אני מקווה כי המידע בדף זה יהיה שימושי ומועיל עבורך.
באפשרותך להתחיל בתהליך הריפוי יחד איתי.
קביעת תור לפגישה: 050-7240203
לילך נהרי, נטורופתית מומחית
   
סוכרת סוג 2 ריפוי | טיפול - מידע מפורט
מאת: לילך נהרי R.na C.hi נטורופתית מומחית
 

רקע כללי אודות - סוכרת סוג 2
סוכרת מסוג 2 , אולי יותר מכל מחלה אחרת, קשורה לתרבות ולדרך התזונה של העולם המערבי. סוכרת - סכרת הינה הפרעה כרונית של חילוף חומרים של פחמימות, שומן וחלבון, המאופיינת על ידי עליית רמות הסוכר בדם בעת צום וסיכון גדול מאוד לטרשת עורקים, מחלות כליות ואיבוד התפקוד העצבי.
סוכרת - סכרת נקשרה לסגנון חיים מערבי כי היא לא נפוצה בתרבויות שתזונתן יותר "פרימיטיבית". מאחר שהנטייה היא לעבור מהתזונה הטבעית שלהן למזונות ממוסחרים, שיעור ה סוכרת - סכרת בתרבויות "הפרימיטיביות" עולה ומגיע בסופו של דבר לשיעורים המקובלים בחברות המערביות. נראה כי הגנטיקה היא הגורם החשוב בחוסר העמידות בפני סוכרת - סכרת, אבל גורמים סביבתיים ודיאטטיים, אשר רבים מהם זוהו, תורמים לתהליך התפתחותה. דיאטה עתירת פחמימות מזוקקות שאינן מכילות סיבים היא הגורם למחלה אצל אנשים רבים, ואילו צריכה גבוהה של מזונות עתירי סיבים ועתירי פחמימות מורכבות מעניקה הגנה מפני סוכרת.
שמנות יתר היא גורם סביבתי משמעותי אחר להופעת סוכרת, בייחוד אם לוקחים בחשבון את העובדה, שתשעים אחוזים מהסובלים מ סוכרת מסוג 2 הם שמנים. גם אצל אנשים נורמאליים, עלייה משמעותית במשקל גורמת לאי סבילות לפחמימות, רמות אינסולין גבוהות יותר וחוסר רגישות לאינסולין בשומן וברקמות שריריות. ההתפתחות ההדרגתית של חוסר רגישות לאינסולין נחשבת לגורם הנמצא בבסיס התפתחותה של סוכרת מסוג 2. ירידה במשקל מתקנת את כל המומים האלו ומשפרת באופן משמעותי את ההפרעות המטבוליות של סוכרת.

סימפטומים קלאסיים של סוכרת סוג 2:
• השתנה תכופה
• צום מוגזם
• תאבון יתר

בדיקות למעקב סוכרת סוג 2:
• סוכר בדם
• בדיקת שתן למיקרואלבומין – בסוכרת תהיה מיקרואלבומינריה (סימן ראשון פגיעה ראשונית בלבלב)
• תפקודי כליה
• טריגליצרידים
• המוגלובין A1C

סיבוכי סוכרת סוג 2:
1. RETINOPATHY - מחלה של הרשתית. הסיבה העיקרית לעיוורון בעולם המערבי
2. מחלת עצבים היקפית - מוגבל בדרך כלל לעצבים היקפיים, מאופיין בתחושת קהות וכאב
3. מחלת כליה סוכרתית - נזק לכליות עקב סוכרת הוא הסיבוך הנפוץ ביותר והסיבה המובילה למוות אצל חולי סוכרת
4. כיבים ברגליים - עקב חוסר אספקת חמצן ונזק לעצבים היקפיים
5. עלייה בטריגליצרידים וכולסטרול ולכן סיכון גבוה למחלות לב ולשבץ מוחי


טיפול נטורופתי טבעי - סוכרת סוג 2
שינוי התזונה וטיפול דיאטטי הם הבסיס לטיפול מוצלח ב סוכרת - סכרת. בשילוב עם פעילות גופנית סיכויי ההחלמה מ סוכרת - סכרת ומניעת סיבוכיה גבוהים מאוד. ישנם כמה מרכיבים הנלקחים בחשבון בבניית התפריט התזונתי לטיפול ב סוכרת - סכרת:

אינדקס גליקמי
זהו ביטוי מספרי המודד את המהירות בה המזון הפחממתי מעלה את רמת הסוכר בדם מעל לנורמה בשעתיים הראשונות אחרי ארוחה. אכילת מזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך משפיעים על ירידה בסוכר בדם, ירידה ברמות אינסולין המופרשת מהלבלב, ירידה ברמת טריגליצרידים וכולסטרול. האינדקס הגליקמי מושפע לא רק מסוג המזון אלא גם מצורתו (שלם\מרוסק), גודל המנה, דרך הכנתו. מזון המכיל יותר סיבים , מלא ושלם, בעל יותר חלבון האינדקס הגליקמי יהיה נמוך. מזונות בעלי ערך גליקמי נמוך מקנים הרגשת שובע לשעות רבות ושמירה על משקל.

סיבים מסיסים
יש להם השפעה על הורדת סוכר, סופחים נוזלים. יש לצרוך יותר סיבים מסיסים לעומת סיבים בלתי מסיסים בגלל שהם מקטינים את הצורך באינסולין. הסיבים המסיסים סופחים מים והנפח שלהם קטן. הסיבים מעכבים את ריקון הקיבה, מפחיתים הפרשת אינסולין ומגבירים רגישות הרקמה לאינסולין.

שומנים רוויים
השומנים הרוויים, תורמים להשמנה ומכאן תורמים לסוכרת. כמו כן שומנים אלו אחראים לרמות גבוהות של כולסטרול. מכיוון שחולי סוכרת נמצאים בסיכון גבוה למחלות לב ולשבץ, מומלץ להוריד את השומן הרווי מהתזונה כדי לשמור על רמות כולסטרול מאוזנות.

מרכיבים נוספים חשובים לשמירה על רמות סוכר מאוזנות ומניעה של סיבוכי הסוכרת

פעילות גופנית
לפעילות גופנית יש חשיבות עצומה לחולי סוכרת.
• היא גורמת לשיפור הרגישות לאינסולין והסבילות לגלוקוז.
• היא גורמת להורדת כולסטרול וטריגליצרידים.
• היא גורמת להעלאת רמות HDL.
• היא גורמת לירידה במשקל ושמירה על משקל תקין.
פעילות גופנית מתונה משפרת רמות סוכר ועוזרת בכל המדדים, אבל פעילות גופנית מאומצת יכול להזיק בגלל שהסטרס גורם לשחרור של סוכר מהתאים לדם. הורמוני הסטרס אדרנלין, נוראדרנלין וקורטיקוסטרואידים מעלים את רמות הסוכר.
יש להפחית מתחים בעת המחלה.

צמחי מרפא
ישנם צמחי מרפא התורמים לאיזון רמות סוכר בדם, הידוע והנחקר מבניהם הוא צמח הג'ימנמה. תוספי מזון, כגון הכרום, גם כן יכולים לעזור באיזון רמות סוכר.שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - סוכרת סוג 2
שאלה:
האם סוכרת קשורה לאכילת סוכר? שמעתי שבעצם זה קשור להשמנת יתר. האם מי שלוקה בסוכרת זה בגלל שהוא אכל הרבה סוכר?
תשובה:
יש קשר ישיר וברור בין צריכה גבוהה של סוכר ושומן לאורך שנים לבין התפתחות סוכרת סוג 2. יש גם מצב ביניים הנקרא אי-סבילות לסוכר והמתבטא בעליית ערך הסוכר בדם (מעל 100 בצום). ככל שאדם שמן יותר וככל שאדם צורך יותר סוכר יש מצב של היפראינסולינמיה, רמות אינסולין גבוהות בדם. מצב זה גורם להתשה של הלבלב המפריש אינסולין, וסופו של הלבלב לקרוס ולהפסיק את הפרשת האינסולין. בשלב זה הסוכרת מתפרצת. אורח החיים המערבי אחראי באופן ישיר על הזינוק במספרים של החולים בסוכרת בעולם המערבי. הפחתת צריכת הסוכר מגיל ינקות וילדות וגם בגילאים יותר מאוחרים תשפר את הסבילות לסוכר בגיל מאוחר יותר. גם פעילות גופנית סדירה ולמעשה אורח חיים פעיל ולא מנוון (מהמעלית לאוטו למעלית לכיסא למעלית לאוטו ולכורסת הטלוויזיה..) הוא הכרחי למניעת מחלות לב, סוכרת, בריחת עצם, השמנה, לחץ דם, טרשת עורקים ואפילו דיכאון.

שאלה:
לאבי יש סוכרת מסוג 2 (מאוד גבולית). הוא שומר על מה שהוא אוכל והוא לא אוכל בטטות משום שהם מתוקות ובצבע כתום ולכן כנראה עשירות בסוכר. הנכון הדבר? נאמר לו שזה כמו - רמזור ירקות ופירות בצבע ירוק זה מותר, בצבע אדום זה אסור...ואין לי מושג מה אם הכתום.. אז הוא אוכל עד 2 תפוחי עץ ליום בצבע צהוב (גרני סמית) וירקות ירוקים הוא נמנע מגזר, בטטות, גמבה, תפוזים ושאר פרי הדר.
תשובה:
ישנו מדד מדויק לבדיקת רמות הסוכר בדם לאחר אכילת מזון פחממתי. זה נקרא "אינדקס גליקמי". ככל שהאינדקס הגליקמי גבוה יותר כך רמת הסכר בדם עולה יותר, דבר שמאוד לא מומלץ לחולי סוכרת בפרט ולכל האנשים בכלל. האינדקס הגליקמי של כפית סכר הוא 100, גבוה מאוד. פחמימות שנמצאות בסביבות ה-50 הם טובות לחולי סוכרת. קטניות למשל נמצאות בסביבות ה-20 ולכן מאוד מומלצות. הדגן הכי מומלץ הוא גריסים הנמצאים בסביבות ה 20, לעמת קמח חיטה (לחם) הנמצא בסביבות ה 90. לפי מדד זה בטטה היא מומלצת, נמצאת בסביבות ה 60, ואילו תפוח אדמה אסור בהחלט, נמצא בסביבות ה 90. הצבעים כאן לא רלוונטים: גזר הינו בעל אפקט גליקמי נמוך מאוד וכן גם דלעת ואילו קיווי, שהוא ירוק, בעל אפקט גליקמי מאוד גבוה כמו כל הפירות הטרופיים.

שאלה:
אפשר לקבל פרטים על צמח הג'ימנמה ואפקט הטיפול בחולי סוכרת סוג 2 בעזרת הצמח הנ"ל?
תשובה:
הצמח ג'ימנמה סילבסטרה הוא הצמח המשמעותי ביותר לטיפול ב סוכרת. הוא בעל פעילות היפוגליקמית מובהקת. הוא מוריד רמות Hba1c על ידי הפחתת קשירת גלוקוז לחלבון ויש לו יכולת לבצע התחדשות חלקית של תאי איי לנגרהנס בלבלב (התאים המפרישים אינסולין). יחד עם זאת, הג'ימנמנה לא יכול להוות את עיקר הטיפול ב סוכרת, יש לשנות אורח חיים – לאכול תזונה מאוזנת ולעסוק בפעילות גופנית.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי - סוכרת סוג 2

נושאים ותחומים קשורים ל סוכרת סוג 2
אינדקס מחלות | אינדקס מזונות | צמחי מרפא לטיפול במחלות כרוניות | סוכרת סוג 2
 

 
טיפול נטורופתי | נטורופת | מרפאה נטורופתית  
לילך נהרי מתארחת בתכנית הטלויזה "המועדון" ומספרת אודות הטיפול הנטורופתי בסוכרת סוג 2
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 
לילך נהרי בראיון נוסף על הטיפול הנטורופתי בסוכרת סוג 2
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 
מרפאה לרפואה טבעית