תופעות גיל המעבר - טיפול וריפוי טבעי



תופעות גיל המעבר - רקע כללי

גיל המעבר אצל נשים (מנופאוזה בלועזית) מתייחס למצב גופני המתרחש בסביבות גיל 50 ובו נפסק למעשה המחזור החודשי למשך לפחות חצי שנה עד שנה. תקופה זו עלולה להיות מלווה בתופעות שונות עקב השינויים ההורמונליים החדים המתרחשים בגוף האישה. תופעות גיל המעבר עלולות להתרחש גם לפני הפסקת הווסת (פרי-מנופאוזה) או בזמן כלשהוא לאחריה (פוסט-מנופאוזה). כיום ידוע כי יש קשר הדוק בין תופעות גיל המעבר, חומרתם ועוצמתם לאורח החיים. בעולם המערבי סובלות נשים רבות יותר ובצורה קשה יותר מתופעות גיל המעבר לעומת מקומות שונים בעולם בהם בעיה זו היא בשכיחות נמוכה.


לחצי לקריאת סיפורי הצלחה טיפוליים של נשים אשר הבריאו מתופעות גיל המעבר


סימפטומים נפוצים לתופעות גיל המעבר

גלי חום
אחד התסמינים האופייניים ביותר לתופעות גיל המעבר הם גלי חום המופיעים בצורה כזו או אחרת אצל מרבית הנשים. גל חום אופייני כולל תחושה של חום באזור הפנים, כתפיים ראש ואזור גב עליון. לעיתים מלווה גל החום בהזעה, הסמקה, דופק מהיר ותחושת נימול. במקרים רבים מלווה גם בחרדה, עקצוץ, סחרחורת ועוד. מחקרים הראו כי טמפ' העור יכולה לעלות לעיתים עד כ-4 מעלות(!) ללא שינוי בחום הפנימי. גלי החום, כמו רבים מתופעות גיל המעבר, קשורים לשינויים ההורמונליים המשפיעים על תפקוד בלוטת ההיפותלמוס האחראית בין השאר על תפקודים כגון: טמפרטורת הגוף, קצב חילוף החומרים, שינה, מצב הרוח, אנרגיה, חשק מיני ועוד..


טיפול טבעי לגלי חוםטיפול נטורופתי לתופעות גיל המעבר


יובש בנרתיק
גם בעיה של יובש בנרתיק בגיל המעבר עלולה להיגרם, בין השאר, עקב הירידה החדה ברמות הורמון האסטרוגן אשר בין שאר תפקידיו הוא מסייע בהגברת הלחות הנרתיק.

דלקות חוזרות בדרכי השתן
תופעה מוכרת אצל נשים בגיל המעבר הנגרמת לרוב, כמו תופעות רבות אחרות, עקב הירידה ברמת האסטרוגן אשר בעקבות כך משתנה חומציות הנרתיק ומאפשרת לחיידקים שונים לשגשג בקלות יתרה בדרכי השתן.

כאבי ראש תכופים
כאשר כאבי ראש קשורים לתופעות גיל המעבר הם בעיקר נוצרים עקב השינויים ברמות האסטרוגן. רמות נמוכות של אסטרוגן גורמות לכיווץ כלי הדם וכתוצאה מכך עלולים להוביל לכאבי ראש.

קשיי שינה
בעיה אשר כוללת בין השאר קשיי הרדמות, יקיצות מרובות במהלך הלילה - נגרם בעיקר עקב הפחתה של הפרשת הורמון המלטונין בגיל המעבר, ההורמון האחראי על השינה.

פגיעה במערכת העצבים
תופעה העלולה לבוא לידי ביטוי בעצבנות יתר ושיכחה, קשיים קוגנטיביים במיוחד בזיכרון, דופק מואץ (טכיקארדיאה), עייפות מרובה וחוסר שיווי משקל, כול זאת עקב השינויים ההורמונליים והצניחה ברמות האסטרוגן בעיקר.


רוצה שנחזור אליך לייעוץ?

* שדות חובה


תופעות גיל המעבר והקשר לאורח החיים

מחקרים רבים הראו כי יש קשר הדוק בין אורח החיים לתופעות גיל המעבר. מפתיעה במיוחד העובדה כי גם לצדדים רגשיים בתקופה זו בחיי האישה יש משקל גבוה. מחקר שנערך בקרב כ-50 נשים אינדיאניות מצא כי למרות השינויים ההורמונליים הדומים לנשים בעולם המערבי לא חלו אצל הנשים האינדיאניות תופעות גיל המעבר. החוקרים קושרים זאת דווקא לגישה הפסיכולוגית הנהוגה אצל האינדיאנים בהם מעמדה החברתי של אשה עולה עם התבגרותה לעומת התפיסה הנפוצה בעולם המערבי כי אישה בגיל המעבר "סיימה את תפקידה". מעבר לכך נמצא כי תזונה לקויה עלולה גם היא להחמיר ולזרז תופעות מסוימות. אחוזי שומן גבוהים בתזונה וצריכה נמוכה של סיבים תזונתיים מקושרת עם רמה גבוהה של אסטרוגן לאורך חיי הפוריות ולכן נפילה חדה של רמות אסטרוגן בתקופת גיל המעבר וכתוצאה מכך הופעת סימפטומים רבים. בנוסף, מתח רב, חוסר בפעילות גופנית ומשקל גוף לא תקין יכולים לקדם את תופעות גיל המעבר ולהחמיר את עוצמתם.


לחצי לקריאת סיפורי הצלחה טיפוליים של נשים אשר הבריאו מתופעות גיל המעבר


טיפול הורמונלי חלופי – HRT לתופעות גיל המעבר

אחד הטיפולים המקובלים כיום ברפואה הקונבנציונאלית, לתופעת גיל המעבר, הוא טיפול הורמונלי חלופי. זהו טיפול הכולל מתן הורמונים בבליעה או באמצעות מדבקה. הורמונים אילו אמורים למלא את חסר האסטרוגן בגוף ומטרתם העיקרית היא לשפר את איכות החיים של האישה ולמנוע את הסימפטומים הנפוצים של גיל המעבר. ישנה סברה הגורסת כי נטילת אסטרוגן עלול להוות גורם סיכון לסוגי סרטן שונים כגון סרטן שד, סרטן רירית הרחם, צוואר הרחם והשחלות, ולכן נשים עם היסטוריה של אחד מסוגי סרטן אילו או נשים שסוג סרטן זה קיים בקרוב משפחה מדרגה ראשונה, מומלץ התייעצות מקיפה ומעמיקה יותר ומציאת פתרונות חלופיים מתאימים.


טיפול נטורופתי טבעי בתופעות גיל המעבר

הטיפול הנטורופתי בתופעות גיל המעבר מתמקד בשיקום תהליכים פיזיולוגיים והורמונליים ברובד הגופני וכן התייחסות לניהול נכון של מתחים ולחצים ברובד הרגשי. תוכנית הטיפול נבנית בהתאמה אישית על בסיס ההיסטוריה הרפואית הספציפית שלך, אורח חייך הנוכחי תוך דגש על כל היבט היכול להשפיע על מצבך הבריאותי הנוכחי ובהתאמה מלאה לחיי היום יום הנוכחיים שלך במטרה להשיג את האפקטיביות הגבוהה ביותר בזמן הקצר ביותר.


טיפול טבעי לגלי חוםטיפול נטורופתי לתופעות גיל המעבר


תרומתה של תזונה נכונה לתסמיני גיל המעבר

התכנית התזונתית כוללת תכנון מוקפד של צריכת מזונות עשירים ברכיבים הקרויים פיטואסטרוגנים וכן ויטמינים ומינרלים חיוניים,כגון פיטואסטרוגנים, המוכרים ביכולתם ויעילותם להפחית את תופעות גיל המעבר. פיטואסטרוגנים הם רכיבים במזון אשר מתפקדים כהורמונים טבעיים ובטוחים לחלוטין. מחקרים רבים הוכיחו כי תזונה מותאמת העשירה בפיטואסטרוגנים שיפרה בצורה משמעותית את תסמיני גיל המעבר תוך הקטנת הסיכון למחלות שונות בגיל מאוחר יותר. כמו כן כוללת התכנית התזונתית תפריט עשיר בוויטמינים חיוניים אשר נמצאו יעילים בהקלה על תסמינים שונים כגון גלי חום, יובש בנרתיק ועוד.


את יכולה לשפר את איכות חייך ולהיפטר מתופעות גיל המעבר


צמחי מרפא לתופעות גיל המעבר

צמחים רבים מכילים גם הם פיטואסטרוגנים בצורה טבעית ונטילה מותאמת שלהם יכולה להיות יעילה ביותר בטיפול בתסמיני גיל המעבר. על בסיס התסמינים העיקריים מהם את סובלת נבנית עבורך פורמולת צמחים ספציפית תוך התאמה אישית של מינון הצמחים והרכבם. ניתן לציין מספר צמחים מוכרים לטיפול בתופעות גיל המעבר כגון:


קוהוש שחור | Cimicifuga

אחד הצמחים הנחקרים ביותר בתחום גיל המעבר, מקורו מהרפואה אינדיאנית, שם היה בשימוש למגוון בעיות הורמונליות. במחקרים עדכניים נמצא כי הקוהוש השחור מכיל פיטואסטרוגנים אשר נמצאו כטובים להקל על תסמינים שונים של גיל המעבר. בנוסף זהו צמח בעל השפעה מרגיעה ומקררת ולכן יעיל במיוחד לטיפול בגלי חום.


שיח אברהם | Vitex agnus castus

אחד הצמחים המוכרים והנפוצים ביותר למצבים הקשורים לאיזון הורמונלי נשי, מוזכר בספרות המקצועית וכן במקורות עממיים כצמח המשפיע על הורמונים שונים המופרשים על ידי השחלות, פעילות זו מובילה לשינוי ביחס אסטרוגן/פרוגסטרון בגוף ויכולה לסייע בכך להקלה משמעותית על תסמינים שונים בגיל המעבר.


הקשר הרגשי לתופעות גיל המעבר

במסגרת הטיפול ישנה התייחסות ספציפית למצבך הרגשי. מתח ולחץ יכולים להחמיר את חוסר האיזון ההורמונלי ולהחריף את תופעות גיל המעבר. במסגרת הטיפול הנטורופתי מותאמת לך תכנית אישית להפחתת מתחים על ידי טכניקות שונות.


טיפול נטורופתיטיפול טבעי


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי בתופעות גיל המעבר


שאלה:
אני בת 44, המחזור שלי לא סדיר, לפעמים כמה חודשים עוברים עד שהוא מגיע. יש לי 3 ילדים. לאחרונה התחלתי לסבול מעצבנות, עייפות וחוסר חשק מיני שהכי מפריע לי כרגע. האם את חושבת שיכול להיות קשר בין התופעות האלו לגיל המעבר למרות שאני צעירה יחסית? עשיתי את כל הבדיקות האפשריות ונמצא אצלי שינויים הורמונליים. השאלה שלי האם זה נובע מגיל המעבר או משהו אחר?

תשובה:
בהחלט יתכן שאת נמצאת בשלב הנקרא "טרום גיל המעבר" (פרה-מנפאוזה) וכי השינויים ההורמונליים שעוברים עליך אחראיים על התסמינים מהם את סובלת. בשלב זה חלה ירידה ברמת האסטרוגן, אמנם הווסת עדיין לא נפסקת לחלוטין, אבל כבר יתכנו סימפטומים שונים כגון עצבנות, עייפות וחוסר חשק מיני. בטיפול הנטורופתי אני עורכת לך תשאול מעמיק ויסודי על מנת לאתר את מקור הסימפטומים שאת מרגישה, האם הם על רקע הורמונלי או שיש עוד סיבות למצבך. במסגרת התשאול חשוב להבין ככל האפשר על אורח חייך ועל תפקוד מערכות גופניות שונות הקשורות לאיזון ההורמונלי שלך. על בסיס התמונה הקלינית המפורטת הזו אני בונה לך תכנית טיפולית אישית ויסודית. חוסר החשק המיני, העייפות וכן העצבנות מהם את סובלת לא חייבים ללוות אותך. עליך להחליט לטפל בעצמך כי את יכולה באמצעים טבעיים למגר את הסימפטומים ולשפר את מצבך הגופני והרגשי בצורה משמעותית.


את יכולה להיפטר מגלי החום, לשפר את מצב רוחך ולחזור ליהנות מאיכות חיים בדרך טבעית וללא תופעות לוואי


שאלה:
אני בת 52, נפסקה לי הווסת לפני חצי שנה. בהתחלה סבלתי מגלי חום שהיו נסבלים אבל לאחרונה גלי החום מופיעים בתדירות גבוהה של בערך כל שעה כמעט ואני כולי נהיית אדומה ומזיעה. אני עובדת עם לקוחות ואני ממש מתביישת בזה. אני לא רוצה לקחת הורמונים כי אני חוששת מתופעות לוואי. יש דרך להפטר מהצרה הזאת? אני כבר מותשת..

תשובה:
על פי מה התיאור שלך את בעיצומו של גיל המעבר, והירידה החדה באסטרוגן בעיקר לגלי החום מהם את סובלת. המטרה במסגרת הטיפול תהיה איזון מחודש של המערכת ההורמונלית שלך. אני מתאימה עבורך באופן אישי תכנית טיפולית טבעית שתתאים לאורח החיים שלך ולסדר היום שלך, עם רעיונות מגוונים לתפריטים והתמודדות עם קשיים. התפריט עשיר במרכיבים פיטואסטרוגנים, מרכיבים צמחיים שנקשרים לקולטני האסטרוגן בתא, נותנים מענה לתא במקום האסטרוגן, ובכך מונעים את תופעות חסר האסטרוגן. בנוסף, מותאמת לך פורמולת צמחי מרפא הכוללת צמחים בעלי פעילות מאזנת הורמונלית ומקררת את הגוף. השילוב של תכנית תזונתית עם צמחי מרפא הוא שילוב מנצח בעל הצלחות גבוהות בטיפול בתופעות גיל המעבר ואת בהחלט יכולה ליהנות מאיכות חיים טובה הרבה יותר ללא גלי החום.


שאלה:
אני בת 50, מזה כמה חודשים סובלת מגלי חום איומים. בנוסף, בחודשים האחרונים התחילה לי דלקת בדרכי השתן שאני לא מצליחה להיפטר ממנה. כול פעם אני לוקחת אנטיביוטיקה, הצריבה והכאב בשתן נעלמים ואז אחרי שבוע, שבועיים שוב הכול חוזר. הרופא אמר שכדאי לקחת אנטיביוטיקה למניעה אבל אני מעדיפה פתרון טבעי אם יש. מה את יכולה להציע לי?

תשובה:
לא סתם דלקות השתן התחילו להופיע בצורה שכיחה דווקא עכשיו, יש להם קשר ישיר לגלי החום מהם את סובלת. המכנה המשותף בין גלי החום לדלקות השתן החוזרות הינו גיל המעבר. בגיל המעבר מתרחש שינוי דרמטי בגוף האישה - רמות האסטרוגן פוחתת בצורה משמעותית ושינוי זה, אצל נשים מסוימות, עלול להוביל לתופעות רבות, כשהשכיח בניהם הינו גלי החום. בנוסף לזה, האסטרוגן קשור לאיזון פלורת הנרתיק. לנרתיק יש מנגנוני הגנה מפני מזהמים כגון חיידקים. חומציות הנרתיק, הלחלוח שלו והאלסטיות שלו מגנה עליו מפני התרבות של חיידקים וכניסתם לדרכי השתן. כשרמות האסטרוגן פוחתות המנגנונים הללו נפגעים וכתוצאה מכך חיידק יכול בקלות לפלוש לדרכי השתן ולגרום לדלקת. הפתרון במקרה שלך הוא קודם כול איזון המערכת ההורמונלית על מנת לפתור את בעיית גלי החום ועל מנת למנוע דלקות דרכי שתן. בנוסף יש להתאים לך באופן אישי פתרון לחיזוק מערכת החיסון ופעילות אנטי חיידקית נגד החיידק הקיים. במסגרת הטיפול אני בונה לך תכנית אישית למענה ממוקדת לדלקות השתן ולגלי החום. הטיפול כולל תכנית תזונתית מפורטת והתאמה של צמחי מרפא בעלי פעילות מאזנת של המערכת ההורמונלית וכן פורמולת צמחי מרפא בעלי פעילות ספציפית אנטי חיידקית. את בהחלט יכולה להפסיק את חזרת הדלקות ואת גלי החום ולשפר את איכות חייך והכול במסגרת טיפול טבעי ואישי.