מהי תנגודת לאינסולין וכיצד היא קשורה לסוכרת סוג 2

 

שאלה
ברצוני לברר מהי תנגודת לאינסולין וכיצד היא קשורה לסוכרת סוג 2? אני בת 48, גילו לי לאחרונה רמות סוכר גבוהות בדם. תמיד חשבתי שסוכרת זה חוסר באינסולין וצריך להזריק אינסולין אבל קראתי על מצבי וגיליתי שהבעיה שלי אינה שחסר לי אינסולין, אז למה יש לי רמות סוכר גבוהות?תשובה

בסוכרת סוג 2 הבעיה אינה חסר באינסולין, כמו בסוכרת סוג 1, אלא בתנגודת לאינסולין. אלו שתי מחלות שונות לחלוטין שהתוצאה שלהם דומה - רמות סוכר גבוהות בדם וחוסר בסוכר בתוך התא. בסוכרת סוג 2, המחלה ממנה את סובלת, האינסולין קיים בשפע אך לא יכול לעשות את עבודתו. האינסולין אינו יכול "לפתוח" את התא כדי שהסוכר יכנס. ניתן להמשיל זאת למפתח שחוק כל כך עד שהוא מסתובב בחור המנעול ללא יכולת לפתוח אותו. סוכר הינו המקור העיקרי לאנרגיה של תאי הרקמות והשרירים בגוף. סוכר מגיע משתי מקורות עיקריים: האוכל שאוכלים ומאגר הגליקוגן בכבד. בזמן פעולת העיכול, סוכר נספג לזרם הדם. במצב נורמאלי, הסוכר שמגיע לזרם הדם נכנס לתאי הגוף בעזרת האינסולין. ניתן להמשיל את האינסולין למפתח הפותח את התא כדי שהסוכר יכנס. לאחר שהאינסולין עזר לסוכר להיכנס לתאים, רמת הסוכר בדם יורדת וכך גם הפרשת האינסולין מהלבלב. במצב של סוכרת סוג 2, במקום שהסוכר יכנס לתא, הוא נאגר בזרם הדם. מצב זה נגרם בגלל התנגודת לאינסולין. האינסולין לא מצליח "לפתוח" את התא ולהכניסו לתא. תרופות למצב זה אמורות לעלות את רגישות התא לאינסולין. לרוב התרופות מצליחות למסך על הבעיה באופן חלקי בלבד ואינן פותרות אותה.
טיפול נטורופתי יעיל לריפוי סוכרת סוג 2

מכיוון שהתנגודת לאינסולין מקורה בתזונה לקויה, חוסר פעילות גופנית ומתח, הטיפול הנטורופתי נותן מענה לשורש הבעיה ופותר אותה. איזון רמות סוכר על ידי שינוי אורח חיים הוא הפתרון והדרך לעלות את הרגישות של התאים לאינסולין באופן טבעי, ללא צורך בתרופות, ללא סיבוכים וללא התקדמות המחלה. בהתאמת תפריט תזונתי רמות הסוכר מתאזנות והרגישות של התאים לאינסולין הולכת ועולה. במידת הצורך ניתן גם להמליץ על צמחי מרפא שעוזרים לגוף להגיע לאיזון רמות הסוכר.


לסיכום, טיפול בתנגודת לאינסולין ובסוכרת סוג 2 כולל

תזונה: מאזנת רמות סוכר, מעלה את הרגישות של התאים לאינסולין
צמחי מרפא: מאזנים מטבוליזם של סוכר
פעילות גופנית: לאיזון רמות סוכר ושמירה על משקל תקין