כאבי בטן תחתונה – טיפים להתמודדות טבעיתכאבי בטן הם מהבעיות השכיחות ביותר

מרבית האנשים חוו לפחות פעם אחת בחייהם כאב בטן ברמה כזו או אחרת. כאבי בטן הם מהתלונות הבריאותיות השכיחות והנפוצות ביותר. מרבית מקרי כאבי הבטן עלולים להיגרם בגלל עיכול לקוי כתוצאה מחולשה של מערכת העיכול, העלול להוביל לפירוק מזון בצורה לא תקינה, עלול לגרום לתסיסה, גזים, נפיחויות, יציאות לא סדירות ועוד. ישנם מצבים בהם מקור כאב הבטן הוא זיהומי כתוצאה מאוכל מקולקל או סביבה לא היגיינית - במקרים כאלו עלולים גם להופיע שלשולים. מומלץ לגשת לבירור רפואי כאשר מופיע כאב בטן, במיוחד במצבים בהם כאבי הבטן מתמשכים, חזקים במיוחד או מלווים בחום, שלשול או כל דבר חריג אחר.


צמחים וכאבי בטן


מידע על צמחי מרפא


מה בדיוק כואב בכאב בטן?

מערכת העיכול שלנו מכילה מספר איברים והיא מתחילה למעשה בפה ומסתיימת בפי הטבעת. המזון אותו אנו אוכלים עושה דרך ארוכה יחסית והוא עובר מספר שלבים: בין הפה לקיבה ישנו צינור הנקרא וושט, דרכו עובר המזון שאנו אוכלים. מהוושט המזון עובר לקיבה, שהיא איבר דמוי שק, המפריש חומצות קיבה. מטרת חומצות הקיבה לפרק את המזון. במידה והפרשת חומצות הקיבה לא סדירה עלול להיווצר מצב בו המזון לא מפורק כהלכה העלול ליצור תסיסה של המזון ולתחושת כבדות וכאבים.

מהקיבה המזון המפורק עובר למעי הדק, שם נספגים לזרם הדם המרכיבים החיוניים לנו - ויטמינים, סוכרים, חומצות שומן, חומצות אמינו וכולי. המעי הדק ארוך ומפותל, אורכו עשוי להגיע עד פי 4-5 מהגובה שלנו. המעי הדק מתחבר למעי הגס, שם נספגים המים והמינרלים ושם נוצרת הפסולת המיועדת לפינוי מהמעי. המעי הגס עשיר בחיידקים ידידותיים המסייעים לפירוק וספיגה תקינים. לעיתים, ארוחות כבדות, שיבוש בפלורת המעי או צואה תקועה במעי עלולים להוביל לתחושת כבדות ונפיחות במערכת העיכול.


מה אפשר לעשות כאשר כאב הבטן הוא ממקור גזים ונפיחות?

אם ביצעת בירור רפואי ונשללו גורמים אחרים לכאבי הבטן, והסיבה העיקרית היא גזים, ארוחה כבדה, או עצירות מקומית, ניתן לנסות ולהקל על ידי תזונה נכונה וצמחים שונים העשויים לסייע בהפגת הגזים והפחתת הנפיחות, הקלה על יציאות והקלה על כאבי הבטן.


טיפול טבעי לגסטריטיסלילך נהרי - טיפול טבעי לכאבי בטן


טיפול תזונתי משולב עם צמחי מרפא לכאבי בטן

בגישה הנטורופתית, כאבי בטן ממקור לא מוסבר לאחר אבחנת רופא, עשויים לנבוע מתהליכי עיכול לא תקינים, עצירויות, שיבוש בפלורת המעי, תסיסה של מזון, ואף לעיתים אי סבילות לרכיבי מזון מסוימים. תזונה נכונה בשילוב צמחים מהווים מענה טיפולי לשיקום פלורת המעי, עידוד תנועתיות מערכת העיכול על ידי הגדלת נפח הצואה ובכך סיוע ישיר להקלה על עצירות. כמו כן לצמחים ספציפיים ולתזונה נכונה יכולה להיות השפעה מפיגת גזים ונפיחות במערכת העיכול.


תרומתם של צמחים ותזונה בטיפול בכאבי בטן

צמחי מרפא הם משיטות הטיפול הוותיקות בעולם כולו. צמחים רבים נמצאים בשימוש תדיר ברפואת צמחים מודרנית (פיטותרפיה) וכן ברפואה עממית מסורתית. צמחי מרפא בשילוב עם תזונה נכונה עשויים לסייע להקלה על כאבי בטן לא מוסברים או כאלו הנגרמים מעיכול לא תקין, גזים או נפיחות, עצירות, כבדות לאחר הארוחות ועוד - בכמה דרכים:

• פעילות מפיגת גזים להפחתת נפיחות
• שיקום פלורת המעי וסיוע בפירוק תקין של המזון
• פעילות אנטי דלקתית
• עידוד פעילות פריסטלטית של המעי
• הגדלת נפח הצואה והקלה על מצבי עצירות


צמחים רבים נמצאים בשימוש למצבי בריאות מגוונים. לפניך מידע כללי אודות צמחים ידועים כגון: מליסה, לואיזה, קמומיל וכן זרעי פשתן. בצמחים אלו עושים שימוש לבד ובשילובים שונים


מליסה Melissae Folium
המליסה הרפואית היא צמח הנמצא בשימוש נרחב ברפואת צמחים מסורתית ומודרנית. טעמה לימוני עדין ולכן היא נפוצה בחליטות שונות. ברפואה המסורתית נחשבת המליסה לצמח מרגיע וברפואת הצמחים המודרנית נפוצה המליסה בשימוש לטיפול בבעיות עיכול שונות. המליסה מכילה רכיבים העשויים לסייע בספיחת גזים והרגעת מערכת העיכול.


לואיזה Aloysia
הלואיזה היא צמח נפוץ לשימוש כחליטה בגלל טעמה העדין והרענן. הסוג הנפוץ והמוכר ביותר הינו הלואיזה הלימונית שמקנה לחליטה ניחוח לימוני. את הלואיזה ניתן לגדל בקלות יחסית בגל גינה או עציץ ביתי. ברפואה המסורתית מייחסים ללואיזה השפעה מיטיבה עם מערכת העיכול. חליטת לואיזה עשויה לסייע לעיכול תקין, עשויה לסייע בהרגעת עוויתות וכיווצים במערכת העיכול וכן עשויה לשמש כסופחת גזים.


קמומיל Matricariae Flos
פרחי הקמומיל, המוכרים גם בשמם "בבונג", הם מצמחי מרפא מהנפוצים בעולם. זהו אחד הצמחים המוכרים ביותר בחליטות שונות ומיוחסים לו תכונות מרגיעות עוד מתקופות עתיקות. הקמומיל מכיל רכיבים אשר ידועים ביכולתם האנטי דלקתית. השימוש בקמומיל נפוץ למצבים שונים והוא עשוי לסייע להקלה על כיווצים במערכת העיכול ולכן עשוי לסייע במקרים של כאבי בטן.


זרעי פשתן Flaxseed
זרעי פשתן נהפכו מאוד פופולריים בשנים האחרונות וניתן לרכוש אותם כיום בכול רשת מרכולים. לזרעי פשתן תכונות מיוחדות המיטיבות עם מערכת העיכול. במגע עם מים חמים הזרעים מפרישים חומרים ריריים הנקראים "מוצילגים". חומרים אילו עוזרים בסיכוך צינור העיכול ועשויים לסייע ליציאות תקינות וסדירות ולמנוע היווצרות של גזים וכאבי בטן.


התוכן בדף זה משמש לצרכי מידע בלבד והוא אינו משמש כעיצה רפואית או תחליף להתייעצות/טיפול עם מומחה/רופא. נשים בהריון, מניקות, אנשים הסובלים ממחלות כרוניות ו/או הנוטלים תרופות יש להיוועץ ברופא או בעל מקצוע בטרם צריכה/שימוש.