אנדומטריוזיס - טיפול וריפוי טבעיאנדומטריוזיס - רקע כללי

אנדומטריאוזיס מתרחש כשיש גדילה של רקמת הרחם מחוץ לרחם, במקומות אחרים בגוף. אנדומטריאוזיס יכול לקרות רק בגיל הפוריות, לאחר התחלת קבלת הווסת. הגילאים השכיחים ל אנדומטריאוזיס הם 20-40. בממוצע 5-20% מהנשים בגיל הפוריות סובלות מנדומטריאוזיס.


סימפטומים שכיחים לאנדומטריאוזיס

• כאב בזמן ולפני דימום ווסתי (לרוב מדובר על כאב גדול יותר מכאבי מחזור "רגילים")
• כאב בזמן ואחרי קיום יחסי מין
• כאב בזמן הטלת שתן
• כאב גב תחתון ותנועתיות מעיים כואבת עם צואה רכה בזמן דימום ווסתי
• רגישות וכאב עמום באגן


סימפטומים אחרים כוללים לאנדומטריאוזיס

• כתמי דם לפני קבלת ווסת
• דימומים וסתיים כבדים או ארוכים יותר מהנורמה
• אי פוריות

הסיבה המדויקת לאנדומטריוזיס אינה ידועה. יש קשר ישיר בין אנדומטריוזיס לחוסר איזון הורמונלי. אנדומטריוזיס לרוב אינו פעיל בזמן הריון. הריון בגיל צעיר מוריד את הסיכון לאנדומטריוזיס.


המקומות השכיחים בהם ניתן למצוא אנדומטריוזיס

הרקמה החיצונית של הרחם, חצוצרות, שחלות, חלל האגן, החלל בין הנרתיק לפי הטבעת. קשה לאבחן אנדומטריוזיס, ולרוב האבחנה הסופית נעשית על ידי לפרסקופיה – הכנסת סיב אופטי לחלל הבטן כדי לראות אם יש רקמת רחם במקומות אחרים בחלל הבטן. מטרת הטיפול הקונבנציונלי הוא לדכא את רמות ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון, הורמונים הגורמים לצמיחת האנדומטריאוזיס. אנדומטריוזיס קל עד בינוני לרוב מוקל בגיל המעבר, עם הפסקת קבלת הווסת.


אנדומטריוזיס - טיפול נטורופתי טבעי

הטיפול הנטורופתי יעיל במצבי אנדומטריוזיס קלים עד בינוניים. במצבים חמורים יותר יש לשקול ניתוח. בעזרת תזונה נכונה, פעילות גופנית, תוספי תזונה וטכניקות להרפיית מתחים ניתן להשיב את האיזון ההורמונלי לגוף ולטפל ב אנדומטריוזיס. תזונה נטולת אסטרוגנים, ועשירה במזונות שתורמים לרמת אסטרוגן ופרוגסטרון מאוזנת בגוף, יעילה בטיפול ב אנדומטריוזיס. הכלי העיקרי במסגרת הטיפול הנטורופתי ב אנדומטריוזיס הינו צמחי מרפא. ישנם צמחי מרפא המאזנים הורמונלית את הגוף כגון דיאוסקוראה וויטקס. במסגרת הטיפול הנטורופתי נבנית פורמולת צמחי מרפא שמטרתה העיקרית היא איזון וחיזוק מערכת הרביה של האישה, אך לפי ההיסטוריה הרפואית והסימפטומים איתה באה המטופלת, שמים דגש על מערכות נוספות בגוף שזקוקות לתמיכה.

 

אנדומטריוזיס - שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי

שאלה:
אני בת 33 מנסה שנה וחצי להרות, סובלת מ אנדומטריוזיס, שנתגלה בלפרוסקופיה. אין לי כאבי בטן בזמן הוסת או כל סימנים אחרים של המחלה. בדימום הוסת הנוכחי (וגם בזה שהיה לפני חודשיים) הבחנתי בגושים חומים כהים (קרישי דם?). שאר הדימום היה אדום ודליל. כמו כן נתגלתה לי ציסטה בשחלה (מוקד אנדו) לפני חודשיים והחודש ראו מגמת גדילה שלה. האם יש תוספי מזון או צמחי מרפא המומלצים על מנת לסלק את הציסטה ולמנוע קרישי דם בזמן הוסת?
תשובה:
במידה ואין כאבים חזקים בזמן ווסת ניתן להסיק כי ה אנדומטריוזיס אינו חריף, ומצבך יחסית טוב. כשלא נכנסים להריון יש התעקשות מצד הרופאים לאבחן את הבעיה ולעיתים, מרוב בדיקות, מוצאים משהו, שאולי לא היו מגלים אילולי נכנסת להריון. מומלץ לך לנסות טיפול נטורופתי שיתבסס בעיקר על צמחי מרפא מאזנים הורמונלית ומקדמי הריון. מנסיון שלי, צמחי מרפא יכולים לאזן הורמונלית ולפתור את בעיית האנדומטריוזיס, הציסטה בשחלות, וכמובן, לעזור לך להיכנס להריון.

שאלה:
אני בת 26. יש לי כבר במשל 10 שנים תופעות לפני מחזור, כשעם הזמן הלכו והחמירו. כדורים לא עוזרים יותר. הסימפטומים שיש לי: pms חזק - כאבי בטן חזקים וצורך ללכת לשרותים אך אין יציאה, הקאות ואי תפקוד מוחלט (שוכבת במיטה). לאחרונה הרופא איבחן אנדומטריוזיס ואמר שאין טיפול. הייתי מעוניינת לדעת האם אפשר לטפל ב אנדומטריוזיס בדרך טבעית? צמחי מרפא, תזונה, תוספים...?
תשובה:
לא צדק הרופא שלך כשאמר שאין טיפול למצבך. במסגרת טיפול נטורופתי ניתן לעזור לגופך להגיע לאיזון. אני הייתי ממליצה לנסות טיפול טבעי למצב זה, כי לרפואה הקונבנציונלית אין מה להציע יותר מהורמונים. הטיפול הנטורופתי מתבסס בעיקר על צמחים הורמונליים ושינוי תזונתי.


אנדומטריוזיס - מחקרים רפואיים אודות הטיפול הטבעי

הקשר בין תזונה ואנדומטריוזיס
מחקר העוסק בקשר בין אנדומטריוזיס לבין אכילת ירקות ופירות

עוד מחקר על הקשר בין תזונה ואנדומטריוזיס
מחקר המוכיח קשר בין תזונה לבין אנדומטריוזיס


לילך נהרי-נטורופתית מוסמכת