תולעי מעיים - טיפול וריפוי טבעיתולעים במעיים - רקע כללי

תולעי מעיים הם טפילים, שלא כמו כינים ופשפשים, חיים בתוך גוף האדם. הם יצורים שגדלים וניזונים מהגוף המאכלס אותם, מקבלים הזנה והגנה בזמן שהם מפרים את הספיגה של המאכלס וגורמים לחולשה וחולי. הטפילים החיים במעי נקראים תולעי מעיים והם יכולים לחיות אצל בני אדם וחיות. מיליוני אנשים בכל רחבי העולם נדבקים בתולעי מעיים, אם כי תולעי מעיים נפוצים יותר באזוריים טרופיים וסאב-טרופיים, בעיקר בתקופות הגשם. ילדים לרוב נדבקים יותר בקלות ולעיתים ביותר מסוג אחד של תולעי מעיים בו זמנית. ישנם אלפי סוגים של תולעי מעיים. סוגי תולעי מעיים שכיחים במעיים אנושיות:

תולעים עגולות - Ascaris lumbricoides
התולעת הבוגרת הינה עגולה, לבנה או ורדרדה. הביצים שהתולעת מטילה מועברות על ידי צואה שנספגת באדמה. התולעים הבוקעות מהביצים באדמה מתפתחות, בעיקר באזורים חמים ולחים,וההדבקה מתרחשת על ידי אכילת פירות וירקות הנגועים בתולעים אילו. תולעים אילו נודדות בגוף דרך הדם והלימפה, הם מתפתחות וגדלות בריאות, מגיעות לגרון שם הם נבלעות בחזרה למעי.

תולעי שוט - Whipworm
סוג תולעים קטן יותר מהתולעים העגולות. תולעת זו ניזונה מהפרשות הרקמה במעי. מצב זה גורם לאיאוזונופלים גבוהים בדם (ערך של תאי מערכת החיסון שיכולים להצביע על תולעים). ביצי התולעים בוקעות במעי ונודדות למעי הגס להטיל ביצים נוספים. ההדבקה מתרחשת דרך מזון או מים מזוהמים או במגע עם צואה מזוהמת.

תולעי קרס
נקראים תולעי קרס בגלל אברי הפה הדומים לקרס איתם הם נאחזים בדופן המעי.לא ניתן לראות אותם בעין בלתי מזוינת. הם מוצצים דם מכלי דם בדופן המעי. כמות גדולה הם עלולים לגרום לאנמיה.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


תולעי סרט - Tapeworm
ההדבקה מתרחשת על ידי אכילת דגים או בשר שמכילים זחלי התולעת. תולעת זו גם כן מתאכלסת במעי.התולעת הבוגרת מטילה אלפי ביצים ולאחר ההטלה היא מתה. ביצי התולעים יכולות להמצא במקומות שונים כגון צעצועים, מצעים, רהיטים ומתחת לציפורניים. הן עמידות לפרק זמן של כשבועיים. לכן ההדבקה כל כך קלה. אדם שסובל מתולעים ויוצא מהשירותים בלי לשטוף ידיים יכול להדביק ביצי תולעים בכל דבר שהוא נוגע. ביצי התולעים לאחר מכן מועברות על ידי מגע לאנשים אחרים, כשהיד באה במגע עם הפה וביצי התולעים נבלעות למערכת העיכול. ביצי התולעים נודדות למעי, שם הם בוקעות.התולעים נודדת למעי הגס- איזור המחייה. התולעים נודדות לפי הטבעת להטיל את ביציהם ומתות שם לאחר ההטלה.

תולעי סיכה או תולעי מחט Enterobiasis - Tapeworm
הסוג הנפוץ ביותר בישראל. ההדבקה היא על ידי מגע בשטחים נגועי ביצי תולעים והכנסתם הלא מודעת למערכת העיכול דרך הפה. ההדבקה נעשית מאוד בקלות והיא מתרחשת בעיקר בגני ילדים ופעוטונים.


סימנים וסימפטומים לתולעי מעיים

• גרד מקומי מציק סביב אזור פי הטבעת, בעיקר בלילה. אצל בנות תחושת הגרד יכולה להיות גם בנרתיק
• חלומות רעים ושינה טרופה, בעיקר אצל פעוטות וילדים


סימפטומים של תולעים פחות שכיחות בארצנו

• אובדן תאבון ומשקל
• שלשול
• אנמיה
• כאבים ונפיחות בבטן
• גזים
• שיעול
• חום
• הקאות
• תשישות


טיפול נטורופתי טבעי בתולעי מעיים

מטרת הטיפול הנטורופתי לקטול את התולעים אך גם לדאוג לסביבת מעי שלא תאפשר לתולעים להתפתח שוב, ובכך לפתור את הבעיה מהשורש: תזונה עשירה בסיבים, דלה בסוכר - הסיבים המרובים גורמים לגריפה של התולעים וביציהם והוצאתם מהמעי. בנוסף, הסיבים התזונתיים הינם מצע לגדילת חיידקים פרוביוטיים היעילים בשמירה על המעי כנגד טפילים. תזונה עתירת סוכר מחלישה את מערכת החיסון ועמידותו של הגוף בפני התולעים. בנוסף, התולעים נמשכות לסוכר וחיות עליו. סביבה דלה בסוכר לא תאפשר להם לשגשג.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הטבעי בתולעי מעיים

שאלה:
בני בן השנה ועשרה חד' מתעורר הרבה בלילה ונראה כאילו מתפתל מגירוי כלשהו לעיתים גם מצביע לכיוון הטיטול. המקום נוטה להיות מגורה ואדום.מתעורר די בהיסטריה וצעקות. האם יכול להיות שזה תולעים?
תשובה:
יתכן בהחלט ומדובר בתולעי מעיים. כשהוא מתעורר בבכי קחי פנס והסתכלי לפי הטבעת. לרוב אפשר לראות את התולעים.אם את לא רואה תולעים אולי כדאי שרופא יבדוק את המקום כדי לשלול גירוי מסוג אחר. תולעים הם בעיה מציקה ביותר, בעיקר בגלל שניתן להדבק מהר מאוד. ילד מקבל טיפול ומיד לאחר מכן הוא נדבק שוב. לכן חשוב טיפול תומך כדי למנוע חזרה נוספת, בנוסף לטיפול קוטל התולעים. מניעה הינה אכילת מזון עשיר בסיבים, שתיית חליטות שיבא, נטילת פרוביוטיקה, אכילת זרעי דלעת ו\או גזר על קיבה ריקה בבוקר. על מנת לקטול את התולעים יש להשתמש בצמחי מרפא בהכוונה של נטורופת.

שאלה:
ברצוני לדעת האם ניתן לחסל תולעים בטיפול טבעי לחלוטין אצל מבוגר?וכיצד ניתן להמנע מהופעתם ?
תשובה:
ניתן בהחלט למנוע ולטפל בהופעתם של תולעים בטיפול טבעי הכולל בעיקר התייחסות תזונתית מסודרת על מנת למנוע את שגשוג התולעים מצד אחד וכן לחזק את מערכת החיסון מצד שני. בנוסף לתזונה עושים שימוש בצמחי מרפא אנטי תולעיים בצורה ממוקדת.

 


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית