עצירות אצל ילדים ותינוקותעצירות הינה מצב בו הצואה אינה יכולה לצאת החוצה דרך פי הטבעת. בדרך כלל עצירות בגיל ילדות אינה מעידה על מחלה מסוכנת. אולם חשוב ביותר לעקוב ולבדוק ובמידה והבעיה אינה נפתרת או הסימפטומים המופיעים הם לפי המתואר למטה מומלץ לפנות לרופא בהקדם.

סיבות נפוצות לעצירות אצל תינוקות וילדים

1. הילד חולה במחלת חום, מאבד הרבה נוזלים דרך הזיעה, ואינו שותה מספיק. אם לא מגיעים מספיקים נוזלים למערכת העיכול, הצואה יבשה וקשה לה לצאת. חשוב מאוד במצב זה לא רק לתת נוזלים למניעת עצירות ולמניעת התייבשות, אלא גם לדאוג שהתינוק או הילד יקבל בחזרה את המינרלים שאבדו בזיעה. מי מרק שבושלו בהם שפע של ירקות ועשבי תיבול יעילים מאוד במצב זה מכיוון שהם עשירים במינרלים.

2. לתינוק יש פריחת חיתולים קשה ששורפת עם כל יציאה ולכן התינוק עוצר את היציאה.

3. לילד יש קרע בפי הטבעת שגורם לכאב ביציאה ולכן הוא עוצר את היציאה.

4. בתהליך גמילה מחיתולים הפעוט יכול לעצור את תנועתיות המעי ובכך למנוע יציאה – גמילה מחיתולים הינה קושי רגשי ולא רק פיזי. לא מדובר על לימוד יכולת שליטה של הסוגרים בלבד, אלא על יכולת רגשית לשחרר משהו שהיה חלק מגוף הפעוט. ישנם פעוטות שמפחדים מכך שמשהו יוצא להם מהגוף. מבחינתם הצואה היא חלק מגופם שיוצא ונאבד. לכן, אין להאיץ בתהליך זה כפי שאינני מאיצים בפעוט להתחיל ללכת. בסקנדינביה, לדוגמא, מתחילים לגמול ילדים מחיתולים רק בגיל שלוש.

5. במידה והבעיה היא כרונית, בעיקר אצל ילדים יותר גדולים, יש לבדוק אם התזונה מאוזנת ומכילה סיבים תזונתיים. התפריט המערבי עשיר בפחמימות מזוקקות ומוצרים מן החי ועני בסיבים תזונתיים. ילדים לרוב ניזונים מלחם לבן, אורז לבן ועוף וממעטים לאכול דגנים מלאים, קטניות, ירקות ופירות. תפריט העולם המערבי הינו סיבה למחלות כרוניות רבות ובניהם גם עצירות. חשוב להרגיל את הפעוט מגיל קטן לתזונה בריאה ומאוזנת כחלק משגרת הבית כולו.

6. בגיל שישה חודשים מתחיל תהליך הכרת המוצקים לתזונתו של התינוק. תהליך נכון הינו קריטי למניעת בעיות במערכת העיכול. לעיתים, במהלך הוספת מזונות שונים לתזונת התינוק, יכולה להיווצר עצירות. חשוב מאוד לשים לב למצב זה ולקשר אותו למזון החדש שנוסף לתזונה. יתכן ומערכת העיכול של התינוק אינה בשלה למזון המוצק ומגיבה בעצירות. במצב זה יש להפסיק עם המזון המוצק, לחכות כשבוע. אם העצירות נפתרת, יש לנסות ולהחזיר את המזון לתזונה ולראות אם העצירות חוזרת. אם היא חוזרת – מומלץ לנסות את אותו סוג מזון רק לאחר חודש.

7. תוסף ברזל בתינוקות יכול לגרום לעצירות, לצואה קשה ויבשה. ניתן למצוא תוספי ברזל נוזליים שאינם גורמים לעצירות. בנוסף, המלצת תוסף הברזל הינה גורפת בישראל לכל התינוקות, בניגוד למדינות מערביות אחרות, כגון ארה"ב, שם תוסף ברזל מומלץ רק עקב חוסר ברזל. חשוב מאוד לתת לתינוק עם חסר ברזל תוסף ברזל, אך תינוק שאינו סובל מחסר בברזל ולוקח תוסף ברזל עלול לפתח עודף ברזל. מצב של עודף ברזל נמצא במחקרים כמעלה את הסיכון למחלות זיהומיות וחלשה של מערכת החיסון.


כיצד ניתן לדעת שהעצירות אינה חלק מהבעיה יותר גדולה?

1. אם העצירות מלווה ב:
- דם בצואה
- קרע או חריץ בפי הטבעת
- כאב בזמן יציאה
- הקאה
כדאי לפנות לרופא לבדיקה מקיפה

2. אם מדובר בתינוק בן פחות משבועיים, כדאי לפנות לרופא

3. אם הילד:
- ללא יציאה במשך יותר מ 4 ימים
- סובל מעצירות במשך יותר מ 4 שבועות
- סובל מעצירות מאז שנולד
- סבל מעצירות יותר מ 3 פעמים כשזה לא לווה במחלת חום
כדאי לפנות לרופא לבדיקה מקיפה


המלצות לבעיות עצירות אצל תינוקות

1. שתייה מרובה, בעיקר כשחם. במידה ויש איבוד מים עקב הזעה מרובה מומלץ לשתות נוזלים עשירי מינרלים כגון מי מרק עשיר בעשבי תיבול.

2. שמן קלנדולה למריחה במידה ויש תפרחת חיתולים. בנוסף, במצב זה מומלץ להשאיר את התינוק או הפעוט ללא חיתול כמה שניתן.

3. מיץ שזיפים – להשרות כמה שזיפים בכוס מים רותחים, לחכות שהמים יתקררו ולתת לתינוק או לילד לשתות

4. תזונה עשירת סיבים – תינוקות מעל גיל 6 חודשים יכולים לאכול דגנים מלאים. לקריאה נרחבת על הכרת מזונות מוצקים לתינוקות לילדים מעל גיל שנתיים מומלצת תזונה עשירה בסיבים – ירקות, פירות, דגנים מלאים וקטניות. ניתן להוסיף כפית זרעי פשתן לתזונה בדייסה, סלט או על אוכל מבושל. זרעי הפשתן עשירים בסיבים מסיסים ובמרכיב הנקרא מוצילגים. הם מפרישים ריר שמסכך את מערכת העיכול והסיבים מעלים את נפח הצואה.