תוספי תזונה והמוגלובין נמוך

 

שאלה
אני בחורה בת 26, בריאה בדרך כלל. בבדיקות דם אחרונות נמצא כי יש לי המוגלובין נמוך 10.7. אני זוכרת שגם בעבר שהייתי עושה בדיקות דם אמרו לי שההמוגלובין שלי נמוך אבל לא יודעת כמה זה היה אז. אני הבנתי שהמוגלובין נמוך יכול לגרום לתופעות רבות. אני באמת מרגישה קצת עייפות בזמן האחרון. רציתי לשאול איזה תוספי תזונה לדעתך אני צריכה לקחת? או כיצד אני יכולה לטפל בבעיה בדרך אחרת?

 

תשובה

המוגלובין נמוך מעיד על מצב של אנמיה. אנמיה היא מצב בו כדוריות הדם האדומות מעטות. ההמוגלובין הוא חלבון המורכב מברזל ונושא עליו חמצן. כדורית הדם האדומה, המכילה בתוכה מיליוני מולקולות המוגלובין, שעל כל מולקלת המוגלובין יש מולקולת חמצן, מסיע את כל מולקולות החמצן לכל אורכו ורוחבו של הגוף, על מנת שכל התאים יקבלו חמצן. כשההמוגלובין נמוך יש אנמיה והתוצאה היא שלא מספיק חמצן מגיע לתאים. זו הסיבה מדוע אנמיה יכולה לגרום לשורה ארוכה של סימפטומים הכוללים עייפות, דפיקות לב מואצות וחיוורון. המוגלובין נמוך יכול להגרם מכמה סיבות ולכן יש לערוך בירור רפואי מקיף. הסיבה השכיחה ביותר הינה חסר בברזל ו B12. חסר ברזל יכול לנבוע מחסרים תזונתיים עקב תזונה לקויה או עקב ספיגה לקויה. בנוסף, אצל נשים בגיל הפוריות, חסר ברזל יכול גם לנבוע מדימום ווסתי מוגבר.


טיפול נטורופתי להמוגלובין נמוך

במסגרת טיפול נטורופתי ראשית מאבחנים מה הסיבה לאנמיה. האבחנה היא קריטית לפתירת הבעיה מהשורש. נטילת תוסף של ברזל או B12 חשוב על מנת למלא את המאגרים ולמנוע את הסימפטומים של אנמיה, אך בנוסף חשוב עוד יותר לפתור את הבעיה שגרמה מלכתחילה לחסרים. במסגרת הטיפול הנטורופתי בהמוגלובין נמוך מבצעים אבחון יסודי על בסיס תשאול רפואי מקיף. הצלבת המידע יכולה לעזור לנטורופת המנוסה להבין האם שורש הבעיה היא דימום ווסתי מוגבר, תזונה לקויה, ספיגה לקויה וכולי. לכל המצבים הללו יש טיפול פשוט ויעיל. ישנם צמחי מרפא מצוינים לאיזון המערכת ההורמונלית על מנת לייצב דימום ווסתי. צמחי מרפא כמו שיח אברהם מצוי (vitex) נחקרו קלינית ונמצאו יעילים. במידה ויש ספיגה לקויה ישנם צמחי מרפא מצוינים לאיזון וחיזוק מערכת העיכול. צמח מרפא כגון ורבנה יעודד הפרשה תקינה של מיצי מרה, פירוק יעיל של המזון וספיגה תקינה של המרכיבים החיוניים, בעיקר המינרלים כמו ברזל. התאמה של תפריט תזונתי חשוב ביותר. תזונה מזינה, קלה לעיכול ועשירה במיוחד שמרכיבים החיוניים חשובה במצב זה.


לסיכום, טיפול נטורופתי במצבי אנמיה כולל

אבחון מקצועי: לאיתור מקור הבעיה
תזונה: עשירה במיוחד ברכיבי התזונה החסרים, תמיכה להגברת ספיגת רכיבים תזונתיים
צמחי מרפא: לאיזון וחיזוק המערכות הרלוונטיות - מערכת העיכול או המערכת ההורמונלית
תוספי תזונה: השלמת חוסרים תזונתיים במקרה הצורך


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית