מהם הסימפטומים העיקריים של דלקת שלפוחית השתן?

 

שאלה
לאחרונה מזה כשבועיים אני מרגישה כי משהו לא תקין בשלפוחית השתן שלי. יש לי צריבה בבטן התחתונה בזמן מתן שתן ואני חוששת שיש לי דלקת שלפוחית השתן. אשמח לדעת מה הסיבה לדלקת בשתן ומהם הסימפטומים העיקריים של דלקת שתן והאם אפשרי לטפל בדלקת בדרך טבעית? קראתי באתר שיש צמחי מרפא שיכולים לסייע.. האם זה נכון?

 

תשובה

צריבה בבטן תחתונה בזמן מתן שתן בהחלט יכולה להעיד על מצב של דלקת בשלפוחית או בדרכי השתן, כמובן שמומלץ לעשות תרבית שתן על מנת לאבחן את הבעיה. דלקת בדרכי השתן היא תופעה שכיחה, בעיקר אצל נשים, וזאת מכיוון שצינורית השתן של האישה קצרה משל גבר, קרובה יותר לפי הטבעת ולכן מועדת יותר לזיהומים. הסימפטומים העיקריים לדלקת שלפוחית השתן הינם כאב צורב בבטן התחתונה, כאב בחלק העליון של הגב, צורך בלתי פוסק למתן שתן, תחושה שהשלפוחית אינה מתרוקנת לגמרי, הטלת כמויות קטנות של שתן, לעיתים דם בשתן, תכיפות ודחיפות במתן שתן, כאב עוויתי וצריבה בעת הטלת שתן ושתן עכור בעל ריח רע. דרך צינורות השתן הגוף חשוף למזהמים. לכן הגוף ערוך להגנה על ידי מנגנונים שונים, דרך מערכת החיסון ועוד. כשמנגנונים אילו מוחלשים או מדוכאים, ויש מצע לחיידק לשגשג בדרכי השתן, התוצאה היא דלקת בדרכי השתן. כשהחולשה היא כרונית הדלקת יכולה להפוך לכרונית. הטיפול הקונבנציונלי הוא אנטיביוטיקה להכחיד את החיידק, אך האנטיביוטיקה מחלישה את מערכת החיסון והגוף כולו, במצבי חולשה האנטיביוטיקה מחלישה עוד יותר את הגוף ותורמת למצב כרוני של דלקת בדרכי השתן.


הטיפול הנטורופתי יעיל ביותר בריפוי דלקות בדרכי השתן

הטיפול עובד על שני רבדים מקבילים עיקריים - קטילת החיידק באופן ישיר וחיזוק הגוף ובעיקר מערכת החיסון ומניעה חוזרת של הדלקת. בעזרת תזונה מחזקת מערכת חיסון וצמחי מרפא בעלי פעילות מחזקת מצד אחד ואנטי חיידקית מצד שני. ישנם צמחי מרפא מחטאים מצוינים. צמח מרפא כגון ענבי דוב בעל פעילות מחטא ספציפית לדרכי השתן ועושה עבודה מצוינת במצבים אקוטיים. לקיחה בזמן של צמחי מרפא, כשהדלקת בדרכי השתן בתחילתה, יעילה מאוד. כמובן שבמסגרת הטיפול עוברת המטופלת תשאול מקיף על מנת לאבחן מה גורם לחולשת מערכת החיסון ומערכת השתן. לדוגמא, דלקות חוזרות בדרכי שתן יכולות להופיע על רקע שינויי גיל המעבר. במקרה כזה חלק מהטיפול הוא לתמוך במערכת ההורמונלית של הגוף.


לסיכום, הטיפול הנטורופתי לדלקות דרכי השתן כולל

תזונה: מחזקת מערכת חיסון, עשירה בנוטריאנטים חיוניים
צמחי מרפא: בעלי פעילות מחטא, אנטי חיידקית, מחזקת מערכת חיסון
תוספי תזונה: מחזקי מערכת חיסון, מחטאים
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..