רעלת הריוןרעלת הריון הינה בעיה מסובכת ומורכבת הפוגעת ב 3-8% מהנשים בהיריון. רעלת הריון מאובחנת כשיש לחץ דם גבוה וחלבון בשתן לאחר 20 שבועות של היריון. (נדיר שרעלת הריון תתרחש לפני שבוע 20). רעלת הריון לרוב מופיעה לאחר שבוע 37, אך היא יכולה להתפתח בכל שלב לאחר שבוע 20, כולל בזמן לידה, לרוב ב 48 שעות הראשונות. רעלת הריון משתנה בחומרתה מקלה לחמורה והיא יכולה להתפתח לאט או במהירות. הדרך היחידה לטפל במצב זה כשהוא חמור זה לילד את העובר.

ככל שרעלת הריון מופיע בשלב מוקדם יותר בהיריון, כך הסכנה לאם ולעובר גדולה יותר. אם רעלת ההיריון חמורה היא עלולה לפגוע באיברים רבים ולגרום לבעיות מסכנות חיים ולכן אם הבעיה חריפה, יש לילד את העובר מהר. רעלת היריון גורמת לכלי הדם להתכווץ ולכן נוצר יתר לחץ דם והאטה בזרימת הדם, כך שדם לא מגיע לאיברים החיוניים, כולל כבד, כליות ומוח. כשלא מספיק דם מגיע לרחם, זה עלול לפגוע בעובר ולגרום לבעיות בהתפתחות, מיעוט במי שפיר והתנתקות של השליה. שינוי בכלי הדם הנגרמים עקב רעלת היריון יכולים לגרום ל"דליפה" של נוזל לרקמות מכלי הדם ובכך ליצור בצקת. כשיש דליפה בכלי הדם הקטנים של הכליה, חלבון מזרם הדם דולף לשתן ולכן בבדיקת שתן ימצא חלבון גבוה.
ישנן נשים הסובלות מרעלת היריון המפתחות מצב שנקרא HELLP SYNDROM. HELLP הינו ראשי תיבות ל המוליזיס, פירוק כדוריות הדם האדומות, עליה של אנזימי כבד וירידה בטסיות הדם הנדרשות לקרישת הדם בזמן דימום. מצב זה הינו גורם סיכון נוסף לאם ולעובר. רעלת הריון יכולה להוביל למצב יותר מסוכן הנקרא ECLAMPSIA , מצב בו האם חווה פרכוסים. מצב זה נדיר ביותר בארץ אך חמור. לפעמים הפרכוסים יכולים להופיע ללא אזהרה מוקדמת, ולכן כל אישה עם רעלת היריון צריכה ליטול מגנזיום.


במידה והתופעות הללו מתרחשות, יתכן ויש לך רעלת היריון, חשוב ביותר לפנות דחוף לרופא:

• נפיחות בפנים, מסביב לעיניים, בקרסוליים או רגליים
• עלייה חדה במשקל עקב צבירת נוזלים (יותר מ 2 קילו בשבוע)
• כאבי ראש חוזרים ונושנים
• שינויי בראיה כולל ראיה כפולה, מטושטשת, ראיה של נקודות, אורות מסנוורים, רגישות לאור או איבוד ראיה זמני
• כאב או רגישות בבטן עליונה
• בחילה או הקאה

הסיבה להופעת רעלת הריון אינה ברורה לחלוטין. מומחים מאמינים כי מקרים רבים של רעלת הריון מתחילים בשלב מוקדם של ההיריון, לפני שהסימפטומים באים לידי ביטוי, ושהם קשורים לירידה בזרם הדם לשלייה. מצב זה קורה כשהשלייה אינה מחוברת בצורה אופטימאלית לדופן הרחם וכלי הדם לא מזרימים דם בצורה מספקת לשלייה. מצבים כגון יתר לחץ דם וסוכרת גם כן יכולים להוריד את זרימת הדם לשלייה. ישנם ממצאים המראים כי זרימה לקויה לשלייה גורמת להפרשת חלבונים מהשלייה לזרם הדם. חלבונים אלו יוצרים שרשרת אירועים מורכבת הגורמת להתכווצות כלי הדם, נזק לדפנות כלי הדם, הורדה בנפח הדם ושינויים בקרישיות הדם. אם אישה מתחילה לסבול מיתר לחץ דם אחרי שבוע 20 להיריון, ללא חלבון בשתן, מדובר ביתר לחץ דם היריוני ולא ברעלת הריון.


האם אפשר למנוע התפתחות של רעלת היריון?

מחקרים רבים מראים כי לויטמינים מסוימים יש קשר למניעת רעלת הריון ולכן מומלץ לקחת תוספים אלו בזמן הריון, לדוגמא: ויטמין E, C וסידן. חשוב להתייעץ עם נטורופת לפני לקיחת תוספי תזונה. בנוסף, אורח חיים בריא הכולל תזונה בריאה ומזינה, תרגול קבוע של פעילות גופנית והורדת רמות לחץ מורידות את הסיכון לסיבוכים בהריון.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית