צרבת בגרון • איך לטפל ולהקל בדרך טבעית

 

שאלה
לפני כשבועיים התחלתי להרגיש צרבת בגרון. היתה לי תחושה של משהו עולה כל פעם אחרי האוכל. זה היה דומה להרגשה שאני רוצה להקיא עם שריפה בגרון. הייתי אצל רופא והוא אמר לי שיש לי צרבת והמליץ על כדורי רני או טאמס. האמת שהכדורים עוזרים לי והצרבת עוברת אחרי שאני לוקח אבל רציתי לדעת אם אפשר להיפטר מהצרה הזו בדרך טבעית. אולי יש צמחי מרפא או משהו לשתות שיכול להקל לי על הצרבת? ועוד שאלה -האם אפשר להבריא לחלוטין מצרבת כזו?

 

תשובה

צרבת היא תופעה נפוצה אשר פוגעת באיכות החיים של רבים. זוהי בעצם עלייה של חומצת הקיבה מעלה, מחוץ לקיבה, לאזורים שאינם מותאמים לחומציות הגבוהה ולכן התחושה היא של שריפה וצריבה בגרון, בבית החזה ובפה. ישנם הרבה גורמים לצרבת וביניהם היחלשות של שוער הקיבה, עודף משקל, חיידק הליקובקטר פילורי, בקע סרעפתי, עצירות, אכילת ארוחות גדולות מדי, שתיית אלכוהול מרובה, אכילת מזונות חומציים הגורמים לצרבת ועוד ועוד. ניתן להבריא לחלוטין מצרבת כזו אם מבינים מהו המקור הגורם לצרבת ואם עושים שינוי בתזונה ובאורח החיים בשלוב עם טיפול צמחי.

 

תזונה נכונה וצמחי מרפא הוכחו כיעילים בריפוי טבעי של צרבות

ישנם צמחים רבים הטובים לטיפול בצרבת ולהקלה על הצריבה בגרון. צמחים כאלו (לחך, ספיריאה, אולמוס, גליציריזה ועוד), מאזנים את חומציות הקיבה, מצפים את ריריות מערכת העיכול ומונעים את הפגיעה בהן על ידי החומצה. אפשר לקחת אותם בצורה של חליטה (כמו תה) או בצורה של טינקטורה, שזהו מיצוי של הצמחים באלכוהול. כדאי לשלב בין השניים וכך לקבל את מקסימום החומרים הפעילים שבצמחים. בנוסף, חשוב מאוד לעשות שינוי תזונתי ולהימנע ממזונות המעודדים יצירת חומצה והופעת צרבת ושריפה בגרון. אנחנו נשלח לך רשימה מדויקת של המזונות שיש להימנע מהם ואתה תבחן אילו מזונות מעוררים אצלך צרבת בגרון משום שכל אחד מגיב אחרת למזונות שונים. גם רמות מתח גבוהות משחקות תפקיד חשוב בהופעת צרבת ושריפה בגרון. חשוב מאוד שתבדוק מהי רמת המתח הקיימת בחייך כרגע ואם היא גבוהה עלייך לחשוב איך להוריד אותה ולהירגע יותר. פעילות גופנית אירובית, יוגה, נשימות, קריאת ספר או טיול על שפת הים - כולן יכולות להיות דרכים נהדרות להוריד רמות מתח. נשמח לעזור לך במציאת הדרך המתאימה לך ביותר.


לסיכום, הטיפול הטבעי בצרבת ובתחושת שריפה בגרון כולל

צמחי מרפא: להורדת חומציות הקיבה והגנה על ריריות מערכת העיכול.
תזונה: הרגלי אכילה נכונים ואכילת מזונות שאינם מעודדים חומציות ומרגיעים את מערכת העיכול.
הורדת מתח: על ידי פעילות גופנית, עיסוי או בכל דרך מרגיעה אחרת.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..