תת פעילות של בלוטת התריס - טיפול וריפוי טבעיתת פעילות של בלוטת התריס - היפותירואידיזים - רקע כללי

מאחר שההורמונים של בלוטת התריס מווסתים את חילוף החומרים בכל תא בגוף, מחסור בהורמונים אלו יכול להשפיע על כל פעולות הגוף כמעט. דרגת החומרה של סימפטומים בקרב מבוגרים נעה ממצבים של מחסור קל מאוד, אותם ניתן אך בקושי לגלות , עד למצבי מחסור חמורים, המאיימים על עצם החיים. מחסור בהורמוני בלוטת התריס יכול לנבוע מסינתזה פגומה של הורמונים או ממחסור בגירוי של בלוטת יותרת המוח, המפרישה הורמון, המעורר את בלוטת התריס (TSH). כשרמות הורמוני בלוטת התריס בדם יורדות, ורמות ה TSH עולות, הדבר מציין, בדרך כלל, סינתזה פגומה של הורמונים של בלוטת התריס. זוהי תופעה שנקראת תת פעילות ראשונית של בלוטת התריס. אם רמות ה TSH נמוכות ורמות הורמוני בלוטת התריס גם כן נמוכות, בלוטת יותרת המוח אחראית לתיפקוד תירואידי נמוך. תופעה זאת נקראת תת פעילות משנית של בלוטת התריס.


סימפטומים לתת פעילות של בלוטת התריס

• השמנה
• עור יבש קשקשי ומעובה
• בצקת לא גומתית – נעלמת בלחיצה
• עייפות, חולשה וחוסר אנרגיה (עד תרדמת)
• עצירות
• לחץ דם נמוך
• דכאון
• בעיות במחזור – אמנוריאה
• רגישות לקור
• ברדיקרדיה (דופק איטי)
• נשירת שיער והתפצלות השיער
• אנמיה
• חוסר ריכוז
• חוסר תאבון ויחד עם זאת עלייה במשקל
• ירידה בליבידו
• טמפרטורת גוף נמוכה
• עלייה ברמת שומני הדם וכולסטרול גבוה
• יכול להיות גויטר


אבחנה של תת פעילות של בלוטת התריס - היפותירואידיזים

האבחנה נעשית על ידי בדיקות מעבדה:
• TSH גבוה: (אם יש פגיעה בהיפופיזה יכול להיות נמוך) – נורמה של TSH 0.3-5, אם ה - TSH הוא 4.5-5 זה גבולי.
• 3-4 FT נמוך: בדיקות הדם לא תמיד רגישות מספיק לאבחן תת פעילות קלה של בלוטת התריס ולכן, במידה ויש מכלול סימפטומים המחשידים לתת פעילות בלוטת התריס, מומלץ לעשות בדיקת טמפרטורת גוף לפני הקימה מהמיטה, מתחת ל - 36.4 מעלות זה נמוך.
• יש צורך לבדוק נוגדנים כנגד הבלוטה כדי לאבחן השימוטו.

תת פעילות של בלוטת התריס אצל תינוקות
כשתינוק נולד עם תת פעילות של בלוטת התריס - היפותירואידיזים, יש לטפל בו ברפואה הקונבנציונאלית כדי שלא יגיע למצב של פיגור. כל תינוק נבדק עם היוולדו לשלול מצב של תת פעילות של בלוטת התריס - היפותירואידיזים.


טיפול נטורופתי טבעי - תת פעילות של בלוטת התריס - היפותירואידיזים

הטיפול הקונבנציולי בתת פעילות של בלוטת התריס הינו מתן תרופה בשם אלטרוקסין. תרופה זו מורידה את רמות ה TSH בגוף באופן מלאכותי. היא גורמת לניוון בלוטת התריס, שכן בלוטת התריס לא צריכה להיות פעילה יותר,ובכך היא משתקת את הבלוטה. מומלץ להתחיל בטיפול נטורופתי לפני תחילת לקיחת האלטרוקסין. במידה ונלקחת התרופה, יש להוריד בהדרגה את מינון התרופה, והטיפול ארוך יותר.

ייצור של הורמונים תירואידים בתוך בלוטת התריס תלוי במספר אבות מזון חשובים. מחסור באחד מהגורמים התזונתיים, או אכילת מזונות גויטרוגנים (מזונות המכילים חומרים המונעים את שימוש הבלוטה ביוד ובכך מורידים את פעילות הורמוני הבלוטה), יכולים לגרום ל תת פעילות של בלוטת התריס. הורמונים תירואידים עשויים מיוד ומחומצת האמינו תירוסין.
מחסור ביוד גורם להתפתחות גויטר, בלוטת תריס מורחבת. כשרמת היוד נמוכה בתזונה ובדם, הדבר גורם להתרחבות התאים של בלוטת התריס עקב גירוי בלוטת יותר המוח (TSH). הטיפול הנטורופתי מכוון לתזונה עשירה ביוד ומתבסס על נטילת צמחי מרפא עשירים ביוד כגון אצות. האצות לא רק מאיצות את חילוף החומרים כי אם תומכות בבלוטה באופן כללי, עוזרות בוויסות תאבון ולעיתים מנקזות ותומכות בכבד.

ישנם תוספי מזון הלוקחים חלק הייצור ההורמונים של בלוטת התריס כגון אבץ, ויטמין E וויטמין A. פעילות גופנית מעוררת הפרשה מ בלוטת התריס ומגבירה את רגישות הרקמות להורמון תירואידי, לכן חשוב לשלב פעילות גופנית בטיפול ב תת פעילות בלוטת התריס. כמו כן פעילות גופנית עוזרת בירידה במשקל ובהעלאת האנרגיה.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - תת פעילות של בלוטת התריס

שאלה:
כיצד ניתן לטפל ב תת פעילות בלוטת התריס בכל הדרכים הטבעיות?
תשובה:
ברוב המקרים לא ידועה הסיבה להיפותירואידיזם – תת פעילות של בלוטת התריס. במקרה זה הטיפול הנטורופתי כולל הורדה של מזונות גויטרוגנים, מזונות המאטים את פעילות בלוטת התריס. כמו כן מעשירים את המזון באצות העשירות ביוד. ניתן להשתמש בפורמולת צמחים, אך זה ניתן רק בייעוץ נטורופת לאחר תשאול מעמיק. תרגילים להזרמת הדם לאיזור כגון עמידת נר ועמידת ראש, הלקוחים מיוגה, יכולים לעשות פלאים. ישנן מקרים שבהם תת פעילות בלוטת התריס היא עקב מחלה הנקראת השימוטו. במצב זה יש נוגדנים בגוף שהורסים את הבלוטה. אז הטיפול הוא קצת שונה.

שאלה:
אני סובלת מ תת פעילות של בלוטת התריס, אשר בעטיה העלתי במשקל כמעט עשרה ק"ג. אני כבר חודשיים בדיאטה שנתנה לי דיאטנית קלינית, אני מקפידה מאוד וגם מבצעת פעילות גופנית (אירובית) 4 פעמים בשבוע. למרות הכל....קצב הירידה איטי ביותר (חצי ק"ג לחודש) וזה מתסכל. לאחרונה נאמר לי שישנם מרכיבים שניתנו לי אשר אסורים לבעלי תת פעילות כמו מוצרי חלב וסויה, שאכן רבים בתפריט שלי. האם זה נכון והאם לנטורופתיה יש אמצעי טיפול בהשמנה מסוג זה?
תשובה:
אני מבינה את תסכולך - את עושה הכול למען ירידה במשקל ורואה מעט תוצאות, אך חצי קילו בחודש זה יפה מאוד למשהי שסובלת מהיפותירואידיזם, את בדרך הנכונה, ועם קצת אורך רוח את תשילי מעלייך את כל הקילוגרמים המיותרים. המזונות המעכבים את בלוטת התריס הם כל הירקות ממשפחת המצליבים, סויה ומוצריה, דוחן, צנוברים. השתדלי להימנע מהם, למרות שמזונות אלו לאחר חימום לא בעיתיים. הכיוון הנטורופתי בטיפול ב תת פעילות של בלוטת התריס הוא הורדה של המזונות שציינתי, הכוונה לפעילות גופנית הכוללת תרגילים מיוחדים לאיזון הבלוטה ותזונה נטורופתית. אינני יודעת מה התזונה שהמליצו לך, כך שיתכן שמה שאת אוכלת הוא טוב. כמו כן השימוש בצמחי מרפא מאוד יעיל. ישנם צמחי מרפא שתומכים בבלוטה ויכולים להשיב אותה לתפקוד מאוזן.

שאלה:
אני סובלת מ תת פעילות של בלוטת התריס ולוקחת אלטרוקסין. מבדיקת דם שעשיתי השבוע,עולה כי אני מאוזנת. תוצאה זו הפתיעה אותי מאוד כי אני כלל לא מרגישה כך: אני סובלת מתשישות כל הזמן, מיחושים ותנודות במצב הרוח, ואיני מצליחה להוריד במשקל.
האם טיפול נטורופתי שפר את המצב כשהתוצאה כביכול מאוזנת? אני ממש מיואשת.
תשובה:
התופעות מהן את סובלת שכיחות לסובלים מ תת פעילות של בלוטת התריס, למרות האיזון בדם עקב נטילת אלטרוקסין. התרופה אלטרוקסין אמנם מאזנת את תמונת הדם, אך היא לא פותרת את הבעיה מהשורש, היא לא מאזנת את הבלוטה, ולכן לפעמים הסימפטומים לא חולפים. במקרה כזה יש להתמקד בתמיכה בבלוטה ובאיזונה על ידי תזונה נכונה וצמחי מרפא.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הטבעי - תת פעילות של בלוטת התריס

סלניום ובלוטת התריס
המחקר מוכיח את יעילותו של המינרל סלניום בשמירה על בלוטת מגן מאוזנת

ויטמינים ומינרלים וחשיבותם במניעת תת פעילות של בלוטת התריס
מחקר המראה כי חסר בויטמינים ומינרלים מסויימים עלול לגרום לתת פעילות בלוטת התריס

אצות וחשיבותן בטיפול בתת פעילות של בלוטת התריס
המחקר מוכיח כי שימוש באצה מעלה רמות TSH , ובכך מטפל בבעיות של תת פעילות בלוטת התריס


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית