צמחי מרפא ודלקות בדרכי השתןמהי דלקת בדרכי השתן ומדוע נשים חשופות יותר?

דלקת בדרכי השתן היא תופעה נפוצה יחסית, בעיקר אצל נשים. אחד הגורמים העיקריים לדלקות הוא חיידק בשם אי-קולי (E coli) - זהו חיידק הנמצא באופן טבעי במעי הגס, שם הוא חיוני לתפקודים בריאותיים שונים. במקרים בהם מצליח החיידק לעבור ממערכת העיכול לדרכי השתן - הוא עלול לגרום לדלקת. אצל נשים, מערכת השתן ממוקמת בקרבה לפי הטבעת, דבר המאפשר מעבר קל יחסית של מזהמים שונים וביניהם חיידק האי-קולי. גם יחסי מין מהווים גורם סיכון לדלקות בשתן. גברים עלולים לסבול מדלקות שתן, בעיקר על רקע בעיות של בלוטת ערמונית מורחבת החוסמת של דרכי השתן ומונעת זרימה תקינה.


צמחים ודלקות בדרכי השתן


מידע על צמחי מרפא


תסמינים אופייניים לדלקות בדרכי השתן

דלקות דרכי שתן מתאפיינות בתסמינים שונים העלולים להופיע בדרגות חומרה שונות ובתדירויות שונות. במרבית מקרי הדלקות התסמינים המופיעים כוללים:

• צריבה, בעיקר אחרי מתן שתן
• כאבי בטן - בעיקר תחתונה
• דחיפות גבוהה למתן שתן
• תכיפות של השתן - צורך להטיל שתן לעיתים קרובות
• ריח חריף של השתן
• לעיתים עלול גם להופיע דם בשתן


אנטיביוטיקה לדלקת בשתן

הטיפול הקונבנציונלי הנפוץ לדלקות בדרכי השתן הינו מתן אנטיביוטיקה במטרה למגר את החיידק. בטרם קבלת טיפול אנטיביוטי מומלץ לוודא כי אכן מדובר בזיהום חיידקי אחרת האנטיביוטיקה מיותרת. במקרים בהם הדלקת בשתן חוזרת, חשוב לבדוק מקורות נוספים לזיהום ולבחון אמצעי טיפול שונים, במטרה למקד את הטיפול במקורות הנכונים של הדלקת.


טיפול נטורופתיטיפול טבעי


טיפול תזונתי משולב עם צמחי מרפא לדלקות בשתן

בגישה הנטורופתית דלקות חוזרות בדרכי השתן עלולות להופיע על רקע של חולשה חיסונית ו/או חוסר איזון במנגנוני ההגנה הטבעיים של דרכי השתן. במקרים אלו המגמה הטיפולית מתמקדת בחיזוק ככל האפשר של מערכת החיסון והשתן ובמקביל הימנעות מהחלשה של מערכות אלו. נשים הסובלות מדלקות חוזרות בדרכי השתן נמצאות לרוב במעגל קסמים שלילי המצריך התערבות שונה תוך שימוש באמצעים טבעיים כגון תזונה שיקומית וצמחי מרפא במטרה להשיב את האיזון ויכולת ההגנה הטבעית למערכת השתן ומערכת החיסון.


תרומתם של צמחים לטיפול בדלקות שתן

צמחי מרפא מהווים אמצעי טיפול עתיק יומין. צמחים רבים נמצאים בשימוש נרחב ברפואת צמחים מודרנית (פיטותרפיה) ויחד עם תזונה שיקומית הם מהווים שילוב טיפולי חשוב לזיהומים שונים בדרכי השתן ובמיוחד למניעת זיהומים ודלקות דרכי השתן.
הצמחים השימושיים למצבי דלקות עשויים לסייע בכמה דרכים:
• עידוד שיתון והתרוקנות של שלפוחית השתן - במגמה למנוע שגשוג חיידקי
• תמיכה בפעילות מערכת החיסון - התגוננת טובה יתר כנגד מזהמים
• פעילות אנטי חיידקית


צמחים רבים נמצאים בשימוש למצבי בריאות מגוונים, לפניך מידע כללי אודות צמחים ידועים כגון: אכינצאה, סרפד, מרווה ועלי זית. בצמחים אלו, עושים שימוש לבד ובשילובים שונים


אכינצאה (קיפודנית) Echinacea Purpurea
אחד מצמחי המרפא הידועים והשימושיים ביותר. אכינצאה נמצאת בשימוש עממי מזה מאות שנים. מקור הצמח הוא מיבשת אמריקה, שם עשו בו שימוש מגוון למצבי בריאות שונים בעיקר על רקע זיהומי. אכינצאה מכילה רכיבים שונים העשויים לסייע לפעילות חיסונית וכן כאנטי חיידקית. שילוב זה הפך את הצמח לנפוץ לזיהומים שונים בכלל ולדלקות בדרכי השתן בפרט.


סרפד Urtica Dioica
צמח ארץ ישראלי נפוץ מאוד הגדל בר בשדות רבים. הסרפד ידוע ביכולתו לגרום לצריבה כאשר נוגעים בעלים שלו. למרות שנדמה כי זהו עשב שוטה הרי שברפואה עממית וזו של צמחי מרפא לסרפד שימושים רבים הקשורים לחיזוק שלפוחית השתן וכן הוא מכיל רכיבים העשויים לסייע בפעילות אנטי דלקתית מקומית. הסרפד ידוע גם ביכולתו להגביר מתן שתן מה שיכול לסייע בניקוי תכוף של דרכי השתן וסיוע במניעת שגשוג מזהמים וחיידקים בדרכי השתן עצמם.


עלי זית Olea Europea
עץ הזית הוא עץ נפוץ ומזוהה מאוד בנוף הישראלי ובאגן הים התיכון בכלל. שמן הזית, נחשב לשמן הבריא ביותר מכול השמנים. כצמח מרפא משתמשים בעלים של העץ. לעלים מיוחסים תכונות רבות ומגוונות. ברפואה המסורתית מייחסים לעלי הזית פעילות מחטאת, אנטי חיידקית ופעילות משתנת. חליטה של עלי זית עשוייה לעודד זרימה תקינה של השתן ועשויה למנוע שגשוג של חיידקים בדרכי השתן.


מרווה Salviae Folium
המרווה הינה צמח ארץ ישראלי ממשפחת השפתניים. היא גדלה בר באזורים רבים בארץ ונמצאת בשימוש קולינרי ורפואי מזה מאות שנים. טעמה המריר והארומטי מעיד על תכולת שמנים ארומטיים המצויים בה. שמנים אלו ידועים כבעלי פעילות מחטא. בנוסף, עשויה המרווה לצמצם ולמנוע שגשוש מזהמים וחיידקים. תכונות או של חיטוי ופעילות אנטי חיידקית הופכות אותה לצמח שימוש למצבי דלקת בדרכי השתן.


התוכן בדף זה משמש לצרכי מידע בלבד והוא אינו משמש כעיצה רפואית או תחליף להתייעצות/טיפול עם מומחה/רופא. נשים בהריון, מניקות, אנשים הסובלים ממחלות כרוניות ו/או הנוטלים תרופות יש להיוועץ ברופא או בעל מקצוע בטרם צריכה/שימוש.