תת פעילות בלוטת התריס וכולסטרול גבוה

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


אבחנות:
כולסטרול גבוה, תת פעילות בלוטת התריס, משקל עודף, גלי חום, רמות סוכר גבוליות בדם.

רקע אודות המטופלת:
בת 50 נשואה + 4 ילדים, עובדת משך שעות ארוכות במשרד, משקל- 94, מבצעת פעילות גופנית 4 פעמים בשבוע (הליכה ומשקולות)

תלונות עיקריות:
תת פעילות של בלוטת התריס
בבדיקות דם שגרתיות נתגלה כי ה TSH הוא-7.8, מה שהצביע על תת פעילות בלוטת התריס. ההורמונים של בלוטת התריס מווסתים את חילוף החומרים בגוף ומחסור בהם עשוי להשפיע על פעולות רבות בגוף. מחסור זה יכול לנוע בין דרגה קלה אשר בקושי ניתן לגלות ועד למחסור חמור העשוי לסכן חיים.

כולסטרול גבוה
נמצאו רמות גבוהות של כולסטרול בבדיקות דם שגרתיות. לרוב אין סימנים או סימפטומים המעידים על רמות שומנים גבוהות בדם, גם כשמדובר במחלת לב כגון טרשת עורקים המסכנת חיים. בעולם המודרני, אנשים אשר על פניו ללא סימפטומים עלולים יום אחד לקבל התקף לב או דום לב. לפעמים זהו הסימן הראשון למחלה. בדיקות שנתיות חשובות ביותר לגילוי מוקדם של כולסטרול גבוה או טריגליצרידים בערכים גבוהים בדם. שומנים גבוהים בדם ,כולסטרול או טריגליצרידים מהווים גורמי סיכון למחלות כגון יתר לחץ דם ומחלות לב אחרות. כולסטרול גבוה נחשב כאשר הכולסטרול כללי (TOTAL CHOLESTEROL) מעל 200, למרות שרופאים רבים טוענים שמעל 180 נחשב כבר לבעיית עודף כולסטרול. מבחינת הטריגליצרידים הרמה המומלצת היא פחות מ 150.

עודף משקל
המטופלת טענה כי העלתה כ 7-8 קילוגרמים בשנה האחרונה. שנים רבות סובלת מעודף משקל. ניסתה סוגים שונים של דיאטות אבל חזרה להעלות במשקל.

גלי חום
סבלה מגלי חום אשר הופיעו בעיקר בלילה. גלי חום מאפיינים מאוד את תופעות גיל המעבר, אשר כ70% מהנשים בגיל המעבר סובלות מתופעות אלו. גלי החום מאופיינים בתחושה של חום באזור הפנים, הכתפיים ובראש. לעתים מרגישים את גל החום לפני שהוא מופיע בשל חרדה הקודמת לו או תחושה של לחץ בראש. לעתים מלווים גלי החום בהסמקה או בתחושת נימול, דקירות, סחרחורת, דופק מהיר וכו'. תופעות רבות הקשורות לגיל המעבר ובעיקר גלי החום, הם כתוצאה משינויי התפקוד של בלוטת ההיפותלמוס המשמשת כגשר בין מערכת העצבים והמערכת האנדוקרינית. בלוטת ההיפותלמוס אחראית על מספר תפקודים בגוף כמו חום גוף, חילוף חומרים, שינה, מצב רוח, אנרגיה ועוד.

רמות סוכר גבוליות בדם
בדיקות דם העלו כי הסוכר לאחר צום אצל המטופלת עמד על 103. סוכרת סוג 2 מאובחנת כשהסוכר לאחר צום הוא מעל 120, אך כיום יודעים כי אם רמות הסוכר בדם עולות על 100 זהו מצב הנחשב כבר כקדם סוכרתי ובמידה ולמטופל היסטוריה של סוכרת סוג 2 במשפחה הסיכון עולה.

 

הטיפול הנטורופתי בתת פעילות בלוטת התריס וכולסטרול גבוה

לאחר התשאול המקיף נקבעו האבחנות ונבנתה תכנית ריפוי אשר התבססה על תכנית תזונתית יסודית, צמחי מרפא ותכנית לפעילות גופנית. התכנית התזונתית התמקדה בטיפול המידי ברמות הכולסטרול וברמות הסוכר הגבוה בדם. לשתי בעיות אלו התזונה מספקת מענה מצויין. התכנית כללה בעיקר הורדה של מוצרים מן החי על מנת לטפל בכולסטרול הגבוה, והורדה של מזונות בעלי אינדקס גליקמי גבוה עקב רמות הסוכר בדם ועודף המשקל. התפריט התבסס על ירקות, פירות, דגנים מלאים, קטניות ודגי ים צפוני. פרומולת הצמחים כללה צמחי מרפא בראש ובראשונה לאיזון בלוטת התריס ולגלי החום בשל דחיפות הטיפול בבעיות אלו הפורמולה כללה צמחי מרפא כגון: FOCUS, WITHANIA RADIX, CIMICIFUGA. בהמשך לפעילות הגופנית שהמטופלת כבר ביצעה נבנתה תכנית לפעילות ארובית ממוקדת.

 

תוצאות הטיפול תת פעילות בלוטת התריס וכולסטרול גבוה

לאחר 3 חודשי טיפול עשתה המטופלת בדיקות דם חוזרות. הבדיקות הראו שינוי לטובה:
רמת ה TSH ירדה ל 5.2, הנמצא בגבולות הנורמה התקין
רמת הכולסטרול הכלל ירדה ל 215 וה LDL ל 135
גלי החום נעלמו לחלוטין
ירדה 7 קילו במשקל.

בשלב השני ניתנה תכנית תזונתית מעודכנת להמשך ושימור נתוני הכולסטרול ורמות הסוכר בדם. בנוסף עודכנה פורמולת צמחי המרפא להמשך הורדת רמות הסוכר וסיוע נוסף בהורדת כולסטרול ומשקל.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית