אזופגיטיס ובעיות עיכול | סיפור הצלחה טיפולי

 

תיאור מקרה של מטופל  אשר הצליח להבריא


תלונות עיקריות

אזופגיטיס ובעיות עיכול


רקע אודות המטופל

ירון, בן 32, מהנדס תוכנה, הרבה עומס בעבודה, נשוי + 4 ילדים, תזונה לא מאוזנת אוכל בצורה לא מסודרת, ממעט בפעילות גופנית, מרגיש לחוץ וחסר מנוחה גם בבית או בסופי שבוע.


תלונות עיקריות

אזופגיטיס - בשנה האחרונה החל לסבול מדקירות בחזה. הוא חשש שמדובר בבעיה לבבית. רופא שלל בעיה בלב ושלח אותו לבדיקת גסטרוסקופיה שם נמצא אזופגיטיס ברמה קלה. הרופא המליץ על תרופה בשם אומפרדקס אותה הוא החל לקחת. התרופה הקלה מעט על תחושת הדקירות בחזה אבל גרמה לכאבי ראש חזקים. הוא ניסה עוד כמה תרופות אבל כל פעם הופיעו סימפטומים אחרים. ירון הגיע אליי עם רצון לפתור את בעיית הדקירות בחזה ולרפא את האזופגיטיס. הכאב היומיומי והדקירות באזור החזה, למרות שנשללה בעיה בלב, העלו את רמת המתח שלו וגרמו לחרדה.


מה זה אזופגיטיס?

אזופגיטיס הינה דלקת בריריות הוושט הנגרמת מחזרה של מיצי קיבה מהקיבה לוושט. מיצי הקיבה חומציים מאוד ומטרתם לפרק את המזון שנכנס לקיבה. לקיבה יש מנגנוני הגנה המגנים מפני החומציות הגבוהה של מיצי הקיבה, אך כשמיצי הקיבה נמצאים במקום אחר בגוף הם גורמים לגירוי של הריריות וכתוצאה מכך לדלקת ולכאב. הגורמים לאזופגיטיס לרוב כוללים תזונה רוויה מזונות המחלישים את השריר הטבעתי בין הקיבה לוושט. מזונות אילו מעודדים את העלייה של מיצי הקיבה מהקיבה לוושט. בנוסף, מתח רב עלול לגרום לחוסר איזון במערכת העיכול ולעודד עלייה של תכולת הקיבה מהקיבה לוושט. על מנת לרפא אזופגיטיס יש לאזן את פעילות הקיבה ובנוסף לרפא את ריריות הוושט על מנת שיחזרו לתפקוד תקין.


תלונות ברקע

ירון אובחן כסובל מ IBS - תסמונת המעי הרגיש. מצב זה מתבטא אצלו בכאבי בטן מידי פעם, גזים, נפיחות ויציאות לא סדירות. מצב זה קיים כבר כמה שנים ומחמיר בתקופות. ירון דיווח כי יש קשר בין רמת המתח לבין הסימפטומים של ה IBS. כשהוא מתוח יש יותר גזים, נפיחות וכאבי בטן. תסמונת המעי הרגיש מעידה על חולשה גדולה במערכת העיכול הקשורה גם לפעילות יתר של מערכת העצבים. הורדה של רמות מתח יעזרו למתן את פעילות המעיים ויקלו על הסימפטומים.


הטיפול הנטורופתי באזופגיטיס

ירון עבר תשאול רפואי יסודי על מנת לאתר את המקורות הגופניים והתזונתיים אשר הובילו לבעיית האזופגיטיס. על בסיס התשאול נבנתה לירון תכנית טיפול אישית אשר מטרתה העיקרית היתה לרפא את הדלקת בוושט ובכך להפסיק עם תחושת הדקירות שהלחיצו את ירון מאוד. מרכז התכנית הטיפולית היתה תזונתית עם תמיכה של צמחי מרפא. במצבי אזופגיטיס יש לברור בזהירות את התזונה מאחר וישנם מזונות אשר עלולים לקדם  את עליית החומצות מהקיבה לוושט ומהם יש להימנע לחלוטין. במקביל, ישנם מזונות המסייעים לרפא את ריריות הוושט על ידי פעילות אנטי דלקתית ועל ידי ציפוי וסיכוך הריריות - מהם יש לצרוך הרבה. בנוסף, לירון הותאם תפריט קל לעיכול עקב תסמונת המעי הרגיש ממנה סבל.צמחי מרפא לריפוי ריריות הוושט

על מנת לחזק ולקדם את הריפוי והתחדשות הריריות בוושט הותאמה לירון פורמולת צמחי מרפא. ישנם צמחי מרפא בעלי פעילות מאזנת רמת חומציות בקיבה, מחזקת את השריר הטבעתי בין הקיבה לוושט ועוזרת בריפוי ריריות הוושט. במסגרת הטיפול ניתן מענה לירון כיצד להוריד רמות מתח ולחץ. הוא למד טכניקות נשימה קלות ופשוטות ליישום אותם הוא התחיל לתרגל כל יום לפני השינה ובנוסף החל בפעילות גופנית מתונה 3 פעמים בשבוע.


תוצאות הטיפול הנטורופתי באזופגיטיס ובעיות עיכול

לאחר כשלושה שבועות חלה ירידה משמעותית בעוצמת הדקירות בחזה ובתדירותם. ירון דיווח על הרגשת הקלה משמעותית אשר בעקבותיה סיפר כי מצב הרוח שלו השתפר. לאחר כחודש וחצי בתוך הטיפול התזונתי וצמחי המרפא נעלמו הדקירות לחלוטין ונותרה תחושת לחץ עמומה אשר הופיעה לעיתים רחוקות.

ריפוי האזופגיטיס

חודשיים וחצי לאחר תחילת הטיפול ביצע ירון בדיקה שהעלתה כי הדלקת בוושט נרפאה, ירון ירד כ-5 קילו בעקבות הפעילות הגופנית שהחל לבצע, רמות המתח שלו ירדו בצורה משמעותית. הוא דיווח כי הוא ישן טוב יותר ובעל תחושת חוזק כללית גבוהה יותר. בשביל זה הותאמה תכנית ארוכת טווח לירון לשמירה על ההישגים הבריאותיים שלו ומניעת חזרת האזופגיטיס והמתח.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..