אזופגיטיס, כולסטרול גבוה ותופעות גיל מעבר

 

תיאור מקרה של מטופל  אשר הצליח להבריא


תלונות עיקריות

אזופגיטיס, כולסטרול גבוה ותופעות גיל מעבר


רקע אודות המטופל

מיכל, בת 55, נשואה + 3 ילדים, עובדת במשרד ממשלתי, עבודה משרדית 8 שעות ביום, לא פעילה מבחינה גופנית, תזונה לא מסודרת, אוכלת הרבה אוכל קנוי. אוהבת בצקים ועוגות. מדווחת על מתח גם בעבודה וגם בבית.


תלונות עיקריות

אזופגיטיס - מיכל כבר כמה שנים סובלת מאי נוחות בבטן עליונה. אי הנוחות מתבטאת בתחושת מלאות, תחושת תקיעות לאחר אכילה ולחץ באזור בית החזה. היא לא ייחסה לזה חשיבות במשך זמן רב. מאז שהפסיקה לה הווסת לפני 3 שנים היא חוותה תופעות גופניות לא נעימות רבות. היא הרגישה עייפות רבה, גלי חום ושינויים במצב הרוח. מיכל חשבה שהאי נוחות במערכת העיכול היא חלק משינויים הרבים שהיא עוברת ולא ייחסה להם חשיבות. אבל עם השנים הסימפטומים במערכת העיכול התגברו, הרופא שלח אותה לגסטרוסקופיה ואבחן שמיכל סובלת מדלקת בוושט - אזופגיטיס עקב ריפלוקס.


מה זה אזופגיטיס?

דלקת בוושט, אזופגיטיס, נובעת משילוב של חוסר איזון של חומצות הקיבה וחולשה של השריר הטבעתי בין הוושט לקיבה. כתוצאה מכך חומצת הקיבה עולה מהקיבה לוושט ושורפת את ריריות הוושט, מצב זה נקרא ריפלוקס. עליית החומצות המתמדת גורמת לגירוי מתמשך ולדלקת הנקראת אזופגיטיס. ישנם כמה גורמים העומדים בבסיס הבעיה. לתזונה תפקיד משמעותי להחלשת השריר הטבעתי ומערכת העיכול בכלל. מתזונה לקויה מונעת מהשריר הטבעתי לתפקד בצורה אופטימלית ומחלישה אותו כך שתכולת הקיבה חוזרת לוושט וגורמת לכאב ולצריבה. בנוסף, ככול שהגיל עולה הגוף נחלש ומתעייף וכך גם מערכת העיכול שלנו. הקיבה מפרישה פחות חומצות קיבה, האוכל מתעכל יותר לאט ועלול לתסוס בקיבה על ידי חיידקים. התסיסה יוצרת גזים שדוחפים את המזון מהקיבה לוושט. כתוצאה מכך תאי הוושט מגורים ומודלקים. על מנת לפתור בעיה זו מהשורש ראשית יש לחזק את מערכת העיכול ולדאוג לתפקודה התקין ובמקביל לרפא את הדלקת באזור הוושט ואם יש גם בקיבה.


תלונות ברקע

כולסטרול גבוה - בבדיקות דם אחרונות נמצא כי למיכל כולסטרול כללי 225, LDL 140 ו HDL 42. בעבר מיכל לא סבלה מכולסטרול גבוה. כולסטרול גבוה בדם מעיד על תפקוד לקוי של הכבד ופינוי לא יעיל של פסולת מהגוף. כולסטרול גבוה הא גורם סיכון להתפתחות מואצת של תהליך הנקרא "טרשת עורקים", תהליך שחוסם עורקים ועלול לגרום למחלות לב וכלי דם. מיכל הביעה את רצונה לאזן את רמות הכולסטרול על ידי טיפול טבעי כדי שלא תצטרך לקחת תרופות כל חייה.

תופעות גיל מעבר - תופעות גיל מעבר יכולות להתבטא במגוון רחב של סימפטומים כשהנפוץ מבניהם זה גלי החום. אך תופעות גיל המעבר יכולות להתבטא גם בכאבי ראש, יובש בנרתיק, דלקות חוזרות בשלפוחית השתן, קושי להתרכז, עייפות, בעיות בשינה ועוד. גיל מעבר הינה תקופה מאוד מאתגרת לגוף האישה. השינויים שאישה חווה יכולים לגרום להיחלשות מואצת של מערכות שונות בגוף. שינויים הורמונליים יכולים להשפיע על תפקוד מערכת העיכול ולהחליש את יכולת הקיבה לפרק ולעכל מזון. מיכל סבלה מגלי חום שתקפו אותה 3-4 פעמים ביום והעירו אותה כפעמיים בלילה. בנוסף היא סבלה מירידה דרמטית ברמת האנרגיה ובשינויים במצב רוח שהתישו אותה.

טיפול טבעי לאזופגיטיסטיפול נטורופתי לאזופגיטיס

הטיפול הנטורופתי באזופגיטיס, כולסטרול גבוה ותופעות גיל מעבר

לאחר התשאול הרפואי וקבלת התמונה המלאה והמפורטת לגבי אורח חייה של מיכל ומהם המערכות המשפיעות עליהם יש לעבוד, נבנתה למיכל תכנית טיפול אישית אשר כללה תכנית תזונתית מפורטת ופורמולות צמחי מרפא.

התכנית התזונתית התמקדה בתזונה אנטי דלקתית עם דגש לשיקום הריריות המודלקות לצד חיזוק מערכת החיסון. במצב של אזופגיטיס יש להיזהר עם מזונות מסוימים אשר יכולים לגרות את ריריות הוושט. תכנית התזונה הותאמה גם לחוסר האיזון ההורמונלי והעלייה של רמות הכולסטרול. תזונה עשירה במרכיבים פיטואסטרוגנים ופיטוסטרולים מסייעת לנקות את הדם מעודפי כולסטרול ולאזן את תופעות גיל המעבר.


תרומת צמחי מרפא לריפוי אזופגיטיס

בהמשך הותאמה למיכל פורמולת צמחי מרפא. מטרת פורמולת צמחי המרפא הינה לאזן את החומציות בקיבה, לשקם את ריריות הוושט ולרפא את הדלקת בוושט. ישנם צמחי מרפא בעלי פעילות אנטי דלקתית אשר עוזרת לשיקום וריפוי כיבים וריריות מגורות. צמחים אלו מרפאים את הריריות המודלקות וגורמים להקלה מהירה של הסימפטומים, כולל תחושת תקיעות וכאב. חליטה מתאימה של צמחי מרפא מסככת את הריריות הוושט, מרפדת אותם ומרפא אותם. בנוסף, נבחרו צמחי מרפא לניקוי הכבד, פינוי תקין של כולסטרול ואיזון רמות האסטרוגן בגוף. 


תוצאות הטיפול הנטורופתי באזופגיטיס, כולסטרול גבוה ותופעות גיל מעבר

מיכל הגיעה עם רצון גבוה לטפל בעצמה. הוא נרתמה לתכנית הטיפול כולה ומילאה אותה בעקביות יום יום. לאחר 4 שבועות תדירות גלי החום פחתו בצורה דרמטית והגיעו לעיתים רחוקות בלבד ובעוצמות נמוכות מאוד שלא הטרידו את מיכל. תחושות של אי נוחות ולחץ בחזה הלכו ופחתו עם התקדמות הטיפול. היא הרגישה הרבה יותר טוב, יותר אנרגתית עם יותר מרץ וכוחות. לאחר כחודש וחצי מתחילת הטיפול חלפו לחלוטין הסימפטומים המערכת העיכול ולאחר חודשיים וחצי נרפאה הדלקת בוושט לחלוטין. לאחר חודשיים מתחילת הטיפול עשתה מיכל בדיקות דם שהראו כי הכולסטרול הכללי שלה ירד ל 195! בשלב זה נעלמו כליל גלי החום ורמת מצב הרוח של מיכל עלתה מאוד. בשלב זה מיכל קיבלה תכנית תזונתית חדשה ומותאמת למצבה הבריאותי במטרה לשמר אותו וכן למנוע הופעת הבעיות בעתיד.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..