צמחי מרפא לטיפול ביתר פעילות בלוטת התריס

 

שאלה
אני בת 40 ואובחנה אצלי יתר פעילות בלוטת התריס. סבלתי מהזעה ועצבנות, וכמו כן התחילו לי יציאות רכות ומרובות. עשו לי הרבה בדיקות, שללו צליאק, ובבדיקות דם אבחנו יתר פעילות בלוטת התריס. אני מעוניינת לדעת האם ישנם צמחי מרפא יעילים לטיפול ביתר פעילות בלוטת התריס והאם הם מכילים יוד? כי אסור לי לקחת יוד.

 

תשובה

בלוטת התריס הינה בלוטה האחראית על חילוף החומרים בגוף. כשהיא יוצאת מאיזון זה משפיע על פעולות רבות בגוף ולכן גם הסימפטומים יכולים להופיע במערכות שונות ורובות. יתר פעילות בלוטת התריס היא פחות שכיחה מתת פעלות בלוטת התריס והסיבות לה שונות וכוללות דלקת ויראלית של בלוטת התריס, גידול שפיר בבלוטת התריס, ומחלה אוטואימונית בשם גרייבס, בה מערכת החיסון תוקפת את בלוטת התריס, יוצרת שם דלקת ומעודדת את בלוטת התריס לייצר עודף הורמוני תריס.


יעילות הטיפול הנטורופתי ביתר פעילות של בלוטת התריס

הטיפול הנטורופתי מכוון לתמיכה ואיזון בלוטת התריס. אם מדובר במחלת גרייבס יש דגש על איזון וחיזוק ממוקד של בלוטת התריס. צמחי מרפא ליתר פעילות בלוטת התריס פועלים לאיזון הבלוטה ולמניעה של הפרשה מרובה של הורמוני הבלוטה. מנגנון הפעולה הוא לרוב התקשרות עם ההורמון המופרש מהבלוטה וניטרולו. מן הסתם צמחי המרפא המיועדים לטיפול לא מכילים יוד או כל מרכיב אחר אשר עלול לגרות את הבלוטה לפעילות יתר. בנוסף, צמחי המרפא פועלים לחיזוק בלוטת התריס ולאיזונה. ישנם צמחי מרפא נחקרים בנושא זה כגון כף זאב ארופאית, צמח ארץ ישראלי, המשפיע על בלוטת התריס דרך הרגעה ושיקום של מערכת העצבים. פורמולת הצמחים נבנית באופן אישי לפי התמונה הקלינית של המטופל, אורח חייו, העדפות ועוד, תוך התייחסות למערכות המשפיעות על בלוטת התריס. בנוסף, היבטים של תזונה נכונה חשובים בטיפול שכן ביתר פעילות בלוטת התריס הגוף משתמש בכמות גבוהה מן הרגיל של מרכיבים תזונתיים חיוניים.


לסיכום, הטיפול הנטורופתי ביתר פעילות בלוטת התריס כולל:

צמחי מרפא: לאיזון ושיקום בלוטת התריס, להרגעה של תופעות יתר פעילות בלוטת התריס, חיזוק חיסוני וגופני
תזונה נכונה: לחיזוק הגוף והזנת הגוף למניעת חסרים תזונתיים, חיזוק כללי
טכניקות הרפייה: להרגעה, איזון ושיקום מערכת העצבים והגוף


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית