תסמונת העייפות הכרונית - טיפול טבעירקע כללי - תסמונת העייפות הכרונית

תסמונת העייפות הכרונית, המכונה שלא בצדק גם "מחלת היאפים", הינה מחלה אשר מעט ידוע עליה ועל גורמיה אולם היא פוגעת קשות באיכות החיים של אלו הלוקים בה. תסמונת העייפות הכרונית הוגדרה באופן רשמי כמחלה רק בשנת 1988. בתסמונת העייפות הכרונית נוטים לחלות יותר נשים מאשר גברים והיא נוטה לפרוץ לרוב בין הגילאים 20-40. מעולם לא נמצאו עובדות סוציו אקונומיות מובהקות לגבי המחלה והכינוי שהודבק לה "מחלת היאפים" התברר כבלתי מבוסס וכגורם נזק תדמיתי קשה לאנשים החולים בה.


מספר עובדות על תסמונת העייפות הכרונית

• לפחות מיליון אמריקנים חולים בתסמונת העייפות הכרונית – יותר ממחלות כרוניות רבות אחרות כגון טרשת נפוצה, לופוס וסוגי סרטן שונים.
• פחות מ 20% חולי תסמונת עייפות כרונית אמריקנים מאובחנים רשמית, בעיקר בגלל חוסר מודעות של החולים והממסד הרפואי גם יחד.
• תסמונת העייפות הכרונית גורמת לנכות באותה רמה של מחלות כרוניות קשות כגון טרשת נפוצה, לופוס, מחלות פרקים, מחלות לב, מחלות כליה תלויות דיאליזה ועוד.
• הקושי העיקרי של החולים בתסמונת העייפות הכרונית הוא הקושי הגדול באבחון המחלה בעיקר בשל חוסר אמון הממסד הרפואי בקיומה.

תסמונת העייפות הכרונית מאופיינת על ידי עייפות קיצונית כרונית, מנטאלית ופיזית, המופיעה אצל אדם בריא לחלוטין. הדרך היחידה לאבחן את תסמונת העייפות הכרונית היא על ידי שלילה של מצבים בריאותיים אחרים ועל ידי לקיחת אנמנזה מפורטת של ההיסטוריה הבריאותית של החולה. אמנם המחלה קרויה תסמונת העייפות הכרונית, אך עייפות אינה התסמין היחיד המלווה אותה. תסמונת העייפות הכרונית היא למעשה מכלול של מספר תסמינים כמצוין בהמשך.:


קריטריונים לאבחון תסמונת העייפות הכרונית

• עייפות הגורמת לירידה של 50% בפעילות במשך 6 החודשים האחרונים.
• שלילה של מחלות אחרות היכולות לגרום לעייפות.
• קיומם של 8 מתוך 11 התסמינים הרשומים להלן או קיומם של 6 מתוך 11 התסמינים יחד עם 2 מתוך 3 הסימנים להלן:


תסמינים אופייניים לתסמונת העייפות הכרונית

הסימפטומים משתנים בצורתם וחומרתם מאדם לאדם. כמו כן הסימפטומים יכולים להשתנות באותו אדם.
1. חום נמוך
2. כאבי גרון חוזרים
3. נפיחות של בלוטות לימפה
4. חולשת שרירים
5. כאב שרירים
6. עייפות ממושכת לאחר מאמץ
7. כאבי ראש נשנים
8. כאבי מפרקים
9. תלונות על רקע נוירולוגי או פסיכולוגי כמו: רגישות לאור, חוסר ריכוז, שכחה, בלבול, קוצר רוח, דכאון
10. הפרעות שינה (עודף או חוסר)

סימנים:
1. חום נמוך
2. דלקת גרון
3. רגישות בבלוטות לימפה

הסימפטומים אמורים להמשך במשך יותר מחצי שנה ויש לשלול מצבים רפואיים אחרים העלולים לגרום לעייפות כגון סכרת, תת פעילות של בלוטת התריס ואנמיה.


גורמים מרכזיים משוערים לתסמונת העייפות הכרונית

הגורמים לתסמונת העייפות הכרונית אינם חד משמעיים. ישנם כמה תיאוריות המנסות להסביר את הגורמים למחלה ומהלך המחלה. ישנה השערה כי לא כל החולים ב תסמונת העייפות הכרונית חולים מאותה סיבה, אך הסימפטומים ותוצאת המחלה זהים.

בעיות נוירולוגיות
מחקרים הראו כי לחולים הלוקים ב תסמונת העייפות הכרונית יש אנורמאליות נוירולוגית, כלומר, ישנם ממצאים לא נורמאליים במערכת העצבים. בבדיקה מנוזל עמוד שדרה נמצאו אצל חולים אלו חסרים בחלבונים מסוימים. במחקרים אחרים מצאו כי אצל חולי תסמונת העייפות הכרונית בנוזל המוח ישנה רמה גבוהה של מרכיב המקושר עם כאב.

בעיות פסיכיאטריות
רופאים רבים טוענים כי תסמונת העייפות הכרונית הינה תופעה פסיכוסומאטית הנגרמת על ידי סטרס כרוני.

סטרס וטראומה
סטרס, טראומה, וחוסר יציבות נפשית הינם גורמי סיכון לחלות בפיברומאלגיה. בנוסף, אחת ההשערות היא כי תסמונת העייפות הכרונית היא כתוצאה מתגובה לקויה של הגוף למצבי סטרס.

סטרס חמצוני
מצב זה נגרם עקב חוסר איזון בין יצירת חמצן לבין יכולת הגוף לנטרל את הרעלים הנוצרים עקב יצירת החמצן. סטרס חמצוני גורם לסימפטומים של עייפות וכאב כפי שקיימים בתסמונת העייפות הכרונית.

בעיה במערכת החיסון
בחולי תסמונת העייפות הכרונית נמצא כי תפקוד מערכת החיסון לקויה – תאי מערכת החיסון נמצאים בכמות נמוכה מידי. כמו כן ישנם מחקרים המראים כי לחולי תסמונת העייפות הכרונית תגובת יתר של מערכת החיסון, כמו שמופיעה במחלות אוטואימוניות או באלרגיה. תגובה זו יכולה להסביר את העייפות והרגשת החולי.

זיהום חיצוני
ישנם הטוענים כי תסמונת העייפות הכרונית נובעת מזיהום הנגרם מפולש כגון חיידק , פטרייה או וירוס. בהרבה מהמקרים זיהום זה אינו קל לאבחן ולכן כביכול לא נמצא הגורם למחלה.

חוסר תפקוד אנדוקריני
חוסר איזון בבלוטת התירואיד ובלוטת האדרנל.

חוסר איזון תזונתי
צריכה מרובה של פחמימות מזוקקות, צריכה מועטה של מזון צמחי, חסרים בויטמינים ומינרלים כגון B12 וויטמין D, אלרגיה למזון עקב תסמונת המעי הדולף, תת תזונה.

רעלנים
מרקורי, בעיקר עקב טיפולי שיניים וחיסונים ומתכות נוספות, מקושרים עם הסימפטומים של תסמונת העייפות הכרונית.


טיפול נטורופתי טבעי בתסמונת העייפות הכרונית

כפי שצוין, לחולי תסמונת העייפות הכרונית אותם סימפטומים, אך לאו דווקא אותם גורמים. במסגרת הטיפול הטבעי - נטורופתי מתשאל הנטורופת את המטופל בצורה יסודית כדי לזהות הגורמים הרלוונטיים למחלה ועל פי האבחנה נבנית תכנית טיפול אישית.

דרכי טיפול טבעיות בתסמונת העייפות הכרונית

1. סילוק רעלים חיצוני ופנימי:
חיצוני – ע"י צמצום ובקרה של החשיפה לכימיקלים, לתרופות, לזיהום אויר, לחומרי הדברה וצבעי מאכל.
פנימי – ע"י סילוק רעלנים במעיים, קנדידה, רדיקלים חופשיים, אלרגיות למזון, מתכות כבדות ועוד.

כדי להשיג מטרות אלה יש לשפר ולגרות פעילות של איברים המסייעים בסילוק רעלנים במעיים, כבד, מרה, לימפה, ריאות ועור. ישנם צמחי מרפא מצוינים, אשר הוכחו כמסייעים לתהליכי ניקוי בגוף. בנוסף לצריכת צמחי מרפא יש לבצע תזונת ניקוי מותאמת אישית למטופל.

2. הריפוי התומך ב תסמונת העייפות הכרונית יכלול:
• חיזוק המערכת החיסונית על ידי תזונה מאוזנת ונכונה המבוססת על ממזונות טבעיים, לא מעובדים לצד הורדת המוצרים האלרגנים במזון.
• פעילות גופנית המתאימה ליכולתו של המטופל.
• תמיכת גוף ונפש – הבנה שלמה של מכלול הצדדים הנפשיים, רגשיים מחשבתיים של המטופל עקב המחלה.
• לימוד תרגילי נשימה, הרפיה, דמיון מודרך ומדיטציה.


הטיפול בתסמונת העייפות הכרונית על ידי צמחי מרפא

צמחי המרפא נחקרו רבות בנוגע להשפעתן על תסמונת העייפות הכרונית וכמה נמצאו כמאוד יעילים בהתמודדות עם המחלה. הצמחים העיקריים לטיפול ב תסמונת העייפות הכרונית הם הצמחים האדפטוגנים (כל סוגי הג'ינסנג) הצמחים האדפטוגנים מסייעים לגוף להתרגל לעומס מחלה כרונית ובכך מסייעים בתהליך השיקום. בנוסף, צמחים אלו יעילים במצבי מתח ושחיקה של בלוטת האדרנל.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הטבעי בתסמונת העייפות הכרונית

שאלה
כיצד מסבירה הרפואה הטבעית - הנטורופתיה את תסמונת העייפות הכרונית?
תשובה
תסמונת העייפות הכרונית מאופיינת לרוב בעייפות קיצונית הגורמת לחוסר תפקוד כללי. הגורמים ל תסמונת העייפות הכרונית אינם ידועים ולכן אצל אחוז גבוה מהמתלוננים לא מוצאים בעיה הניתן לזהות על ידי בדיקות מעבדה, ופותרים את אותם מתלוננים בכך ש"זה הכול בראש שלהם". אין דבר יותר נורא לשמוע שכאב ממשי וקיים נמצא "רק בראש שלך". מבחינה נטורופתית תסמונת העייפות הכרונית נובעת כתוצאה של רעלנות יתר בגוף. משום מה הגוף לא מפנה את הרעלים המצטברים ברקמות דבר המוביל להתפרצות הסימפטומים האופייניים לתסמונת. יתכן שזה בגלל מתח רב, תזונה לקויה, טראומה, כבד עצל או הכול ביחד. הטיפול ב תסמונת העייפות הכרונית יכלול תזונה בריאה ועשירה בויטמינים ומינרלים עם עדיפות למזון אורגאני.

שאלה
האם פעילות גופנית חשובה במצב של תסמונת העייפות הכרונית? אם כן, איזה פעילות מומלצת?
תשובה
ב תסמונת העייפות הכרונית חשוב מאוד לעבוד על יציבה נכונה, נשימה ומערכת השלד שרירים. פעילות גופנית מתונה יכולה לעשות פלאים: טאי צ'י, יוגה, פלדנקרייז – תחומים אלו יתרמו רבות ליציבה לנשימה ולמערכת השרירים גם יחד.

שאלה
קראתי כי ג'ינסינג הוא צמח מרפא טוב לחולי תסמונת העייפות הכרונית. האם זה נכון?
תשובה
צמחי מרפא יכולים בהחלט לתמוך בטיפול ב תסמונת העייפות הכרונית. ישנם צמחי מרפא הנקראים אדפטוגנים שהם ספציפיים לטיפול בבעיות כ תסמונת העייפות הכרונית. הצמחים האדפטוגנים מסייעים לגוף במצבים של מחלות כרוניות, בעיקר מחלות הנובעות מעומס ומתח רב, ולכן קבוצת צמחי מרפא אילו ספציפיים לטיפול ב תסמונת העייפות הכרונית. אכן, כפי שציינת, הג'ינסנג הוא אחד מצמחי המרפא האדפטוגנים הנחקרים והמוכרים ביותר כמסייע לטיפול ב תסמונת העייפות הכרונית.


לילך נהרי-נטורופתית מוסמכת