צרבת קשה ועצירות כרונית

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


אבחנות:
צרבת קשה, עצירות כרונית

רקע אודות המטופל:
סימון בת 72, סובלת מצרבת קשה מזה תקופה ארוכה, עצירות כרונית. פנסיונרית, נשואה. פעילות גופנית: הליכה שלוש פעמים בשבוע, כארבעים וחמש דקות בכל פעם. לטענתה שומרת על תזונה נכונה, אוהבת מתוקים. מצב רוח תקין.

תלונות עיקריות:
התלונה העיקרית מתייחסת לבעיה כרונית במערכת העיכול לטענתה סובלת מזה כעשרים שנים מבקע סרעפתי מאובחן הגורם כל הזמן ללחץ בקיבה. בעקבות הבעיה החליטה לבצע ניתוח לפני כשנה לטפל בבקע הסרעפתי. בבדיקות שבוצעו התגלו גם אבנים בכיס המרה מה שגרם להחלטה במקביל לניתוח בבקע להסרת כיס המרה. הניתוח היה אמור לפתור את הבעיה אולם בפועל קרה ההיפך: מצבה הפך קשה יותר, מתלוננת על כאבים עזים בבטן המלווים בצרבת קשה בכל פעם אחרי ארוחה. הכאבים והלחץ בקיבה הביאו אותה למצב של חוסר יכולת לאכול. לאחר האוכל צריכת כמות קטנה של מזון מחריף את תחושת הצרבת שיכולה להימשך כמה שעות. במקביל לבעיית הצרבת סובלת סימון מעצירות כרונית מזה מספר שנים. נוטלת מוצר לעצירות המסייע מקומית בלבד ובלעדיו העצירות ממשיכה.

 

הטיפול הנטורופתי בצרבת ובעצירות

בקע סרעפתי מוגדר כמצב בו בליטה או חלק מהקיבה נעים ממקומם הטבעי ועוברים דרך הסרעפת. הסרעפת (דיאפרגמה) היא למעשה שריר עגול דמוי כיפה המופעל בזמן הנשימה. הסיבות לבקע סרעפתי לא ברורות מספיק ומשערים כי בקע סרעפתי נגרם גם בגלל חולשה של רקמות תומכות. התבגרות, משקל עודף ועישון מהווים גורמי סיכון להיווצרות בקע סרעפתי. בילדים בקע סרעפתי הוא תוצאה מולדת. בקע סרעפתי הוא תופעה יחסית שכיחה בעיקר בגילאים מבוגרים. בקע סרעפתי עשוי לגרום לצרבת בשל עליית מיצי עיכול מהקיבה אל כיוון הוושט מה שגורם לתחושת הצריבה האופיינית לצרבת אשר בקע סרעפתי מהווה את הסיבה השכיחה ביותר לצרבת. הסימפטומים לצרבת כוללים צריבה מורגשת ואף כואבת באזון הוושט בסמוך לבית החזה, לעיתים תחושת הצריבה יכולה לטפס מעלה לכיוון הגרון והצוואר, תחושת הצריבה בצרבת יכולה להיות חזקה ולגרום ללחץ בחזה המדמה סימפטום של התקף לב. צרבת חוזרת ונישנת עלולה לגרום לדלקת בוושט ולמצב הנקרא: GERD.

תכנית הטיפול הנטורופתי לצרבת ולעצירות כללה תכנית תזונתית ממוקדת ומותאמת במטרה להביא לכמה תוצאות: הקלה על פעולת מערכת העיכול, מניעת צריכת מזונות החשודים כמחריפים צרבת, מניעה של צריכת מזונות המחלישים את שריר הספינקטר דבר המאפשר למזון לחזור לוושט בקלות, העשרת התזונה בסיבים מסיסים אשר יעלו את נפח הצואה מחד וקלים לעיכול מאידך. במקביל לתכנית התזונתית קיבלה סימון פורמולת צמחי מרפא ספציפית לסיוע במניעת דלקת. הפורמולה כללה את צמחי המרפא: SYMPHYTUM, LEPTANDRA, TARAXACUM RADIX, ZINGIBER

 

תוצאות הטיפול הנטורופתי בצרבת ובעצירות

בביקורת שנערכה לאחר כשבועיים ימים סיפרה סימון כי כל התסמינים נעלמו, הצרבת נעלמה ואיתה הלחצים בבטן והכאבים שליוו אותה. העצירות פחתה אולם עדיין עשתה שימוש במוצר לעצירות. לאחר חודש נוסף של טיפול נעלמה גם העצירות והופסקו התרופות לעצירות. הרגשתה הכללית השתפרה לאין ערוך, מרגישה רעננה וחיונית, מלאת אנרגיה ודבריה הדבר הכי חשוב שקרה שהתחילה להינות שוב מהאוכל.
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..