גסטריטיס ללא חיידק • טיפול וריפוי טבעיניווט מהיר
כיצד נוצר גסטריטיס ללא חיידק
טיפול טבעי לגסטריטיס ללא חיידק
הפחתת סטרס לטיפול בגסטריטיס
האם ניתן לטפל בגסטריטיס ביחד עם נקסיום או אופרדקס?


מה זה גסטריטיס ללא חיידק?


אחת מבעיות העיכול הנפוצות ביותר בישראל היא דלקת קיבה – גסטריטיס. זוהי דלקת הפוגעת ברירית דופן הקיבה במקומות שונים וברמות חומרה שונות. גסטריטיס יכולה להיות קלה, מקומית, כרונית ואף להתפתח למצבים מורכבים יותר כגון כיבים (אולקוס) ועוד.. גסטריטיס מאופיינת לרוב בתסמינים כגון כאבים בקיבה, שריפה בקיבה, צרבות ועוד. עד שנות ה-80 סברו הרופאים כי גסטריטיס נגרמת בעיקר כתוצאה מתזונה לקויה, צריכת אלכוהול, עישון, נטילת תרופות ועוד. בשנים אלו גילו פרופ' בארי מרשל ודר' רובין וורן את חיידק הליקובקטר פילורי וכיצד הוא משפיע על היווצרות גסטריטיס.


לא על החיידק לבדו


מאז גילויי חיידק הליקובקטר התפתחה ההבנה כיצד הוא פועל ובמהלך השנים התגלה כי הוא נמצא בשכיחות גבוהה מאוד ככל שעולים בגיל – ההשערה כי מעל גיל 50 הוא נמצא בקיבה אצל אחוז גבוה מאוד באוכלוסייה. ומכאן עולה השאלה המעניינת – כיצד לא כולם חולים בדלקת קיבה אם אכן הליקובקטר הוא הגורם לגסטריטיס?


טיפול טבעי לגסטריטיסטיפול נטורופתי לגסטריטיס


גסטריטיס ללא חיידק


אז כיצד נוצרת דלקת בקיבה ללא חיידק? למרות העובדה כי חיידק הליקובקטר יכול להימצא בקיבה ברמה נמוכה – לא בהכרח הוא הגורם להיווצרות גסטריטיס – עדיין ישנם גורמים חיצוניים משמעותיים אשר עומדים ברקע למחלה. אנו יודעים זאת מאחר וישנם מקרים רבים בהם מאובחן חיידק הליקובקטר אולם גם אחרי טיפול אנטיביוטי ואחרי שהוא נכחד עדיין קיימים התסמינים הדלקתיים בקיבה. משמע ויתכן ודווקא החולשה במערכת העיכול היא שאפשרה לחיידק לשגשג מלכתחילה.


החיידק כתסמין


אנו יודעים היום בצורה ברורה יותר כי במקרים רבים חיידק הליקובקטר הוא למעשה תסמין לבעיה עמוקה יותר הכוללת חוסר איזון במערכת העיכול העליונה ובכלל זה הופעת גסטריטיס, לצד חולשה חיסונית ורמת דלקתיות גבוהה. הסיבה המרכזית לכך היא כי דפוסי הופעת החיידק אופייניים כאשר ברקע יש גורמים חיצוניים בעייתיים למערכת העיכול כגון תזונה לקויה, סטרס כרוני או גבוה, מקור גירוי גבוה לרירית הקיבה ועוד.


אבחון גסטריטיס ללא חיידק


תהליך אבחון גסטריטיס ללא חיידק מתבצע באמצעות בדיקת גסטרוסקופיה וביופסיה – במידה ותשובת הביופסיה להליקובקטר חוזרת שלילית ובגסטרו נצפתה רירית מודלקת הרי שהאבחנה היא גסטריטיס ללא חיידק. הדלקת בקיבה יכולה להיות ברמות שונות: החל מגסטריטיס קלה וכלה בגסטריטיס טרום כיבים כרונית.


טיפול טבעי לגסטריטיסטיפול נטורופתי לגסטריטיס


טיפול קונבנציונלי לגסטריטיס ללא חיידק


הטיפול המקובל לגסטריטיס הוא על ידי תרופות ממשפחת ה-PPI כגון אומפרדקס, נקסיום, קונטרלוק וכו'. מטרת תרופות אלו הוא להפחית את כמות מיצי העיכול בקיבה ועל ידי כך להפחית את רמת הגירוי על הרירית המודלקת. נטילת התרופות היא לתקופות יחסית ארוכות בד"כ מאחר ותהליך ההחלמה מגסטריטיס מחייב התייחסות לשורש הבעיה.


טיפול טבעי בגסטריטיס ללא חיידק


גסטריטיס ללא חיידק היא לרוב תוצר של גורמים חיצוניים שונים אשר הנפוצים שבהם הם שילוב של אחד או יותר סיבות הכוללות: תזונה לקויה (פירוט בהמשך), מתח ולחצים כרוניים - או גבוהים במיוחד, תרופות שונות בנטילה כרונית, עישון, צריכת אלכוהול ועוד. החלמה מגסטריטיס ללא חיידק מצריכה שינויים בתחומים ובגורמים העומדים ברקע לדלקת. בד"כ ניתן להחלים בצורה טובה מגסטריטיס כאשר משנים את אורח החיים, מנטרלים את הגורמים לדלקת לצד פעילות יזומה אנטי דלקתית –שיקומית למערכת העיכול.


טיפול תזונתי לגסטריטיס ללא חיידק


תזונה נכונה היא המפתח המרכזי להחלמה מגסטריטיס – המזון אותו אנו אוכלים הוא הראשון הבא במגע עם הקיבה והשפעתו החיובית או השלילית על תפקוד הקיבה הוא גבוה. תזונה עשירה בחומצות שומן רוויות, חומרים בעלי פוטנציאל גירוי גבוה לרירית הקיבה – כגון מזונות חומציים – לאורך זמן, יוצרים גירוי מתמשך תוך העלאת רמת החומציות בקיבה עד למצב בו התהליך הדלקתי מתגבר ומתפתח גסטריטיס. מאידך, תזונה נכונה הכוללת מזון קל לעיכול, בהכנה נכונה, אשר מסייע להפחתת רמות חומציות גבוהות בקיבה, לצד הגנה על הרירית ושיפור יכולות הספיגה – הוא בעל תרומה חשובה להחלמה מגסטריטיס ללא חיידק.


איך אוכלים חשוב לא פחות


במצבים של דלקת ברירית הקיבה (גסטריטיס) ישנה חשיבות לא רק למה אנו אוכלים או ממה אנו נמנעים לאכול – במצבי רגישות של רירית הקיבה חשוב להבחין גם בצורות הכנת האוכל – בטמפרטורה, ברמת הסיבים במזון, כיצד הוא מבושל? כמויות אכילה וכן בזמני אכילה לאורך היממה. לכל היבט של הרגלי אכילה יש השפעה על פעולת מערכת העיכול ועל תפקודה התקין - והוא חיוני בתהליך החלמה מגסטריטיס.


הפחתת סטרס לטיפול בגסטריטיס ללא חיידק


במידה ובין גורמי הרקע לגסטריטיס קיים סטרס כרוני או גבוה – ישנה חשיבות לעבוד על הפחתת הסטרס כחלק מהיכולת להחלים בצורה יסודית מהדלקת. סטרס לכשעצמו גורם לשינויים בתפקוד מערכת העיכול ובמיוחד בקיבה – בזמן מתח מערכת העיכול מאיטה את פעולתה וכאשר המצב הוא כרוני – פעילות לקויה זו של מערכת העיכול יכולה לתרום להופעת פתולוגיות שונות ובהם גסטריטיס – בנוסף להתייחסות התזונתית יש צורך לטפל בהורדת המתח על מנת לאפשר לקיבה לפעול בצורה תקינה שוב ובכך לסייע בהחלמה מהדלקת. דרכי הטיפול בהפחתת סטרס כוללים מספר כלים ובהם שימוש בצמחי מרפא להרגעה, טכניקות הרפיה שונות, תזונה לאיזון מערכת העצבים ועוד.


טיפול טבעי לגסטריטיסטיפול נטורופתי לגסטריטיס


תהליך ההחלמה מגסטריטיס ללא חיידק


הטיפול להחלמה מדלקת בקיבה ללא חיידק כוללת התייחסות בהיבטים שונים במטרה להקיף את כל הסיבות האפשריות להתפתחות הדלקת. הטיפול משלב התייחסות תזונתית מעמיקה לכל היבט - קטן כגדול - החל מתפריטי תזונה מותאמים, דרך בניית תכנית תזונה לאורך היממה הכוללת התייחסות לכמויות מזון, סוגי מזון, צורות בישול והכנה, שילובי מזון נכונים, היגיינת מזון ועוד. לצד התכנית התזונתית משולב טיפול באמצעות צמחי מרפא במטרה לזרז ולמקד את התהליך האנטי דלקתי – צמחי המרפא תורמים בהיבטים שונים כגון איזון חומציות הקיבה, הרגעה כללית, הרגעה ואיזון מערכת העצבים ועוד. השימוש בצמחי מרפא הוא בד"כ לתקופה קצרה עד להחלמה. בנוסף לתזונה ולצמחי מרפא ישנה התייחסות ספציפית להפחתת סטרס במידה וקיים. בתכנית הטיפול משולבים טכניקות הרפיה והורדת מתח, צמחי מרפא להרגעה, תזונה לאיזון מערכת העצבים ועוד.


האם ניתן לטפל בגסטריטיס ביחד עם תרופות כמו נקסיום או אומפרדקס?


תהליך הטיפול הנטורופתי והכלים הטיפוליים פועלים בצורה שונה מפעולת התרופות ולכן אין סתירה בין שני סוגי הטיפול. לאחר החלמה של הרירית ניתן לבצע הורדה מסודרת של התרופות בליווי מקצועי. יתרה מזאת – במקרים בהם נוטלים באופן קבוע תרופות כגון נקסיום או אומפרדקס – תהליך הטיפול יכלול התמקדות יתר בשיקום מערכת העיכול על מנת לאפשר החלמה מהדלקת תוך הפחתת התלות בשימוש בתרופות כמו נקסיום או אומפרדקס.


חיזוק היכולת הטבעית להגנה מפני חיידקים


אחת הבעיות המרכזיות כיום היא התפתחות העמידות האנטיביוטית של החיידקים השונים – אחד הנושאים השנויים במחלוקת בקרב קהילת הרפואה הוא השימוש המופרז, לעיתים ללא צורך, באנטיביוטיקה - אשר מובילה לאט לחיזוק עמידות החיידקים בפני סוגי האנטיביוטיקה השונים. ישנם מקרים רבים בהם הטיפול האנטיביוטי לחיידק הליקובקטר לא מצליח בפעם הראשונה ואף בפעם השנייה אחרי שמגבירים את כמות האנטיביוטיקה. במקרים כאלו ובמקרים בהם ישנה גסטריטיס ללא חיידק יש חשיבות גבוהה עוד יותר לפעול לחיזוק ההגנה הטבעית של הגוף בפני החיידקים. למערכת החיסון שלנו יכולות מדהימות בהתמודדות מול מזהמים. לא מפתיע כי תרופות רבות כיום מפותחות תוך חיקוי של פעולות מערכת החיסון וכן גיוס של מערכת החיסון לתהליך ההחלמה.


טיפול טבעי לגסטריטיסטיפול נטורופתי לגסטריטיס


תרומתה של מערכת חיסון חזקה להחלמה מדלקת בקיבה


גם במקרים בהם ישנה גסטריטיס ללא חיידק יש חשיבות גבוהה לחזק ולאזן את פעולות מערכת החיסון בעיקר כדי לסייע בהפחתת תהליכים דלקתיים בגוף וכן לאפשר יכולת החלמה מהירה יותר לריריות הקיבה המודלקות. מערכת חיסון חזקה יותר גם מאפשרת יכולת עמידות טובה יותר מול מצבי סטרס ובכך הפחתת השפעת המתח על פעילות הקיבה.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..