צרבות חוזרות

 

שאלה

אני בת 39  ומזה כשנה אני סובלת מצרבות חוזרות ונישנות. הצרבות מופיעות ליומיים שלושה ואח"כ נעלמות לשבועיים ושוב חוזרות. לא שמתי לב למשהו מיוחד שיכול לגרום לצרבות. אני סובלת מעודף משקל של כ-15 ק"ג ומעשנת.. האם יש קשר למשקל ולעישון לצרבות? אני מאוד רוצה להפסיק להשתמש בכדורים נגד צרבת ורציתי לשאול האם יש צמחי מרפא שיכולים לעזור לי או משהו אחר טבעי?

 

תשובה

צרבות חוזרות הן תופעה נפוצה מאוד ויכולות להיגרם כתוצאה מסיבות שונות, החל מהרגלי אכילה לא נכונים ועד מחלות רקע מסויימות. שתי סיבות ידועות לצרבות חוזרות הן עודף משקל ועישון. עודף משקל גורם לעלייה בלחץ התוך בטני וללחץ על הקיבה כך ששוער הקיבה נחלש וחומצת הקיבה יכולה בקלות לעלות כלפי מעלה ולגרום לצרבת.

עישון הוא גורם המעודד יצירת חומצה וגם כן גורם להיחלשות של שוער הקיבה. לכן, כמובן שאם את מעשנת וסובלת מעודף משקל יש קשר לצרבות החוזרות שאת סובלת מהן. החדשות הטובות הן שיש בידיך את האפשרות לשנות את המצב ולטפל בצרבות.

הדבר הראשון שעלייך לעשות הוא להתחיל תהליך של ירידה במשקל. תהליך זה כולל שילוב של תזונה בריאה יותר המורכבת ממזונות איכותיים, הרגלי אכילה טובים יותר כמו אכילת ארוחות קטנות כל 3-4 שעות, הימנעות מאכילה כשעתיים-שלוש לפני השינה, אכילה עד שובע ולא עד כדי "התפוצצות" ועוד.

נדאג לשלוח לך תפריט מפורט שיסייע לך בתהליך זה. זאת כמובן בשילוב עם פעילות גופנית כלשהי המתאימה לך- הליכה, שחייה, ריצה קלה ועוד. הדבר השני שעלייך לעשות הוא להתחיל תהליך של הפסקת עישון. קיימות היום שיטות רבות מאוד לעניין זה ואני אשמח לעזור לך במציאת השיטה המתאימה לך.

תזונה וצמחי מרפא יעילים מאוד בריפוי צרבות

בשני תהליכים אלו חשובה מאוד תמיכה באמצעות צמחי מרפא. ישנם צמחים מגבירי חילוף חומרים, מורידי חשק למתוק, מחזקים, מרגיעים ותומכים גם בירידה במשקל וגם בהפסקת העישון.

מעבר לכך, ישנם צמחים שיעזרו לך מאוד לטיפול והרגעה של הצרבות החוזרות שאת סובלת מהן גם לפני שעוד ירדת במשקל או הפסקת לעשן וכמובן, גם במהלך. צמחים כאלו (אולמוס, קמומיל, לחך, שיבולת שועל ואחרים) מורידים את חומציות הקיבה, מחזקים את שוער הקיבה, מגנים על ריריות מערכת העיכול מפני החומצה ומסייעים בריפוי הריריות במידה ונפגעו.

את הצמחים אפשר לקחת גם בצורה של חליטה וגם בצורה של מיצוי נוזלי והאפקטיביות שלהם היא גבוהה מאוד. סביר להניח שהודות לשימוש בהם תוכלי להפסיק להשתמש בכדורים נגד צרבת או לפחות להוריד במינון.

לסיכום, הטיפול הטבעי בצרבות חוזרות ונישנות כולל

צמחי מרפא: מגנים על ריריות מערכת העיכול, מחזקים את שרירי סוגר הקיבה, מפחיתים את חומציות הקיבה.

תזונה: הפחתת חומציות הקיבה, חיזוק שריר סוגר הקיבה


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..