פסוריאזיס - ספחת - טיפול וריפוי טבעיפסוריאזיס - ספחת - רקע כללי

פסוריאזיס היא הפרעת עור נפוצה ביותר, הפוגעת ב - 2-4% מהאוכלוסייה. פסוריאזיס נגרמת ע"י התחלקות מהירה של תאים. קצב החלוקה של תאי עור בעת פסוריאזיס גדול פי 1000 בערך מאשר בעור בריא. בקצב כזה התאים מצטברים ונוצרת קשקשת מוכספת. פסוריאזיס פוגעת בנשים ובגברים במידה שווה, הגיל הממוצע הוא 27.8 שנים (גיל שכיח להתחלת פסוריאזיס 20-40), למרות שאצל 2% מהחולים פסוריאזיס מתחילה בגיל שנתיים.


בבסיס פסוריאזיס יש 2 דברים עיקריים

שגשוג גדול של תאים
מהשכבה הבזאלית מתחיל תהליך של קרטיניזציה. התחלקות התאים מאוד מהירה. בפסוריאזיס מתא בזאלי אחד הופך להיות קשקש תוך 3-4 ימים, במקום תוך חודש במצב בריא.

תאים לא תקינים
יש תהליך של התקרנות– התא לא מספיק לאבד את הגרעין שלו.


סימפטומים אופייניים לפסוריאזיס

• תפרחת סימטרית
• מופיע בעיקר בקרקפת, בשטחים חיצוניים: מרפקים מהווים מקום בולט, ברכיים וציפורניים.
• המיקום משתנה מאדם לאדם, וגם באותו אדם יכול להשתנות.
• קצב המחלה יכול להיות כרוני ואיטי מאוד, גלי למשך שנים (התפרצות ולאחר מכן
התקף חוזר לאחר מספר שנים) ויכול להיות קצב קבוע. קשה לצפות את המהלך.


צורות שונות של פסוריאזיס

• צורת פלאק - רבדים (הכי שכיח)
• פפולות - בגודל 3-5 מ"מ שמתכנסות והופכות להיות רובד שמכוסה בקשקשים
• פסוריאזיס אינברסה - פסוריאזיס הפוכה- מופיעה בקיפולי העור: בתי שחי, מפשעות וטבור.
• פסוריאזיס גוטטה - נקודות - רבדים קטנים כמו טיפות, בד"כ מופיע לאחר זיהום חריף, לרב סטרפטוקוקלי. מתפשט מהר.
• פוסטולר פסוריאזיס - פוסטולות קטנות, לרב בכפות ידיים וכפות רגליים.
• אריתרודרמיה - אודם בכל הגוף
• פסוריאזיס ארטריטיס - פסוריאזיס שמתלווה למחלת פרקים


טיפול נטורופתי טבעי לפסוריאזיס - ספחת

עיכול לא מושלם של חלבון
אם עיכול חלבון אינו מושלם או אם יש ספיגה לא מספיקה של חומצות אמינו במעיים, חיידקים יכולים לפרק חומצות אמינו לתרכובות רעילות רבות. יש קבוצה של חומצות אמינו רעילות, הידועות בשם פוליאמינים (למשל: פוטרצין, ספרמידין וקדברין), אשר אצל הסובלים מפסוריאזיס רמותיהן מוגברות. תרכובות אלו תורמות מאוד לקצב המוגזם של התרבות תאים.
שיפור קליני של המחלה קשור ברמות נמוכות של פוליאמינים בעור ובשתן.

רעלת דם במעיים
רעלנים שמקורם במעיים מעורבים בהתפתחות פסוריאזיס וביניהם: אנדוטוקסינים (מרכיבי דופן התא של חיידקים מסויימים), מוצרים סטרפטוקוקיים, CANDIDA ALBICANS, תרכובות שמרים ומכלולים חיסוניים IgE ו – IgA. תרכובות אלו גורמות להגברת קצב התרבות התאים באופן דרמטי. גדילת יתר של פטרת קנדידה במעיים היא גורם עקרי במקרים רבים של פסוריאזיס.
דיאטה דלת סיבים תזונתיים קשורה לרמות מוגברות של רעלנים, שמקורם במעיים. סיבים תזונתיים עוזרים לשמור על בריאותו של המעי הגס, מרכיבי סיב רבים מסוגלים להתקשר לרעלנים במעיים ולעודד את הפרשתם בצואה.

תפקוד כבד פגום
תיקון תפקוד כבד פגום מועיל מאוד בטיפול בפסוריאזיס. הקשר בין הכבד לפסוריאזיס קשור לאחד מהתפקידים הבסיסיים של הכבד -סינון דם וסילוק רעלים מהדם החוזר דרך מחזור הדם הפורטלי מהמעיים. פסוריאזיס קשורה לנוכחות של מספר מוצרי לוואי חיידקיים בדם. אם הכבד מוצף ברמות גבוהות מאוד של רעלנים מהמעיים או אם יש ירידה ביכולת הכבד לסלק רעלים, רמת הרעלנים במחזור הדם תעלה ומצב הפסוריאזיס יוחמר.

צריכת אלכוהול
ידוע כי צריכת אלכוהול מחמירה פסוריאזיס. ההשפעות השליליות של אלכוהול הן תוצאה של הגברת הספיגה של רעלנים מהמעיים (ע"י פגיעה במוקוזה של המעי), יחד עם פגיעה בתפקוד הכבד.

חסרים תזונתיים
• רב המחקרים הרפואיים הפיקו תועלת מהשימוש בשמן דגים עשיר ב- EPA ו- DHA.
• בחולי פסוריאזיס יש ירידה ברמות ויטמין A ואבץ.
• החוקרים משערים כי בעת פסוריאזיס יש חוסר רגישות לאינסולין, בגלל הרמות המוגברות בנסיוב של אינסולין וגלוקוז.
• אצל חולי פסוריאזיס רמות הגלוטטיון פראוקסידאז נמוכות, כנראה בגלל גורמים כמו התמכרות לאלכוהול, תזונה לקויה ואיבוד עור מוגזם של מחלת שגשוג יתר.
• קיימות עדויות המצביעות על כך שלויטמין D יש תפקיד בבקרה על שגשוג יתר של תאים.

היבטים נפשיים
כ 39% מחולי פסוריאזיס מדווחים על אירוע רווי מתח שהתרחש במהלך החודש שלפני התפרצות המחלה. תחזית ההחלמה של חולים אלו טובה יותר. בחקירת עברם של מספר חולים דווח שטיפול מוצלח בפסוריאזיס הושג באמצעות היפנוזה וביופידבק בלבד.

טיפול מקומי
הטיפול המקומי מיועד להקלה סימפטומטית בלבד - GLYCYRRHIZA GLABRA למרכיבי הצמח יש השפעה הדומה לזו של הידרוקורטיזון מקומי המהווה טיפול ל פסוריאזיס. במספר מחקרים נראה כי המרכיב GLYCYRRHETINIC ACID המצוי בצמח היה טוב יותר מהקורטיזון המקומי, בעיקר במקרים הכרוניים. MATRICARIA CHAMOMILLA - משתמשים בתכשיר של הצמח לטיפול במחלות עור שונות כולל פסוריאזיס, אקזמה ועור יבש, קשקשי ומגורה. המרכיבים הפלבנואידים והשמנים של הצמח הם בעלי פעילות אנטידלקתית ואנטי אלרגית. אלוורה - במחקר שנעשה נמצא כי שימוש מקומי בקרם מאקסטרקט של הצמח היה יעיל מאוד ב פסוריאזיס.

צמחי מרפא
ישנם צמחי מרפא רבים רלוונטים למצב של פסוריאזיס. את פורמולת הצמחים יש להתאים באופן אישי למטופל במסגרת טיפול נטורופתי: מספר צמחים לדוגמא:
• HYDRASTIS CANADENSIS - מעכב את היצירה של פוליאמינים.
• SMILAX SARSAPARILLA – קושר ומעודד הפרשה של אנדוטוקסינים חיידקיים.
SILYBUM MARIANUM - משפר את תפקוד הכבד, מעכב דלקת ומקטין שגשוג עודף של תאים.

פוטותרפיה - טיפול באור
• UVB - חלק מהקרינה האולטרה סגולה. חיקוי לקרינת השמש, החשיפה לשמש טובה לפסוריאזיס. 2-3 פעמים בשבוע מגיעים למכון פוטותרפיה, הטיפול מתחיל בשניות בודדות עד דקות ומעלה.
• ים המלח - מה שעוזר זה קרינת שמש מיוחדת. מינוס 400 מטר הופך את הקרינה למיוחדת, יש יותר UVB ו - UVA. 2-4 שבועות בתקופות המעבר, חשיפה מבוקרת לפי צבע העור וחומרת הפסוריאזיס. יש גם אפקט של התנתקות, אם יש גורמים נפשיים או סטרסוגנים זה חשוב. נמצאים עם עוד אנשים שסובלים מאותה בעיה. אנשים שיורדים פעמיים בשנה לים המלח זה יכול לפתור את הבעיה לכל השנה. ממומן באחוז מסויים ע"י קופות החולים.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי בפסוריאזיס - ספחת

שאלה:
לידיד שלי התפרצה מחלת פסוריאזיס בצורה מפושטת על כל הגוף - ממש בבת אחת על מרבית הגוף. הוא בדק את בני המשפחה כי נאמר לו שזה תורשתי ולא איתר כל חולה פסוריאזיס במשפחה. שלחו אותו להקרנות בתל השומר והוא ממש מדוכא עד עמקי נשמתו מהמחלה שהתפרצה מהר בזמן קצר. מה ידוע על המחלה ומה ניתן לעשות כדי לעזור לו?
תשובה:
פסוריאזיס היא מחלת עור נפוצה, הפוגעת ב2-4% מהאוכלוסיה ובעלת רקע משפחתי במחצית מהמקרים,המחלה מתאפיינת בנגעים אדומים או קשקשיים התוצאה מהצטברות מסיבית של תאי העור,התופעה נובעת מחלוקה מהירה מדי של תאי העור ,שלא מספיקים לנשור ומצטברים בשכבות, שנראות כמו קשקשת. ישנם כמה גורמים למחלה: עיכול חלבונים לקוי ,כתוצאה ממנו נוצרים חומרים רעילים הנקראים פוליאמינים,שגורמים להגברת קצב חלוקת תאי העור,ואצל חולי פסוריאזיס יש רמות גבוהות של חומרים אלה. סיבה נוספת היא: זיהומים במעיים, במיוחד זיהומי קנדידה,הגורמים גם להיווצרות של חומרים רעילים. ירידה בתפקוד הכבד פוגעת ביכולתו לטהר את הדם מרעלים וזה יגרום להחמרה במחלה. וגורם נוסף חשוב ומשמעותי-מצבי לחץ! פסוריאזיס עלול להחמיר בתקופות של מתח ולכן מומלץ גם לאמץ פעילות מדיטטיבית כלשהי כמו יוגה / מדיטציה מומלץ לגשת לייעוץ מקצועי רחב ומקיף.

שאלה:
האם יש לנטורופתיה משהו להציע בתחום ה פסוריאזיס? לפחות תזונה שתקל על חומרת המחלה? ומה על תוספי מזון?
תשובה:
בהחלט יש ל פסוריאזיס טיפול נטורופתי. הגישה הטיפולית נובעת מתפיסת הנטורופתיה לגבי הגורמים ל פסוריאזיס, ועיקריהם:
1) בעייה במערכת העיכול אשר גורמת לתגובת שרשרת המעוררת התקפת פסוראזיס (מה שנקרא מצב טוקסמי/רעיל במעי). הפתרון הוא תיקון הפרעת העיכול, בין אם היא נסיבתית (האדם לא לועס מספיק את המזון או אוכל ארוחות גדולות מידי וקשות לעיכול, אם הוא אוכל יותר מידי חלבון - למשל הרבה בשר וכו'), אם היא נובעת ממחסור בחומציות בקיבה או נובעת מבעיה בלבלב - ואז אין עיכול טוב לחלבונים ושומנים וכיוצ"ב.
2) דלקתיות יתר של המערכת:
ניתן לטפל תזונתית על ידי הורדת חומצות שומן במזון הגורמות לדלקתיות יתר. בטיפול מסודר ומלא ניתן יהיה להתאים את עיקר הדברים למקרה הפרטי שלך ולספק טיפול הולם ותמיכה - מאחר ויש מרכיב נפשי חזק מאוד למחלה ויש להתייחס אליו ולעבוד על הפחתת מתחים, בשילוב עם צמחי-מרפא ומשחות צמחיות אשר יכולות גם כן לסייע מאוד.

שאלה:
מה אפשר לעשות במצב של פסוריאזיס בציפורניים (אני סובלת מזה בשתי אצבעות בידיי וברגלי באצבע אחת ) יש לציין כמובן שמחלה זו החלה בשירות הצבאי שלי שהייתי מאוד לחוצה ומתוחה.
תשובה:
פסוריאזיס בציפורניים הינו סימפטום של מחלת הפסוריאזיס והטיפול הנטורופתי מתייחס למקרה זה כמקרה פסוריאזיס לכל דבר.
מחלה זו הינה מורכבת ודורשת בדרך כלל טיפול מקיף ומתמשך בכיוונים הבאים:
1. הפחתת טוקסימיה (רעילות) במעי.
2. איזון המצב הדלקתי שבבסיס המחלה.
3. מניעת אלרגיות למזון.
4. טיפול בכבד.
שיטות הטיפול כוללות שיפור התזונה ומתן תוספי מזון, שימוש בצמחי מרפא והתמודדות טובה יותר עם מתחים.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית