צרבת בבוקר • טיפול והקלה

שאלה
כבר כחודש אני מרגישה צרבת בבוקר עם תחושת בחילה. חשבתי שאני בהריון אבל זה לא הסיבה. בבדיקה אצל הרופא הוא המליץ לי לקחת אומפרדקס אבל קראתי באינטרנט שזו תרופה לא טובה. אני רוצה להפטר מהצרבת בבוקר כמה שיותר מהר בדרך טבעית בלי כדורים. קראתי על צמח הפיליפנדולה ורציתי לשאול אם אני לוקחת אותו בחליטה זה יכול לעזור לי להבריא מהצרבת. או אולי יש משהו נוסף או צמחים או אוכל שיכול לעזור לי?

 

תשובה

צרבת מתרחשת כאשר חומצת הקיבה עוברת את פתח הקיבה העליון ועולה כלפי מעלה לכיוון הוושט. ריריות הוושט אינן מורגלות למגע עם חומצה כזו ולכן התוצאה הינה תחושה של צריבה או פשוט- צרבת. הצרבת יכולה להופיע יחד עם תחושת בחילה, דקירות בחזה, טעם רע בפה ועוד. היא יכולה להופיע בבוקר, בלילה, אחרי אוכל או במהלך כל היום. ישנן סיבות רבות לצרבת והיא יכולה להיגרם כתוצאה מהרגלי אכילה לא נכונים, אכילת מזונות מסויימים, מחלות רקע שונות, מתח והרגלי חיים מזיקים כמו עישון ושתיית אלכוהול מרובה. עלייך לבדוק יותר לעומק מהי הסיבה שהתחילה להופיע אצלך צרבת בבוקר. מבחינת הרופאים, ללא קשר לסיבה, הטיפול בצרבת הוא בדרך כלל תרופות כמו אומפרדקס אשר סותרות את חומצת הקיבה. פעולה זו אמנם מקלה על תחושת הצרבת אבל פוגעת בתהליך העיכול ובספיגת מינרלים וויטמינים חיוניים מהמזון.


צמחי מרפא הוכחו כיעילים למניעה וטיפול בצרבת

ישנם צמחים אשר מווסתים את ייצור חומצת הקיבה ומאטים אותה מבלי לפגוע בתהליך העיכול. צמח כזה הוא הפיליפנדולה שקראת עליו. צמח זה הוא גם נוגד דלקת, משקם ומזין רקמות רירות, מונע את תחושת הצרבת ומטפל בנזקיה. כמו צמח זה ישנם צמחים רבים אחרים המטפלים בצרבת ובנזקיה כמו קמומיל, תמצית חרובים, אלוורה, ליקריץ ועוד. מעבר לכך, ישנם מזונות מסויימים שכדאי להימנע מהם משום שהם מעודדים ייצור מוגבר של חומצת קיבה ומחמירים את הצרבת. נדאג לשלוח לך המלצות תזונתיות ובהן הסבר מפורט על מה עלייך לאכול וממה עלייך להימנע, כמו כן על איך לאכול ומהם הרגלי אכילה נכונים לטיפול בצרבת. לדוגמא- צרבת בבוקר יכולה להיגרם כתוצאה מאכילת ארוחה כבדה לפני השינה. במקרה כזה, יש לאכול את הארוחה האחרונה ביום כשלוש שעות לפחות לפני השינה. כמו כן, יש לוודא שארוחה זו אינה מכילה מזונות כבדים וקשים לעיכול המעודדים ייצור חומצה מוגבר. מעבר לתוזנה, גם רמות מתח גבוהות יכולות לגרום להופעת צרבת. יכול להיות שבחודש האחרון הופיע גורם מתח חדש בחייך? עלייך לבחון זאת ובהתאם לכך לטפל בו ולהוריד את רמות המתח בחייך. גם כאן אוכל לסייע לך במציאת דרכים המתאימות לך להרגעה.


לסיכום, הטיפול הטבעי בצרבת המופיעה בבוקר

צמחי מרפא - שתיית כוס חליטת צמחים המטפלים בצרבת ובנזקיה (כמו פיליפנדולה) בבוקר ובמהלך היום .
הרגלי אכילה נכונים - אכילת ארוחה אחרונה ביום כשלוש שעות לפחות לפני השינה.
תזונה נכונה - הימנעות ממזונות כבדים ומעודדי ייצור חומצת קיבה מוגברת ואכילת מזונות קלים לעיכול המייטיבים עם הצרבת.