תוספי תזונה לטיפול באקזמה

 

שאלה
יש לי אקזמה בידיים מזה זמן רב. ניסיתי בכל מיני דרכים להיפטר מהבעיה אבל לצערי ללא הצלחה. לאחרונה המליץ לי חבר שלי לבדוק אפשרות של צמחי מרפא ותוספי תזונה שיכול להיות יעזרו לי עם האקזמה. לא שמעתי אף פעם על כך ורציתי אם תוכלי לכתוב לי האם באמת יש לכם הצלחות לטיפול באקזמה עם תוספי תזונה וצמחי מרפא? אם כן, מה עושים ואיך משתמשים ואם לא האם את מכירה משהו נוסף שיכול לעזור לי עם האקזמה?

 

תשובה

אקזמה היא שם כולל המתאר מצב שבו העור מגיב לאלרגן מסוים. התגובה מתבטאת במה שאנו קוראים "אקזמה" ואומר - עור מודלק, אדום, מקולף ומגורה. האקזמה יכולה לנבוע מסיבות רבות ומאלרגנים שונים וזאת הסיבה מדוע הרבה פעמים קשה לפתור את בעיית האקזמה. במידה ויודעים מהו האלרגן נמנעים עם המגע איתו והבעיה נפתרת. לצערי, ברוב המקרים זה לא כל כך פשוט. הטיפול הקונבנציונלי הינו לרוב חיצוני בלבד והוא כולל משחות אנטי דלקתיות, אנטי זיהומיות ומדכאות מערכת חיסון. המשחות מתייחסות אך ורק לסימפטומים ולביטוי האקזמה ולא פותרים את שורש הבעיה ולכן לרוב לא יעילים לטווח הרחוק. הפתרון האמיתי נמצא בהבנה מדוע האקזמה מופיע ואיך ניתן לפתור את הבעיה מהשורש.


טיפול נטורופתי יכול לסייע רבות למצבי אקזמה שונים

במסגרת טיפול נטורופתי המטרה הראשונה היא למצוא את הגורם לאקזמה. הראייה הנטורופתית גורסת כי העור הוא ראי של תהליכים פנימיים המתרחשים בגוף. הבנת התהליכים הפנימיים יביאו לפתרון הבעיה. לאחר קבלת אבחנה נטורופתית ניתן לבנות תכנית טיפול. תכנית הטיפול מורכבת מתזונת ניקוי ותוספי תזונה. תוספי התזונה החשובים ביותר במצב זה הינם חומצת שומן מסוג גלא שמקורה משמן נר הלילה והמינרל אבץ. גלא הינה חומצת שומן חיונית העוזרת בשמירה על תקינות העור. בנוסף יש לה פעילות אנטי אלרגית. אבץ הינו מינרל המשתתף בתהליכים רבים בגופינו בין השאר שמירה על תיקון ובריאות העור. ישנם גם צמחי מרפא שעוזרים לריפוי העור ופינוי תקין של פסולת מהגוף.

החשיבות של טיפול נטורופתי בבעיות עור הינו באבחנה המדויקת. רק לאחר מכן ניתן להתאים תכנית טיפול התפורה על פי מדותיו של המטופל ועל פי האבחנה המתקבלת. הטיפול משפיע על תהליכים פנימיים בגוף ואינו רק חיצוני.


לסיכום, הטיפול הנטורופתי באקזמה כולל

תזונה: מאזנת מערכת חיסון, מנקה רעלים
תוספי תזונה: מאזני מערכת חיסון, משקמי עור
צמחי מרפא: מנקים פסולת ורעילות מהגוף, עוזרים לשיקום העור


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית