שיעול - טיפול וריפוי טבעישיעול - רקע כללי

שיעול הינו רפלקס מגן באנשים בריאים העוזר לנקות את דרכי הנשימה מליחה, אלרגנים, גופים זרים, שאיפת עשן או חיידקים. שיעול יכול להתרחש באופן רצוני ובאופן לא רצוני. שיעול תכוף וחריף לרוב מרמז על מחלה. וירוסים וחיידקים רבים מרוויחים מכך שגורמים לאדם להשתעל. השיעול עוזר לפזר את המחלה.

שיעול אקוטי
קיים פחות מ 3 שבועות, סוג השיעול הכי שכיח, נגרם עקב זיהום במערכת הנשימה.

שיעול תת אקוטי
קיים בין 3 ל 8 שבועות

שיעול כרוני
מעל 8 שבועות. הסיבות השכיחות לשיעול כרוני הינם אסטמה, GERD - GASTROESOPHAGEAL REFLUX DISEASE (רפלוקס וושטי) , נזלת ועישון. סיבות נוספות יכולות להיות ברונכיטיס כרוני, אי ספיקת לב ותופעות לוואי של תרופות כגון מעכבי אייס (ACE INHIBITORS) הניתנות ליתר לחץ דם.

שיעול יכול להיות יבש או ליחתי


סיבות נפוצות לשיעול

• זיהום בדרכי הנשימה כגון התקררות, דלקת ריאות, שעלת ושחפת.
הסיבות השכיחות לשיעול יבש כוללות נזלת, רפלוקס וושתי, אסטמה, מחלה ויראלית ושימוש בתרופות ממשפחת ה ACE INHIBITORS.
• עישון - למעשנים לרוב יש "שיעול מעשנים" - שיעול חזק הנגרם לרוב מהוצאת ליחה.
• חדירת גוף זר לדרכי הנשימה יכול גם הוא לגרום לשיעול ונגרם בעיקר בזמן אכילה
• שיעול יכול להיות חלק מסמפטומים עקב מצבים המשפיעים על רקמת הריאות כגון התרחבות הסימפון, ציסטיק פברוזיס, מחלת ריאה בין מרווחית וסרקואידוזיס. שיעול יכול גם להגרם מגידול שפיר או ממאיר. מחלות לב הקשורות לשיעול הינם אי ספיקת לב, אוטם ריאתי ומפרצת בעורק.
• לשיעול יכולה להיות סיבה פסיכולוגית. שיעול יכול להיות טיק (התכווצות שרירים) כחלק, לדוגמא, מתסמונת טורט.


טיפול נטורופתי טבעי לשיעול

הטיפול הנטורופתי בשיעול יקבע על פי הגורם לשיעול.
הסיבה השכיחה ביותר לשיעול הינה מחלה זיהומית של דרכי הנשימה. במקרה שכזה, לטיפול הנטורופתי פתרונות יעילים ביותר לריפוי מלא. בשיעול על רקע מחלה זיהומית (כגון הצטננות) יש לטפל בשני מישורים – חיזוק מערכת החיסון כדי שהגוף יוכל להתגבר על המחלה, ותקיפה ישירה של החיידק או הווירוס הפולש. מערכת החיסון יכולה להיחלש מכמה סיבות: מתח, לחץ, טראומה, תזונה לקויה, עודף משקל, תת משקל, חסרים תזונתיים, לקיחת תרופות באופן קבוע, מחלה כרונית, חוסר פעילות גופנית ועוד. במסגרת הטיפול הנטורופתי מאתר הנטורופת את הסיבות שגורמות למטופל למערכת חיסון חלשה, ועל פי נתונים אלו נבנית תכנית הטיפול המומלצת. שיעול עקב מחלה זיהומית יכול להעיד על כך שהגוף לא היה מסוגל להתמודד את הפולש (וירוס או חיידק) שחדר דרך האף ולכן הגוף מנסה לדחות את הפולש על ידי השיעול.ישנם צמחי מרפא ותוספי מזון הידועים ספציפית בטיפול במזהמי דרכי הנשימה. צמחי המרפא פועלים ישירות על חיסול הפולש. בנוסף, בפורמולת הצמחים שנבנית, כוללת צמחים מכייחים העוזרים בכיוח הליחה.


צמחי מרפא יעילים במצב של שיעול

אסטרגלוס - Astragalus memb
מקורו של האסטרגלוס מהרפואה הסינית, שם הוא מוגדר כטוניק, מחזק. איזורי ‏הפעולה שלו זה טחול-ריאה, כלומר, הוא מחזק את מערכת החיסון בכלל ואת מערכת הנשימה בפרט. לרוב משתמשים בו כמונע מחלות ומחזק כללי.

אכינצאה שורש - Echinacea ang. radix
מקור האכינצאה מדרום אמריקה. האינדיאנים השתמשו בצמח לטיפול במי שזוהם ע"י הכשת נחש. ‏צמח זה נחקר רבות בעולם המערבי ושימושו נרחב.‏ אכינצאה אנגוסטיפוליה - הזן הכי חזק, טעמו חריף צובט, מבחינה אנרגתית הצמח מקרר. האכינצאה נחשבת כאנטי ספטית (מחטא), אנטי וירלית, אנטי ‏פטרייתית (פנימי וחיצוני), בעלת פעילות תומכת וממריצה של מערכת החיסון והרחבה פריפרית של כלי ‏הדם (כלי הדם בגפיים).‏ משתמשים בצמח במצבי זיהומים ויראליים, חידקיים, פטריתיים: ברונכיטיס, פרינגיטיס, טונסליטיס, ‏הפטיטיס, סינוסיטיס, וגיניטיס, קנדידה, הרפס, אקנה, ‏EBV‏, דלקת חניכיים, שפעת, נזלת, הצטננות. ‏חיצונית - כויות, פצעים מוגלתיים, דלקות עור, אחרי ניתוח או טראומה.‏

טיון השמש - Inula helenium
טיון הינו צמח ספציפי לשיעולים עקב גירויי יתר של מערכת הנשימה, בייחוד לילדים. צמח זה בשימוש אם נוצרת נזלת שופעת, לדוגמא בברונכיטיס ואמפיזמה. אינולה מכיל מוצילגים, חומרים מסככים בעלי השפעה מרגיעה לריריות. כמו כן המרצה על ידי תכולת שמנים חיוניים. כמו כן לצמח השפעה אנטי בקטריאלית. אפשר להשתמש בצמח זה במצבי אסטמה ודלקת ריאות. הטעם המריר שלו גורם לצמח זה להיות יעיל גם כמעורר מיצי קיבה ומעלה תאבון.

בת קורנית - Thymus vulgaris
מכיל שמנים ארומטיים ולכן פעילותו מחממת, מייבשת וסופחת גזים.‏ פעילותו העיקרית היא במערכת הנשימה.‏ הטימין חם ויבש. טעמו מעט מתקתק, מעט חריף ומריר. לטימין פעילות ‏מכייחת. בגלל איכותו המייבשת הוא יתאים יותר לשיעולים לחים.‏ מבחינת הרפואה הסינית הוא נחשב כ ‏LUNG TONIC‏, מחזק ריאה, ולכן ‏יתאים גם לחיזוק אנרגיה.‏ ניתן צמח זה לשיעולים, ברונכיטיס וצורך בחיזוק כללי. צמח עדין ולכן מתאים ‏לילדים כסירופ לשיעול.‏

שוש קרח - Glycyrrhiza glabra
מכיל חומר פעיל בשם גליצריזין. חומר זה עובד על כל המערכות בגוף, ולכן אפשר להשתמש בו לכל מטרה. הוא נחשב כצמח מזין ולכן ישתמשו בו להזנת איברים במצבים של חולשה. בייחוד משתמשים בו למצבים של שיעולים, אסטמה, אולקוס, גסטריטיס, קוליטיס.

סמבוק שחור - Sambucus nigra
צמח הממריץ את מערכת החיסון, עם פעילות אנטי ויראלית. צמח עדין המתאים בעיקר לילדים וספציפי לטיפול בזיהומי מערכת הנשימה העליונה.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הטבעי בשיעול

שאלה
ביתי בת שנה וחודשיים ומגיל 8 חודשים נכנסה למעון. החל משלב זה החלה לסבול באופן קבוע מנזלת (שקופה ולא דלקתית) שיעול וליחה.כתוצאה מכך חלתה מס' פעמים בדלקות אוזניים שטופלו באנטיביוטיקה .ניסינו גם טיפול הומופאתי במקביל שלא צלח.היתה מטופלת גם פעם אחד בסטרואידים.במהלך היום אוכלת בגן אוכל של "גדולים" אם תוסף בקבוק אחד בצהריים (לא תמיד) ועוד בקבוק מקבלת בערב לפני השינה (אופטימיל)ארוחת בוקר בגן כוללת גבינה לבנה ירקות ביצה וכו'..בערב לפעמים מקבלת גם מעדן אבל לא תמיד . קראתי שיש למנוע מאכלים אלרגניים וכן להוסיף צמחי מרפא לחיזוק .באילו צמחי מרפא עלי להשתמש? וכן האם לעבור לתחליף חלב אם צמחי?
תשובה
כפי שציינת יש מקום לבחון את המזון הלייחתי בתזונה שלה כמו מוצרי חלב, במבה ועוד ולראות אם הוא הגורם לנזלת הכרונית. במקביל כנראה שיהיה נכון לחזק את מערכת החיסון שלה כדי למנוע עד כמה שניתן מחלות חוזרות, זאת ניתן לעשות הן ע"י תזונה והן ע"י מתן צמחי מרפא, אם המצב אקוטי יתכן שיהיה מקום לתת צמחים מכיילים כמו סמבוקוס בנוסף לאכינציאה שהוא בעל תכונות מחטאות. לגבי תחליף חלב אם, לרוב מי שסובל מבעיות ליחה רגיש גם לתוסף צמחי המבוסס על סויה, בגיל הזה אין חשש להכין תחליף בייתי כחלק מטיפול שלם.

שאלה
שלום רב, חמתי סובלת בזמן האחרון מליחה ושיעול. מהן ההמלצות לטיפול והקלה?
תשובה
יש ראשית לבדוק מה המקור לליחה ולשיעול. האם מדובר במחלה ויראלית, האם המקור הוא אלרגי, כתוצאה מצרבות ועוד. כמה זמן זה "בזמן האחרון" והאם המצב כרוני, האם יש מחלות רקע וכולי. לאחר שיש אבחנה ברורה ניתן בהחלט להתאים לה תכנית טיפול שתכלול שינוי תזונתי והתאמה של צמחי מרפא ותוספי תזונה.

שאלה
אני בת 44 ומשתעלת בערך 6 שנים כאשר לפעמים השיעול הוא חזק יותר ולפעמים אני שוכחת ממנו, הבנתי שכנראה אני אלרגית למוצרי חלב, מפני שמשם זה כנראה התחיל, אבל, לעוד דברים, כי השיעול לא פסק, הבנתי שכנראה גם לחיטה, לאחרונה בגלל שחלתי יותר מדי פעמים בסוגי שפעת והרגשתי שהגוף חלש, הבנתי את המסר שלו, והחלטתי שעלי להפסיק גם שימוש בחיטה מלאה, אבוקדו, בננה, בוטנים וכמובן מוצרי חלב,, לקחתי גם טיפות של צמח מרפא לחיזוק המערכת החיסונית מר מאוד, אבל כנראה עובד, השאלה היא איך אני יכולה לדעת בדיוק למה אני אלרגית, האם יש בדיקה מסודרת או שעלי לאכול רק מוצרים שאינם מעוררי ליחה, ואולי לחזור בהדרגה למוצרים אחרים כמו חיטה וחלב, או שלעולם לא אוכל לאכול את המוצרים הללו
תשובה
על מנת לבדוק מהו המזון הלארגני שגורם לך את השיעול יש לעשות דאטת אלימינציה ואתגר. בדאטה זו מורידים את כל המוצרים הנחשדים אלרגנים. לאחר תקופה של רמיסיה מוחלטת בשיעול מוספים כל מרכיב מזון בנפרד בצורה מבוקרת ורואים איזה מזון הוא בעייתי לך. מהמזון הבעייתי יש להמנע לשנה שלמה ולאח"כ לנסות ולהחזירו בהדרגה ובמתינות.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית