מהי רפלקסולוגיה


מהי רפלקסולוגיה | מפה רפלקסולוגית של כף הרגל | חסימות אנרגטיות | ארבעת האלמנטים


 תורת הרפלקסולוגיה

הרפלקסולוגיה, כמו הרבה משיטות הרפואה המשלימה, רואה חולי כחוסר איזון אנרגטי ואילו בריאות שלמה כאיזון אנרגטי. איזון מלא יתבטא בבריאות וחיוניות תמידית. על מנת להגיע לאיזון אנו שואפים לאזן 3 חלקים: גוף, נפש ורוח. ההנחה של הרפלקסולוגיה הינה שרוב הבעיות הפיזיות מקורן מהיבט הנפשי. ברוב מצבי חוסר האיזון הפיזי יש לעבוד על ההיבט הרגשי על מנת לטפל בהיבט הגופני. המילה רפלקסולוגיה מגיעה מהמילה REFLECTION, השתקפות. ההנחה הבסיסית של הרפלקסולוגיה הינה שכל גוף האדם משתקף ברגל. הרגל הינו איבר סומטוטופי, איבר שהגוף משתקף דרכו, בתוכו ועליו, בדומה למראה. ישנם איברים נוספים סומטוטופים, שבהם משתמשים בעיקר ברפואה הסינית כגון אוזן, קשתית העין, לשון ועוד.

היסטוריית התפתחות הרפלקסולוגיה

ישנם ראיות כי טיפולים רפלקסולוגים ניתנו עוד במצרים העתיקה, הודו וסין, אך זה היה ד"ר ויליאם פיצג'רלד שהביא את הרפלקסולוגיה למערב. בשנות ה 30' התפתחה הרפלקסולוגיה במערב על ידי אוניס אינגהם כפי שמכירים אותה כיום. היא פיתחה את הרעיון כי רפלקסים בכף הרגל משפיעים אנרגטית על אברי הגוף וכי כל הגוף משוקף אנרגטית בכף הרגל. על ידי הטיפול הרפלקסולוגי ניתן לשקם ולשמר את האיזון של הגוף. הטיפול העדין מעודד את הגוף לתפקד בצורה מאוזנת, הנגיעות והלחיצות שולחות מסר לגוף להזין את האיברים בהם רוצים לטפל, ולהשיב את האיזון הטבעי שהופר.
רפלקסולוגיה מתאימה לכל גיל ויכולה להביא הקלה למגוון רחב של מצבים כרוניים ואקוטיים.

כיצד פועל הטיפול הרפלקסולוגי?

הטיפול הרפלקסולוגי כולל לחיצות ומתיחות בנקודות בכף הרגל המשקפות את האיברים אותם רוצים לאזן. הפעלת הלחץ שולח אותות, דרך מערכת העצבים הפריפרית, למערכת העצבים המרכזית. מערכת העצבים המרכזית, הכוללת בעיקר את המוח, מעבדת את האותות ושולחת את תגובתה לאיברי המטרה שאנו רוצים לטפל. המוח ישלח פקודה לשלוח לאותו איבר "דלק" וחמצן על מנת לאזנו.

מחקרים הוכיחו כי רפלקסולוגיה יעילה במקרים של:
• כאב גב
• מיגרנות
• חוסר פוריות
• ארטריטיס
• בעיות שינה
• חוסר איזון הורמונאלי
• פציעות ספורט
• בעיות עיכול
• היתרונות העיקריים והמרכזיים ברפלקסולוגיה הינם הורדת רמות המתח. מכיוון שרוב המחלות הכרוניות הנפוצות בעולם המודרני קשורות, בין השאר, לרמות מתח גבוהות, שהרי הכלי הרפלקסולוגי, כחלק מהטיפול הנטורופתי, הוא כלי יעיל ביותר.

כיצד נערך טיפול רפלקסולוגי?
טיפול רפלקסולוגי נמשך בין חצי שעה לשעה. הטיפול נעשה כשהמטופל לבוש וכפות הרגליים חשופות. הטיפול נעשה בשכיבה על מיטת טיפולים. הוא מרגיע ונעים ואינו אמור לעורר כאב או אי נוחות. בסוף הטיפול מרגישים לרוב הרפיה ותחושה נעימה וזו אינדיקציה שאכן הטיפול היה יעיל.


רפלקסולוגיה והטיפול הנטורופתי

רפלקסולוגיה הינה כלי חשוב במסגרת הטיפול הנטורופתי. מטרת הטיפול הנטורופתי הוא להשיב לגוף את האיזון שהופר. חוסר האיזון, המתבטא במחלה, כאב או אי נוחות, נגרם, בין השאר, עקב חוסר יכולתו של הגוף להתגבר על עומס יתר שנוצר בגוף. על מנת לעזור לגוף לשוב לאיזון, בונה הנטורופת תכנית טיפול מקיפה הכוללת תפריט תזונתי, צמחי מרפא, תוספי תזונה והכוונה לפעילות גופנית. כחלק אינטגראלי מתכנית הריפוי משתלב הטיפול הרפלקסולוגי ככיל משמעותי ויעיל להורדת רמות מתח, ניקוד רעלים ופסולת וכטיפול ישיר במערכת הגופנית שהוצאה מאיזון.


מחקרים רפואיים אודות יעילות הטיפול הרפלקסולוגי כחלק מתהליך ריפוי מקיף

מחקר המוכיח כי טיפול רפלקסולוגי יעיל במצבי עצירות אל ילדים
טיפול רפלקסולוגי מוריד חרדה וכאב אצל חולי סרטן עם גרורות
טיפול רפלקסולוגי בנשים עם שלפוחית שתן רגיזה