תסמונת קדם וסתית טיפול טבעי

 

שאלה
אני אישה בשנות החמישים המוקדמות לחיי. מזה כשנתיים מצויה בגיל המעבר. הווסת מופיעה פעם בחודשיים - חצי שנה.
בעייתי העיקרית היא נפיחות בלתי נסבלת מאז התחיל כל הסיפור. גם בעבר סבלתי מ P.M.S ולפני הופעת הווסת היתה עלייה של עד שלושה ק"ג במשקל, אבל ברגע שהווסת היתה מופיעה הנפיחות היתה יורדת והתחושה הטובה היתה חוזרת אלי. עכשיו זה כאילו אין מה שייצא החוצה ואין מה שיקל עלי. מין גודש בלתי נסבל. הנפיחות בעיקר באזור הבטן כמובן, אבל גם הרגליים נעשות בצקתיות וכל המצב הזה גורם לכאבים מושכים בגב התחתון בבטן וברגליים. מן הראוי לציין שהייתי בבדיקות גניקולוג ולא מצאו משהו פתולוגי. ניסו לטפל בי בעבר בהורמונים אבל זה היה הרבה יותר גרוע (אפילו מדבקות היו גרועות). יש לך טיפול טבעי להציע לי?

 

תשובה

אני יכולה לתאר לעצמי שזה מאוד מתסכל שיש לך PMS שלא נגמר. ראשית - את עדיין לא רשמית בגיל המעבר, כי את מקבלת ווסת. גיל המעבר מוגדר אחרי תקופה של חצי שנה רצופה ללא ווסת. את נמצאת בתקופה שבין גיל הפוריות לגיל המעבר, או בשמו המקצועי פרה-מנפאוזה. זוהי תקופה בה מתרחשים שינויים הורמונלים מאוד משמעותיים, הגוף עדיין מנסה למצוא את איזונו, וכתוצאה מכל חוסר האיזון ההורמונלי נוצרות תופעות רבות והרבה פעמים מאוד לא נעימות. נפיחות אצל נשים בגיל הפוריות נגרמת בגלל צבירת נוזלים. 60-70% מהמקרים הסובלות מתופעות טרום וסתיות יסבלו מאגירת נוזלים. התופעה יכולה להתבטא בעצירת נוזלים, עליה במשקל (מעל 1.4 ק"ג), גפיים נפוחות, רגישות בשדיים ונפיחות בבטן. הנפיחות נגרמת בגלל שינויים הורמונלים כגון: עודף אלדוסטרון (הורמון אוגר נוזלים) שיכול להגרם כתוצאה ממתח, עודף אסטרוגן ומחסור בדופאמין (מעביר עצבי במערכת העצבים).


טיפול נטורופתי לתסמונת קדם וסתית

במסגרת טיפול נטורופתי ניתן בהחלט לאזן את מצבך ולהביא את הגוף לאיזון הורמונלי. כלי הטיפול הנטורופתי במצב זה הינם שינוי תזונתי, צמחי מרפא המותאמים באופן אישי למצבך ותוספי תזונה. תזונה דלת נתרן, דלה באסטרוגן, עשירה במרכיבים פיטואסטרוגנים שמאזנים את המערכת ההורמונלית יכולה לא רק לעזור לך בנפיחות אלא גם להכין אותך מצוין לגיל המעבר. ישנם צמחי מרפא מצוינים לאיזון הורמונלי מצד אחד ולהפרשת עודפי נוזלים מצד שני. שיח אברהם, אנג'ליקה אירופאית ובטטת בר הם רק חלק מצמחי המרפא בעלי השפעה מאזנת, מזינה ומרגיעה על המערכת ההורמונלית. צמחי מרפא כגון עלי סרפד ועלי גדילן בעלי פעילות משתנת שעוזרת להוריד את הבצקתיות ואגירת הנוזלים. התאמה של תכנית טיפול מקיפה שתפתור לך את בעיית הנפיחות, תאזן אותך הורמונלית ותכין אותך בצורה אופטימלית לשלב הפסקת הווסת - גיל המעבר.


לסיכום, טיפול נטורופתי לתסמונת קדם וסתית כולל:

תזונה: דלת נתרן, עשירה בפיטואסטרונים
צמחי מרפא: מאזני מערכת הורמונלית, בעלי פעילות משתנת
פעילות גופנית: להזרמת דם ולימפה יעילה


לילך נהרי-נטורופתית מוסמכת