שינוי תזונתי ואי ספיקת כליות כרונית

 

שאלה
אימי בת 70 והיא סובלת לצערי מאי ספיקת כליות כרונית כתוצאה ממחלה. אנחנו מנסים למצוא כל מיני פתרונות על מנת לשפר את מצבה הבריאותי ולנסות איכשהוא לטפל בבעיה. אני חייב לציין כי זו בעיה כי היא אישה מבוגרת ודי קשה לה המצב גם ככה. נתקלתי במאמר באתר המציע כי לתזונה יש תפקיד חשוב באי ספיקת כליות כרונית וניתן לשפר את המצב.. האם זה נכון? מה היעילות של תזונה נכונה ומה הסיכויים שניתן לעשות משהו לבעיה?

 

תשובה

אי ספיקת כליות היא מצב בו הכליות לא מתפקדות בצורה מספקת. בדרך כלל מצב זה נגרם עקב מחלה שפוגעת בכליות בצורה קבועה ומונעת מהן תפקוד תקין. ישנן רמות שונות לאי ספיקת כליות. ככל שאי ספיקת הכליות קלה יותר ניתן להדוף את התקדמות המחלה ואף לשפר את תפקודי הכליות. תפקיד הכליות לסנן את כל הדם שבגוף ולהפריש החוצה דרך מערכת השתן מרכיבים לא רצויים לגוף. ככל שיש יותר מרכיבים שצריך להפריש, כך נוצר עומס רב יותר על הכליות ותפקודם יורד. התאמה של תפריט תזונתי שמקל על הכליות הוא הבסיס העיקרי לטיפול הנטורופתי. שינוי תזונתי במקרה של אי ספיקת כליות כרונית יכול להיות בהחלט מאוד יעיל, בעיקר אם האלקטרוליטים (אשלגן ונתרן) בדם מאוזנים.


הטיפול הנטורופתי בעל הצלחות באי ספיקת כליות כרונית

הטיפול מתמקד בשינוי תזונתי שמטרתו להוריד מהעומס על הכליות ולתת לגוף הזדמנות לשקם את הכליות. השינוי התזונתי כולל הורדת חלבונים מהחי. חלבונים מכילים כמות גבוהה של חנקן שהכליות בסופו של דבר מפנות דרך השתן. אכילה מרובה של חלבון גורמת לעומס רב על הכליות. כמו כן מותאם תפריט על פי חומרת אי ספיקת הכליות ובהתאם יש לפעמים צורך בהגבלת האשלגן והנתרן. במצבים מסוימים מומלץ להשתמש בצמחי מרפא שעוזרים לשיקום וחיזוק הכליות ומקדמים תפקוד תקין של הכליות.


לסיכום, הטיפול הנטורופתי באי ספיקת כליות כולל

תזונה: מחזקת ומשקמת כליות
צמחי מרפא: משפרים תפקוד כליות, עוזרים בשיקום תאי הכליה
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..