. ברזל הוא מינרל שמתחמצן בקלות, כשהוא בעודף הוא עלול לגרום לסטרס חמצוני בדם ועל ידי כך לגרום לכמות גבוהה של רדיקלים חופשיים. רדיקליים חופשיים עלולים לפגוע בתקינות כלי דם ולגרום לטרשת עורקים ואף לחסימת עורקי הלב. אחת ההשערות לגבי העובדה שנשים מקבלות פחות התקפי לב בגיל הפוריות הינה מכיוון שהדימום הווסתי "דואג" לכך שרמות הברזל יהיו יחסית נמוכות, ובכך כמות הרדיקלים החופשיים נמוכה יותר.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי באנמיה

עודף ברזל גורם סיכון למחלות לב
מחקר שהוכיח כי נטילת תוסף ברזל ללא חסר ברקע גורם לעלייה בסיכון למחלות לב

עודף ברזל גורם סיכון לסוכרת מסוג 2
מחקר שהראה את הקשר בין רמות גבוהות של ברזל בדם לבין הסיכון לסוכרת מסוג 2

תוסף ברזל יעיל בטיפול בהפרעות קשב וריכוז
מחקר המוכיח כי ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז וחסר ברזל ירוויחו מלקיחת תוסף ברזל


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית