תולעי מעיים וטחורים | סיפור הצלחה טיפולי

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


אבחנות:
תולעי מעיים וטחורים

רקע אודות המטופל:
שרית, בת 35, נשואה + 2, עובדת כמנהלת חברת כוח אדם בחברה גדולה, נהנית מאוד מעבודתה

תלונות עיקריות:
תולעי מעיים - מילדות סובלת מתולעי מעיים. כל פעם לקחה תרופה שהקלה ותולעי המעיים שוב חזרו. בשנתיים האחרונות המצב בלתי נסבל. התרופה לא ממש מעבירה את הגרד אלא רק מרגיעה אותו קצת ואז הוא שוב מתגבר. שרית מדווחת שהיא מרגישה בלילה את התנועה של התולעים בפי הטבעת.
טחורים - מאז הלידה הראשונה , מזה 4 שנים, סובלת מטחורים. אחרי כל יציאה סובלת מדימום וכאב שחולף לאחר כמה שעות.

ברקע:
עצירות - ניסתה הרבה טיפולים משלימים ושום דבר לא עזר, יציאה קשה כל יומיים-שלושה
פטריה ואגינלית - מופיעה אחת לכמה חודשים מגיל ההתבגרות, מורחת משחה שמקלה וכמוסות פרוביוטיקה
משקל תקין, BMI=23

תולעי מעיים
הם תופעה מאוד שכיחה. ההדבקה שלהם קלה ומהירה ולכן קשה כל כך להיפטר מהם. ההדבקה של התולעים נעשית כשבאים במגע עם ביצי התולעים ומכניסים אותם לפה. גודל ביצי התולעים כל כך קטן ולכן לא ניתן לראות אותם. הביצים עוברות את מיצי הקיבה החומציים, שלא מצליחים לעכל אותם. אצל שרית יש תמונה של מערכת עיכול חלשה. שגשוג התולעים במשך שנים, העצירות, הטחורים והפטריה בנרתיק מעידים על מערכת עיכול מאוד חלשה. כשמערכת העיכול חלשה אין הפרשה תקינה של מיצי קיבה, יותר ביצי תולעים יכולים לשרוד, להגיע למעי, לבקוע ולשגשג כתולעת. התולעים מגיעות לפי הטבעת על מנת להטיל את ביציהם. פי הטבעת הינו מקום מאוד מעוצבב ורגיש ולכן תחושת הדגדוג והגרד. במידה מגרדים את פי הטבעת אפילו בהיסח דעת, ביצי התולעים נדבקות לאצבעות ובאיזשהו שלב חוזרות לפה וחוזר חלילה. על מנת לפתור את תופעת התולעים יש לעשות כמה מהלכים: קטילה ישירה של התולעים, חיזוק מערכת העיכול והפרשה תקינה של מיצי קיבה והיגיינה למניעת הדבקה חוזרת.

טחורים
הם ורידים מוגדלים בפי הטבעת. בגלל שהורידים בולטים הם מתחככים בזמן יציאה ונפצעים. מצב זה מוביל לדימום וכאב, בעיקר אחרי יציאה. מכיוון שלשרית עצירות והיא סובלת מיציאה קשה, היא פוצעת מצד אחד בקלות את הורידים הבולטים בפי הטבעת ומצד שני היא מתאמצת יותר להוציא את היציאה, ועם כל מאמץ יש לחץ גדול יותר על הורידים, ולכן הן נהיים יותר ויותר בולטים. עצירות היא אחת הסיבות המרכזיות לטחורים. כלי דם פצועים יכולים גם לתת תחושה של נימול וגרד, ממש כמו תולעים. על מנת לטפל בטחורים יש לדאוג ליציאות סדירות ותקינות וכן יש לחזק את טונוס כלי הדם.


הטיפול הנטורופתי בתולעי מעיים וטחורים

לאחר התשאול נבנתה לשרית תכנית טיפול אשר כללה תכנית תזונתית מפורטת ופורמולת צמחי מרפא. התכנית התזונתית התמקדה בראש ובראשונה בתמיכה במערכת העיכול - מניעת התרבות התולעים, חיזוק המערך ההגנתי של מערכת העיכול ודגש על יציאות תקינות. כחלק מהתפריט הומלץ לשרית לאכול סיבים תזונתיים לאיזון פלורת המעי, לקידום יציאות תקינות ולמניעת שגשוג התולעים. התכנית התזונתית קידמה יציאות תקינות לטיפול בטחורים. איזון מערכת העיכול חשוב ביותר גם למניעת שגשוג של פטרייה בנרתיק.

מטרת פורמולת צמחי המרפא הייתה למגר את התולעים ולחזק את יכולת ההגנה של מערכת העיכול מפני תולעי מעיים. ישנם צמחי מרפא מאוד חזקים בעלי פעילות קוטלת תולעים. בנוסף, כחלק מפורמולות צמחי המרפא, הוספו צמחי מרפא לחיזוק מערכת העיכול והנעת יציאות תקינות.


תוצאות הטיפול הנטורופתי בתולעי מעיים וטחורים

לאחר 3 שבועות שרית החלה להרגיש הקלה בגרד. היציאות נהפכו תקינות וסדירות, כמעט ללא כאב ודימום. לאחר חודש וחצי הדימום והכאב אחרי יציאה נעלמו, הגרד נעלם ויציאות המשיכו להיות תקינות. שרית הרגישה נהדר ודיווחה על ערנות גבוהה. לשרית נבנתה תכנית טיפול בהמשך על מנת להמשיך ולחזק את מערכת העיכול שלה. בחודשים הבאים היא התמידה עם הטיפול והאיזון נשמר.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית