שבץ מוחי - אירוע מוחי - טיפול טבעישבץ מוחי - אירוע מוחי - רקע כללי

שבץ מוחי מתרחש כשעורק במוח נסתם או נקרע וכתוצאה מכך רקמת המוח, אליה העורק הסתום או הקרוע מוביל דם, מתה. מצב זה מוביל לסימפטומים מיידים התלויים במיקום של הרקמה המתה במוח. רוב סוגי השבץ המוחי הם עקב חסימה.
הסימפטומים מתרחשים מיידית ויכולים לכלול חולשה של שרירים, שיתוק, תחושה לא נורמלית או חוסר תחושה בצד אחד של הגוף, קושי בדיבור, בלבול, בעיות ראייה, סחרחורת ואיבוד שיווי משקל וקואורדינציה. האבחנה מתבססת על הסימפטומים, על ידי בדיקת הדמייה ובדיקות דם. החלמה לאחר שבץ תלויה בגורמים רבים כגון מיקום ורמת הנזק, גיל המטופל והרקע הרפואי שלו. למניעת שבץ מוחי יש לשמור על לחץ דם מאוזן, רמות כולסטרול מאוזנות, רמות סוכר מאוזנות והמנעות מעישון. הטיפול הקונבנציונלי כולל תרופות מדללות דם ולעיתים ניתוח. הגוף יכול להגן על עצמו מפני שבץ מוחי על ידי יצירה של עורקיקים חדשים במוח.


אפידמיולוגיה - שבץ מוחי - אירוע מוחי

בעולם המערבי שבץ מוחי הוא גורם תמותה מספר 3 והגורם העיקרי לבעיות עקב נזק עצבי. בארה"ב 600,000 אנשים חולים בשבץ מוחי ו 160,000 מתים כל שנה. שבץ מוחי שכיח יותר אצל מבוגרים מאשר צעירים, בעיקר בגלל שהסיבות שגורמות לשבץ מוחי מתרחשות במשך שנים. שליש מכל מקרי השבץ מתרחשים מעל גיל 65.


סוגי שבץ מוחי

יש 2 סוגי שבץ מוחי: איסכמי והמורגי. 80% ממקרי השבץ המוחי הינם איסכמים, לרוב עקב חסימה של העורק שנגרם עקב קריש דם. תאי המוח, שאינם מקבלים חמצן וסוכר דרך הדם, נפגעים. חומרת הנזק הנוצר כתוצאה מחוסר אספקת הדם תלוי במשך הזמן בו תאי המוח לא קיבלו חמצן. אם תאי המוח לא קיבלו חמצן לזמן קצר, תאי המוח יהיו במצוקה אבל יתגברו על כך. אם תאי מוח לא מקבלים חמצן לזמן ארוך יותר (שיכול להיות גם דקות ספורות) תאי המוח מתים ויכולות גופניות מסוימות לא מתאפשרות. יחד עם זאת, במקרים מסוימים, חלק אחר של המוח יכול ללמוד לפצות על האיזור שנפגע ולמזער את הנכות.

Transient ischemic attacks הנקראים גם לפעמים שבץ מוחי קטן הם לרוב אות אזהרה ראשונה לשבץ מוחי גדול יותר. הם נגרמים על ידי הפסקה קצרה של זרימת הדם לתאי המוח. בגלל שאספקת הדם חוזרת למצבה הרגיל מהר, תאי המוח אינם מתים , כפי שקורה בשבץ מוחי. 20% משבץ המוחי הם המורגיים, עקב דימום במוח או סביבה לו. בסוג כזה של שבץ כלי דם נקרע ופוגע בזרימה הטבעית של הדם על ידי דליפה של הדם מכלי הדם. דם שבא במגע ישיר עם תאי המוח מגרה אותם ויכול לגרום לצלקות הגורמות לשבץ.


גורמי סיכון עיקריים לשבץ מוחי - אירוע מוחי

• טרשת עורקים שמצרה או חוסמת את העורקים - בעיקר בשבץ מוחי איסכמי
• רמות כולסטרול גבוהות
• סוכרת סוג 2
• עישון
• לחץ דם גבוה - בעיקר בשבץ מוחי המורגי


גורמי סיכון משניים לשבץ מוחי - אירוע מוחי

• סיפור משפחתי
• צריכת אלכוהול גבוהה
• צריכת קוקאין או אמפיטמינים
• פרפור פרוזדורים
• כלי דם מודלקים (וסקוליטיס)


לשבץ מוחי המורגי, גורמי סיכון נוספים

• שימוש בתרופות מדללות דם
• בליטה (אנוריזמה) בעורקי המוח
• קישורים אבנורמלים, לא תקינים, בין העורקים למוח (arteriovenous malformation)

מקרי השבץ המוחי בירידה בשנים האחרונות, בעיקר בגלל שאנשים יותר מודעים לחשיבות של איזון יתר לחץ דם וכולסטרול גבוה ולנזקי העישן. איזון גורמים אילו מוריד את הסיכון לטרשת עורקים.


סימפטומים נפוצים לשבץ מוחי - אירוע מוחי

סימפטומים של שבץ מוחי מתרחשים בפתאומיות. הם משתנים ותלויים במיקום המדויק במוח בו קרתה החסימה או הדימום. כל מקום במוח מקבל אספקת דם מעורקים שונים. לדוגמא, אם העורק המספק דם לאיזור של המוח ששולט על תנועתיות השריר של הרגל השמאלית נחסם, הרגל נהפכת חלשה או משותקת. אם האיזור במוח שגורם לתחושה במגע ברגל נפגע, תחושה ברגל זו תעלם. טיפול מהיר בזמן שבץ מוחי יציל רקמת מוח ולכן חשוב ביותר. יש לדעת את הסימפטומים המאפיינים שבץ מוחי, ובמידה והם מתרחשים, יש לגשת מיד לטיפול, גם אם הם חולפים.


רוב מקרי השבץ המוחי, איסכמי או המורגי, גורמים ולאחד או יותר מהסימפטומים הבאים

• חולשה פתאומית או שיתוק בצד אחד של הגוף
• איבוד פתאומי של תחושה או תחושות לא נורמליות בצד אחד של הגוף
• קושי פתאומי בדיבור, לפעמים עם דיבור לא מובן
• בלבול פתאומי, עם קושי להבין את השפה
• איבוד או טשטוש ראיה, בעיקר בעין אחת, פתאומי
• סחרחורת, איבוד שיווי משקל וקואורדינציה פתאומית

סימפטומים של transient ischemic attack אותו דבר רק שהם נעלמים תוך דקות ולעיתים רחוקות נמשכים יותר משעה.


סימפטומים של שבץ מוחי המורגי כוללים

• כאב ראש חמור ופתאומי
• בחילה והקאות
• איבוד הכרה רגעי או עקבי
• לחץ דם מאוד גבוה

סימפטומים נוספים שיכולים להופיע מוקדם יותר כוללים בעיות בזכרון, בחשיבה, בריכוז או בלמידה. ירידה בראיה ובשמיעה. סחרחורות יכולות להימשך. איבוד שליטה על סוגרי פי הטבעת והשתן.

סימפטומים מאוחרים יותר כוללים קשיון וכיווץ של שרירים וחוסר יכולת לשלוט ברגשות. שבץ מוחי יכול לגרום לדכאון או שהדכאון נובע מהמצב הרפואי לאחר השבץ.

רוב האנשים אשר חוו שבץ מוחי, איבוד הפעולות בדרך כלל רציני ביותר מיד לאחר שהשבץ המוחי מתרחש. יחד עם זאת, 15-20% מהפעמים התופעות מופיעות רק יום-יומיים אחרי התרחשות השבץ המוחי. בשבץ מוחי המורגי הסימפטומים מרחשים בין דקות ספורות עד שעות לאחר השבץ המוחי.

לאחר ימים עד חודשים פעולות מסוימות חוזרות לתפקודם. למרות שתאי מוח מתו לאחר השבץ, יש תאי מוח שנפגעו חלקית בלבד עקב המתח הרב והצליחו להשתקם. בנוסף, חלקי מוח אחרים יכולים במקרים מסוימים לפצות על החלקים שנפגעו. יחד עם זאת, ההשפעות הראשוניות של השבץ המוחי, כולל שיתוק, יכולות להפוך לקבועות. שרירים שלא בשימוש יכולים להפוך למכווצים וקשים. הליכה, בליעה, דיבור ושאר פעילויות יומיומיות עלולים להיות קשים. בעיות שונות עם זיכרון, חשיבה, ריכוז, למידה או שליטה על רגשות עלולים להמשיך.


סיבוכים שבץ מוחי - אירוע מוחי:

כשהשבץ חמור, המוח מתנפח, הלחץ התוך גולגלתי עולה. לחץ זה יכול לגרום לפגיעה במוח ולגרום לו להדחף כלפי מטה. עקב כך ישנה השפעה על החלק במוח השולט על מערכת הנשימה וכתוצאה מכך יכולים להיווצר נשימה לא רצופה, איבוד הכרה, ואף מוות. הסימפטומים שנוצרים עקב השבץ המוחי יכולים להוביל לבעיות נוספות. אם הבליעה קשה , עלולים לשאוף אוכל מהפה למערכת הנשימה, דבר שגורם לסוג של דלקת ריאות. בנוסף, קשיים באכילה עלולים לגרום לחוסר אכילה, תת תזונה והתייבשות. חוסר יכולת לזוז עלול לגרום לפצעי לחץ, איבוד שריר וחסימת ורידים. אם יש איבוד שליטה על סוגרי השתן עלולות להתפתח דלקות בדרכי שתן.


טיפול נטורופתי טבעי - שבץ מוחי - ארוע מוחי

בזמן חשד לסימטופומים כל שהם של שבץ יש לפנות מידית למיון / לטיפול רפואי.

מניעת שבץ מוחי, כמו ברוב המחלות הכרוניות, עדיפה. האסטרטגיה היעילה ביותר למניעת שבץ מוחי היא ניטרול גורמי הסיכון לשבץ מוחי:

• יתר לחץ דם
• סוכרת סוג 2
• כולסטרול גבוה וטרשת עורקים
• הפסקת עישון
• פעילות גופנית קבועה
• שמירה על משקל תקין על ידי תזונה נכונה

מכיוון ש 80% ממקרי השבץ המוחי הם עקב חסימה שנובעת מטרשת עורקים, יש למנוע ולטפל בטרשת עורקים קיימת.
בתהליך טרשת העורקים העורק מאבד מהאלסטיות שלו ונהיה קשה. הפלאק הנוצר הינו בעצם רובד העשוי משומן, כולסטרול, פסולת ושריר חלק משגשג. ככל שהטרשת מתקדמת, פחות חמצן עובר בעורקי המוח. נהוג היה להאמין כי כמות כולסטרול גבוהה בדם הינה הגורם העיקרי האחראי להיווצרות טרשת העורקים. כיום ידוע כי כולסטרול הוא רק מרכיב אחד בהשתלשלות אירועים גדולה יותר. הבעיה מתחילה הרבה לפני היווצרות הפלאק. רק כשמולקולות השומן שנמצאות בדם, כגון LDL, מתחמצנות על ידי רדיקלים חופשיים, מתחילה השתלשלות של אירועים המובילים לטרשת. הגורמים עם כן להתחלת התהליך הטרשתי הם הרדיקלים החופשיים.

כיצד נוצר הפלאק בעורק?
השטח הפנימי של העורק בא במגע עם הדם הזורם בו. נזק חמצוני גורם לפגיעה בשלמות כלי הדם. תהליך חמצוני גם כן מחמצן מולקולות שומן שנמצאות בזרם הדם כגון LDL וכולסטרול. הכולסטרול המחומצן חודר לציפוי העורק הפגוע והגוף כתגובה שולח כדוריות דם לבנות, השייכות למערכת החיסון, שמטרתם לסלק את הכולסטרול המחומצן המזיק. עקב פעילות תאי מערכת החיסון נוצרת במקום דלקת מקומית ופס שומני. אותו פס שומני הולך ומתעבה. השלב הסופי הינו היקרעות הרובד הטרשתי, היווצרות קריש דם שנסחף בזרם הדם ועלול לגרום להתקף לב או לשבץ מוחי, תלוי במיקומו.

מהם רדיקלים חופשיים?
רדיקלים חופשיים הינם מולקולות בעלי מספר אי זוגי של אלקטרונים. מצב זה אינו יציב מבחינה כימית ולכן הרדיקלים החופשיים משתתפים בקלות בתגובות כימיות. הרדיקלים החופשיים נוצרים ברמות גבוהות בעולם המתועש על ידי קרינה, זיהום אויר, עישון, חומרי הדברה, חומרי ניקוי ועוד. היחשפות גבוהה לרדיקלים חופשיים מאיצה את ההזדקנות.
מכיוון ששבץ מוחי בהיקפו הנוכחי קשור חד משמעית לאורח החיים המודרני, שהרי הטיפול הנטורופתי יכלול ראשית שינוי אורח חיים. ישנם מחקרים המראים כי ניתן לעצור את תהליך התקדמות הטרשת ואף, עם השינויים הנכונים, לגרום לנסיגה של טרשת העורקים.

בעבר חשבו כי לא ניתן לגרום לנסיגה בטרשת העורקים, עד שד"ר דין אורניש עשה לראשונה מחקר קליני, לפני 25 שנה, שהוכיח, שעל ידי תזונה נכונה, פעילות גופנית קבועה, הרפיית מתחים ותמיכת גופנפש, ניתן לגרום לנסיגה של טרשת העורקים. במשך השנים נעשו מחקרים רבים המראים את הקשר בין תזונה לבין היווצרות מחלות על רקע טרשתי. גילו, כי בחברות מסוימות, כגון במזרח הרחוק ובאגן הים התיכון של שנות ה 60, אחוז החולים במחלות טרשתיות הינו נמוך ביותר. מכאן הגיעו למסקנות מהי התזונה האופטימאלית למנוע טרשת עורקים וסיבוכיו ולטפל בהם.

במסגרת הטיפול הנטורופתי נבנית תכנית טיפול המותאמת אישית למצבו של המטופל. עישון, עודף משקל, מתח – כל אילו חייבים להיות מטופלים. בנוסף, הורדת רמות כולסטרול גבוהות, הורדת הנזק החימצוני בעורקים ומניעה של הצטברות טסיות בם הגורמות לקרישיות יתר – גם הם מטופלים במסגרת תכנית הטיפול.

תכנית הטיפול הנטורופתית משלבת בין תזונה נכונה כאורח חיים, פעילות גופנית קבועה, הורדת מתח על ידי טכניקות הרפיה וטכניקות מגע ושימוש נקודתי בצמחי מרפא ותוספי תזונה. ישנם צמחי מרפא יעילים להזרמת דם למוח, ניקוי העורקים ולפתיחת חסימות בעורקים כגון קרטגוס , ג'ינקו בילובה והגנודרמה.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - שבץ מוחי - ארוע מוחי

שאלה:
יש לי כולסטרול גבוה וקרדיאולוג נתן לי תרופה להורדת כולסטרול. יש רקע של אירועים מוחיים במשפחה. האם יש אפשרות להוריד את הערכים האלה ע"י תוספי מזון? על פי סימפטומים שהיו לי, כנראה שכבר היו מספר אירועים חלשים.
תשובה:
הכולסטרול הגבוה הוא אחד הסיבות להיווצרות של טרשת עורקים בעורקי המוח וכתוצאה מכך חסימה ושבץ מוחי. על מנת למנוע ולטפל בטרשת העורקים חשוב שתורידי את רמות הכולסטרול.
הסיבה ל כולסטרול גבוה ולטריגליצרידים גבוהים בדם היא קרוב לוודאי אכילה מרובה של שומן רווי (שמקורו ממזונות מן החי) בכמות גבוהה מידי לאורך שנים רבות. כמו כן, הרגלי חיים קלוקלים כגון חוסר פעילות גופנית, עישון ומתח רב – כולם תורמים לרמות שומנים גבוהות בדם. ההמלצה לאדם בריא הינה לצרוך 30% מכלל הצריכה הקלורית שומנים בתזונה. שומן רווי, המצוי ברב המזונות מן החי, מעלה רמות כולסטרול.לעמת זאת, שומן חד בלתי רווי גורם להורדת כולסטרול ו טריגליצרידים. חשוב להבין כי כשני שליש מהכולסטרול מיוצר בגוף. אמנם שומן רווי מהווה חומר מוצא ליצירת הכולסטרול בכבד, ולכן מומלץ להימנע ממנו, אך רמת שומנים גבוהה בדם מראה על תפקוד לקוי של הכבד שיש לאזנו. בנוסף להכוונה התזונתית איזה שומנים מומלץ לאכול, חשוב שהתזונה תהיה עשירה בנוגדי חמצון. נוגדי חמצון מונעים חימצון LDL ומונעים את ההיצמדות לדופן העורקים., ובכך מונעים את יצירת הפלאק הטרשתי. במסגרת הטיפול הנטורופתי שמים דגש לשינוי אורח חיים. שינוי תזונתי, הכוונה לפעילות גופנית אירובית קבועה, לימוד טכניקות הרפיה – כולם כלים חשובים לאיזון רמות כולסטרול. בנוסף, במידת הצורך, משתמשים במסגרת הטיפול הנטורופתי בתוספי תזונה רלוונטיים ומותאמת פורמולת צמחי מרפא באופן אישי. ישנם צמחי מרפא שנחקרו והוכחו כיעלים בהורדת רמות כולסטרול ובאיזון תפקודו של הכבד על ידי תמיכת הכבד. ישנם מקרים בהם שינוי אורח החיים לא מניב את התוצאות הרצויות ובמקרים אלו צמחי המרפא פותרים את הבעיה.

שאלה:
אימי אישה בת 67. היא עברה ארוע מוחי קל והמליצו לה לקחת את הצמח ג'ינקו בילובה. מה יתרונותיו ותפקידיו של הצמח?
תשובה:
ג'ינקו בילובה הינו צמח יעיל לשיפור זרימת הדם למוח. כמו כן הוא מכיל מרכיבים אנטי חימצוניים ובכך מונע נזק חימצוני בעורקים וחסימה טרשתית בעורקים (תופעה הגורמת למחלות לב, יתר לחץ דם, שבץ מוחי ועוד). ג'ינקו בילובה יעזור לזרימה טובה יותר למוח ויכול למנוע שבץ מוחי בעתיד. יחד עם זאת, יש לזכור, שבמידה ואימך לוקחת תרופות המדללות דם, אסור לקחת צמח זה כדי לא לגרום לדילול יתר. תרופות אילו הם לדוגמא אספירין וקומדין.


שאלה:
אבא שלי בין 69 אחרי ארוע מוחי כבר לפני חודש , ע"פ דיברי הרופאים זהו ארוע מוחי קל , אך הרגל הימנית הפסיקה לתפקד לו. האם טיפול נטורופתי יוכל לעזור לו?
תשובה:
אם השבץ המוחי גרם להרס בלתי הפיך של רקמת המוח, וכתוצאה מכך נפגעה היכולת לרגל ימין לתפקד, אין אפשרות לתקן את הנזק. חשוב מאוד במצב זה לעשות טיפולי פיזיוטרפיה למנוע ניוון של שרירי הרגל. הטיפול הנטורופתי יכול למנוע שבץ מוחי נוסף. תכנית הטיפול הנטורופתית משלבת בין תזונה נכונה כאורח חיים, פעילות גופנית קבועה, הורדת מתח על ידי טכניקות הרפיה וטכניקות מגע ושימוש נקודתי בצמחי מרפא ותוספי תזונה. ישנם צמחי מרפא יעילים להזרמת דם למוח, ניקוי העורקים ולפתיחת חסימות בעורקים כגון קרטגוס , ג'ינקו בילובה והגנודרמה.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית