אלכוהול | מים | אפר | קפאין - מידע כללי

 

אלכוהול

אלכוהול הינו שם עממי למרכיב בשם אתנול. האתנול הוא סם שמשפיע על יכולות פיזיולוגיות של האדם ובצריכתו הוא גורם להרגעה, תחושת שחרור, קלילות, ערפול חושים ותופעות פיזיות כגון איבוד שיווי משקל, איבוד שיקול דעת ועוד. האתנול בשימוש גם לצרכים תעשיתיים כגון חיטוי ודלק. האתנול נוצר על ידי תסיסה של גלוקוז על ידי חיידקים ופטריות. שתיית אלכוהול נפוצה עוד מהעת העתיקה והיא עניין תרבותי, חברתי ואף דתי. שתיית אלכוהול פוגעת ביכולת זכרון, דיבור ומצב רוח. כמו כן שתייה רבה של אלכוהות גורמת לפגיעה בכבד ולהשמנה.לא מומלץ לנשים בהריון לשתות אלכוהול כי הוא פוגע בהתפחות העובר.


מים

המים הם נוזל שקוף ללא טעם וריח. הם מכילים 2 אטומי מימן ואטום חמצן. האדם יכול להתקיים ללא מים ימים ספורים בלבד. המים מהווים 55% ממשקל גופינו שמפוזרים באיברים ובתאים השונים של הגוף. תפקידי המים בגוף רבים, בניהם: מהווים את תכולת התאים, משמשים ממיס לרוב החומרים בגוף, משמשים סביבה מתווכת להובלת חומרי מזון ולוקחים חלק חשוב בוויסות החום של הגוף. הם משמשים מרכיב מסכך במפרקי הגוף וסביבה מגנה לעובר ברחם. מכאן ניתן להסיק שהמים חיוניים ביותר לשמירה על האיזון בגוף.


אפר

אפר הוא החומר הנותר לאחר בעירה של חומר אורגני (חומר המורכב משרשרת פחמנים). בעירה של חומרים אורגניים מפרקת את החומר לפחמן דו חמצני, מים ואפר.


קפאין

קפאין הינה מולקולה שמשפיעה על גוף האדם כממריצה. זוהי מולקולה אלקלואידית בעלת טעם מר. הקפאין משפיע ישירות על מערכת העצבים המרכזית על ידי גרימה לשחרור של הורמון האדרנלין. הקפאין נמצא במזונות רבים שאנו צורכים ביומיום, בניהם, קפה, קקאו, תה, שוקולד, קולה ועוד. הקפאין נוצר בצמח על מנת להגן עליו מפני מזיקים. המזיקים שאוכלים את הצמח המכיל קפאין נהיים משותקים ונהרגים. בגלל השפעתו של הקפאין על מערכת העצבים המרכזית, הוא עלול לגרום לדפיקות לב מהירות, עליית לחץ דם ונדודי שינה. הוא גורם להטלת שתן מרובה ומונע ספיגה של ויטמינים ומינרלים, בניהם ברזל.

 


אזהרות:
נשים בהריון, מניקות, אנשים הסובלים ממחלות כרוניות ו/או הנוטלים תרופות יש להיוועץ ברופא או בעל מקצוע בטרם צריכה.
התוכן בדף זה משמש לצרכי מידע בלבד והוא אינו משמש כהמלצה, עיצה רפואית או תחליף להתייעצות עם מומחה.