תת פעילות בלוטת התריס ותופעות גיל מעבר

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


תלונות:
תת פעילות בלוטת התריס ותופעות גיל מעבר

רקע אודות המטופלת:
איריס, בת 48, נשואה +3 ילדים, בין עבודות כרגע, לא פעילה גופנית, תזונה לא מוקפדת.

פירוט תלונות עיקריות:
תת פעילות בלוטת התריס: אובחנה בגיל 45, ניסתה סוגי טיפול שונים כגון דיקור, רפלקסולוגיה והומאופתיה. ה TSH כרגע 33, נמצאו נוגדנים לבלוטה, ולכן מדובר במחלת השימוטו (מחלה אוטואימונית שבה הגוף מייצר נוגדנים שתוקפים את בלוטת התריס והורסים אותה). מאז שאבחנו את תת הפעילות סובלת מיציאות קשות כל יומיים-שלושה ומעייפות.

פירוט תלונות ברקע:
תופעות גיל המעבר: מגיל 45 המחזור לא סדיר. מאז יש ירידה בחשק המיני.
נדודי שינה: מזה 3 שנים, לוקח הרבה זמן עד שנרדמת, מתעוררת פעמיים-שלוש בלילה.

 

הטיפול הנטורופתי בתת פעילות בלוטת התריס ותופעות גיל המעבר

תת פעילות בלוטת התריס היא בעיה שכיחה מאוד, בעיקר אצל נשים. הסיבות לאי תפקוד בלוטת התריס אינן ידועות ברובן, והרפואה הקונבנציונלית אינה מתמקדת במציאת פתרון לשורש הבעיה, אלא מסתפקת בתחליף להורמון אותו הבלוטה אמורה להפריש. תרופה זו גורמת להחלשה של בלוטת התריס ובסופו של דבר המטופל צריך לקחת את התרופה לכל חייו. במסגרת הטיפול הנטורופתי המטופל עובר תשאול מקיף על מנת לאבחן מה גרם לחולשת בלוטת התריס. בהתאם לאבחנה נבנת תכנית טיפול שמטרתה לחזק את הבלוטה ולפתור את הבעיה מהשורש. עיקר הטיפול נעשה בעזרת צמחי מרפא. בנוסף, מותאמת תכנית תזונתית להקלה על הגוף והסימפטומים איתם מגיע המטופל. מנסיוננו בטיפול בתת פעילות בלוטת התריס, נמצא כי ברוב המקרים החולשה נגרמת בעיקר מתח רב - כרוני או אקוטי, ולכן צמחי מרפא מחזקים, כגון ויטניה, חשובים מאוד להצלחת הטיפול. אצל איריס יש קשר חזק בין תקופת שינוי הורמונלי מאוד משמעותי לבין הופעת פתולוגיות שונות - תחילתו של גיל המעבר מביא איתו שינויים הורמונליים דרמטיים ומהווה אתגר גדול לגוף להתמודד עם שינויים אלו ולמצוא בחזרה את האיזון. אצל נשים בגיל מעבר, בנוסף לתופעות גיל המעבר, מתפרצות תופעות של חוסר איזון. במערכות הכי חלשות בגוף מתפרצת החולשה. אחת התופעות השכיחות זה תת פעילות בלוטת התריס. התופעה הכי שכיחה ומוכרת לגיל המעבר היא גלי חום. אבל גלי חום לא בהכרח יופיעו והם לא התופעה היחידה - נדודי שינה הם גם כן תופעה שקשורה לשינויים הורמונלים, וכן ירידה בחשק המיני. תופעות אלו מופיעות אצל איריס מתקופת השינויים ההורמונליים. לאחר תשאול מעמיק המסקנה שעלתה היא כי תמיכה למערכת ההורמונלית היא קריטית להגיע לאיזון בלוטת התריס ולפתור את בעיית נדודי השינה. בבדיקות דם נראה את מצבה של בלוטת התריס לאחר כ 3 חודשים, אך על פי הסמפטומים לאחר כמה שבועות נוכל לדעת אם אנחנו בכיוון הנכון - העצירות תשתפר, מצב האנרגיה ישתפר ואיכות השינה תשתפר.

 

תוצאות הטיפול הנטורופתי בתת פעילות בלוטת התריס ותופעות גיל המעבר

איריס קיבלה פורמולת צמחי מרפא הכוללת צמחי מרפא לאיזון הורמונלי כגון סימיסיפיוגה וצמחי מרפא לאיזון בלוטת התריס כגון ויטניה. היא קיבלה תפריט עם תזונה אנטי דלקתית שכן מחלת השימוטו היא מחלה שיוצרת דלקת בבלוטת התריס וכן תוספי תזונה אנטי דלקתיים. לאחר 4 שבועות איריס דיווחה שהיציאות שלה תקינות, האנרגיה שלה עלתה ואיכות השינה השתפרה. איריס התמידה בטיפול ובבדיקת דם לאחר 3 חודשים רמות ה TSH ירדו ל 9. לאחר 5 חודשים נוספים, בבדיקות דם ה TSH ירד ל 4.3. מצבה של איריס השתפר, כל הסימפטומים נעלמו.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית