פצעים בעור - תרופות סבתא

 

פצעים בעור - סימפטומים עיקריים

פצע שנוצר עקב חתך או שפשוף גורם לפגיעה בעור. העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף והוא המגן העיקרי בפני חדירת חיידקים, וירוסים, פטריות ופרזיטים למיניהם. כשהעור נפגע המגן העיקרי נפגע ויכול להווצר זיהום. אקזמה היא שם כולל למצב דלקתי של העור. הסימפטומים הם: עור יבש, עבה, אדום, מגרד, דלקתי, קשקשת, שלפוחיות קטנות, השלפוחיות יכולות להתאחד וליצור שטחים רצופים של עור מודלק שלאחר מכן יתכסה בקרום. סופו של התהליך התקשות העור ועטייתו בקשקשים. אקזמה נובעת בדרך כלל כתגובה אלרגית לחומרים חיצוניים, כגון חומרי ניקוי, או לחומרים פנימיים, כגון מזון.


פצעים בעור - מזונות וצמחי מרפא מקובלים ברפואה טבעית

 

ריחן

שימוש בריחן יעיל בריפוי מחלות עור, פצעים ואקזמה. מועכים עלי בזיליקום | ריחן טריים ומניחים על העקיצה - הטיפול מרגיע, משכך כאבים ומביא להקטנת נזק הגירוי.


מרווה

מרווה רפואית מסייעת לריפוי פצעים בגלל תכולת מרכיבים הנקראים טנינים. מרכיבים אילו גורמים לריפוי מהיר של רקמות. בנוסף למרווה יש פעילות אנטי ספטית, מחטא ובכך מונעת זיהומים. לטיפול בחתכים ופציעות : כותשים עלי מרווה ומניחים על רטייה וחובשים בה את המקום הפגוע בו יש דלקת.


אורגנו

כבר בתקופת יוון העתיקה השתמשו היוונים הקדמונים ב אורגנו להכנת רטיות לטיפול בפצעים ובשרירים כואבים. לאורגנו יש פעילות אנטימיקרוביאלית הודות לתכולת התימול (thymol) שבו. התימול הוא פנול המשמש כקוטל חיידקים. לטיפול בחתכים ופציעות : כותשים עלי אורגנו ומניחים על רטייה וחובשים בה את המקום הפגוע בו יש דלקת.


גרניום

ברפואה העממית משתמשים בגרניום ריחני לבעיות עור כגון דלקות ופצעים. לטיפול בחתכים ופציעות : כותשים עלי גרניום ומניחים על רטייה וחובשים בה את המקום הפגוע בו יש דלקת.


כרוב

כרוב מצוי בזנים רבים: כרוב לבן, כרוב ירוק, כרוב אדום, כרוב ניצנים. כרוב שייך למשפחת המצליבים הכוללת גם ברוקולי, כרובית, קולורבי ולפת. למשפחה כולה סגולות בסיסיות דומות. כרוב אינו רק ירק כי אם צמח מרפא בעל ערך רב. כרוב מקרר, מרגיע גירויים ומשכך כאבים. להכנת תחבושות מעלי כרוב יש להשתמש בעלי כרוב שלמים. מרככים את העלים במים חמים ועוטפים בהם את אברי הגוף. מכסים את העלים במעטפת ניילון או בתחבושת קלה כדי לקבע את המקום. להשאיר למשך הלילה.


לבנדר

שמן לבנדר מצוין כעיסוי כמחטא פצעים. יש לו פעילות אנטי ספטית והוא גורם לזירוז ריפוי פצעים. בשימוש חיצוני ניתן למרוח שמן לבנדר על פצעים. נית למולל פרחי לבנדר ולמרוח את הנוזל על הפצע.


התוכן בדף זה משמש לצרכי מידע בלבד והוא אינו משמש כעיצה רפואית או תחליף להתייעצות/טיפול עם מומחה/רופא. נשים בהריון, מניקות, אנשים הסובלים ממחלות כרוניות ו/או הנוטלים תרופות יש להיוועץ ברופא או בעל מקצוע בטרם צריכה/שימוש.