סינוסיטיס - טיפול וריפוי טבעיסינוסיטיס - רקע כללי

סינוסיטיס הינה דלקת של הקרומים הריריים בסינוסים. הסינוסים הם חללים בעצמות הגולגולת, תפקידם קשור בתהודה ובהפחתת משקל של הגולגולת. הסינוסים מצופים באפיתל, שמסיבות מסוימות לפעמים נפגע מדלקת. מעצם המבנה של המקום יש סבירות להצטברות נוזלים שעלולה לעבור גם זיהום ולכן מתפתחת דלקת. בכל נזלת יש מצב בו האזור מתמלא בהפרשה, בד"כ יש ניקוז טבעי. כאשר אין ניקוז, הריריות נהיות בצקתיות ועלולה להתפתח דלקת. סינוסיטיס יכולה להיות אקוטית או כרונית.

הגורם הנפוץ ביותר לסינוסיטיס אקוטי, חריף, הוא זיהום ויראלי של דרכי הנשימה העליונות (הצטננות נפוצה). אלרגיות וגורמים אחרים, המפריעים למנגנוני ההגנה הנורמליים, יכולים להתרחש לפני זיהום נגיפי ולכן הם גורמים סבירים לנטייה מוקדמת. כל גורם, היוצר נפיחות ואצירת נוזל בקרומים הריריים של הסינוסים, יכול לגרום לחסימת הניקוז. חסימת הניקוז גורמת לגדילת יתר של חיידקים. החיידקים הנפוצים הם: המופילוס אינפלואנזה, פנאומוקוק, סטרפטוקוק, סטילוקוק וכו', אלה מזהמים שפוגעים בכל מערכת הנשימה. בסינוסיטיס כרוני קיים בדרך כלל רקע אלרגי, וברבע ממקרי הסינוסיטיס הכרוני של הלסת העליונה יש זיהום שיניים בסיסי. סימפטומים של סינוסיטיס כוללים כאב שנוצר על ידי הגודש. זה מתבטא בכאב ראש מקומי ומוגדר באזורי הסינוסים (בד"כ הפרונטלים או המקסילרים). יש תחושה של ראש כבד מאוד. ניתן לבדוק ע"י לחיצה על האזור, היוצרת כאב חזק. בתנועת כיפוף הראש לכיוון הברכיים יש החמרה בתחושת הכובד והכאב. בסינוסיטיס אקוטית הסימפטומים מתבטאים בדלקת חמה המתבטאת בכאב חזק, חום, יכולה להיות כתוצאה מזיהום בדרכי הנשימה העליונות. המצב האקוטי יכול להיות חד פעמי כתוצאה מהצטננות.

סינוסיטיס כרוני יש רקע אלרגי וב – 25% מהמקרים יש זיהום דנטאלי נסתר. אין חום כללי או מקומי. לחיצה באזור עלולה לעורר תחושת כאב. יש התקפים בחילופי מזג אויר ובעיקר במצבי סטרס. מצבי סטרס גורמים להתפרצות דלקתית. הטיפול בסינוסיטיס מאוד חשוב, אסור להזניח בעיקר מצב אקוטי בגלל הקרבה למוח. מצב חמור מאוד של סינוסיטיס דורש ניקוז של הסינוסים. הסיבוך המסוכן ביותר של סינוסיטיס הוא דלקת של ארובת העין


טיפול נטורופתי טבעי בסינוסיטיס

מטרות הטיפול בסינוסיטיס אקוטי הן הקטנת המצב הדלקתי ע"י שיפור הניקוז והרגעת הכאב. הקטנת המצב הדלקתי נעשה על ידי הורדת המזונות יוצרי הליחה המעודדים גודש בסינוסים, הורדת השומנים מעודדי הדלקת והורדת מזונות עתירי סוכר המחלישים את מערכת החיסון. הרגעת הכאב נעשית על ידי טיפול חיצוני. ניתן להשתמש בחום מקומי, שמנים נדיפים, חומרים אנטיבקטריאלים ותמיכה חיסונית. בזיהום חמור יש להיות במנוחה שלמה, לצרוך כמויות גדולות של נוזלים (מיצי ירקות, מרקים ותה עשבים) ולהרחיק מהמזון את המזונות האלרגנים.

בסינוסיטיס כרוני יש לעשות בדיקת רגישות אלרגית לעונות מעבר ורגישות למזונות. הדרך לבדוק איזה מבין המזונות גורם לתגובה אלרגית הינה דיאטת אתגר ואלימינציה. דאטה זו כוללת בתוכה כמה שלבים. בשלב הראשון מורידים מהתזונה את כל המרכיבים האלרגנים. לאחר שהסימפטומים נעלמו מאתגרים את הגוף כל פעם בסוג מזון אחר. לפי תגובת הגוף ניתן לגלות אילו מהמזונות גורם לתגובה אלרגית. ישנם תוספי מזון התומכים במערכת החיסון ועוזרים לה להתמודד עם המצב הדלקתי כגון ויטמין C ואבץ. צמחי מרפא רבים יכולים לעזור בשלב האקוטי של סינוסיטיס. הצמח הנפוץ ביותר לשימוש בסינוסיטיס הוא ההידרסטיס.


שאלות ותשובות אודות הטיפול הנטורופתי - סינוסיטיס

שאלה:
בתי בת 12.5 סובלת מבעיות אף-אוזן גרון זה שנים מספר. סבלה ממחלת הנשיקה לפני מספר שנים ומאז חולה לעתים קרובות. השקדים נפוחים רוב הזמן. מספר פעמים אובחן אצלה סטרפטוקוקוס בגרון וטופלה ברפאפן. מקבלת אנטיביוטיקה בלי סוף וזה כבר לא עוזר. מספר פעמים סבלה מ סינוסיטיס. פעם אחרונה סבלה מ סינוסיטיס בחודש האחרון (בצילום הכל מלא) טופלה על ידי מוקסיפן במשך שבוע (על ידי רופאת ילדים) ולאחר הקלה קצרה של יומיים שוב חזר ב"פול טיים" כאבי ראש, נזלת קושי נשמה, פנינו לאף אוזן גרון שאמר "שהוא לא יודע איך היא חיה", השקדים היו דבוקים אחד לשני, בקושי נשמה. קיבלה אוגמנטין 10 ימים, השלימה את כל הטיפול - הייתה הקלה, למרות שהיו עדיין כאבי ראש מדי פעם. חזרה לרופא, אמר שהדלקת בגרון ירדה, למרות שהשקדים נשארו נפוחים ולבדוק אם היא נוחרת בלילה. יום אחרי שסיימה את האנטיביוטיקה - חזרה המחלה באופן אלים ומלא, לא יכולה לנשום, כאבי ראש איומים, לא יכולה לכופף את הראש, נזלת בלי הפסקה. זה כבר חוזר על עצמו יותר מידי. מה אפשר לעשות?
תשובה:
את מתארת פה תמונה עגומה כיצד אפשר בקלות להיכנס למעגל מרושע ולהסתבך עם אנטביוטיקה שגורמת לדיכוי מערכת החיסון וכך מתפרצת לה עוד מחלה שבשבילה מקבלים עוד אנטיביוטיקה שמדכאת את מערכת החיסון וחוזר חלילה. חייבים לשבור את המעגל הנורא הזה ויפה שעה אחת קודם. אני מציעה שתפני לטיפול נטורופתי. בינתיים תני לבתך כמוסת פרוביוטיקה אחת ליום בבוקר על קיבה ריקה. הטיפול הנטורופתי יכלול חיזוק מערכת החיסון והורדה מהתזונה מזונות החשודים כאלרגנים וגורמי המחלה. ישנם תוספי המזון שיכולים לעזור כגון אבץ,ויטמין c , אסטרולה ,אסטרגולוס וסמבוק שחור. עיסוי הסינוסים על ידי שמנים אתרים כגון אקליפטוס ועץ התה יכולים לעזור. ניתן לחמם את הסינוסים עם כרית חימום-מקל על הכאב. יש לשתות הרבה נוזלים - בעיקר מים מינרלים ,מרק ותה צמחים.

שאלה:
דודתי חולה ב סינוסיטיס כרוני וקיבלה כבר 3 סוגי אנטיביוטיקה + סטרואידים וכלום לא עוזר. איזה טיפול מומלץ?מה ניתן לעשות להקלה מיידית? אשמח להבין מדוע התוספים הבאים מומלצים: ויטמין C, אבץ, קוורציטין וחומצות שומן.
תשובה:
המרכיב החשוב ביותר בטיפול ב סינוסיטיס הוא הטיפול התזונתי הכולל דיאטת אלימינציה ואתגר. בדיאטה זו מוצא הנטורופת מהו המזון אליו החולה אלרגי ועם הסרת המזון מהתזונה היומית, תבוא ההקלה וההבראה מהמחלה. ויטמין C וקוורציטין ניתנים בגלל יעילותם במצבי אלרגיה. סינוסיטיס, מבחינה נטורופתית, הוא מצב של אלרגיה למזון. כדי להפחית תגובה אלרגית זו נותנים את התוספים הללו. אבץ מחזק את מערכת החיסון ועוזר לגוף להתמודד עם דלקתיות היתר. חומצות השומן, בעיקר אומגה 3, גם כן מאזנות את רמת הדלקתיות בגוף ובכך מורידות את חריפות הסינוסיטיס.

שאלה:
איזה צמחי מרפא כדאי לקחת כטיפול בסינוסיטיס?
תשובה:
צמחים שונים כדוגמאת סמבוק שחור, ליקריץ, אסטרגלוס ועוד רבים אחרים יכולים לעזור כשמדובר במצב כרוני. אם מדובר במצב אקוטי זיהומי צמחים כדוגמאת אכינצאה כמובן יכולים מאוד להועיל.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית