סטרס, כולסטרול והקשר ביניהםהרבה נכתב על השפעת התזונה על רמות כולסטרול גבוהות בדם. הקשר בין תזונה לקויה שמשפיעה על רמות כולסטרול גבוהות נחקרה והוכחה מעל כל ספק. אבל מה אנחנו יודעים על תהליכים נוספים המתרחשים בגוף הקשורים לרמות כולסטרול גבוהות?

מחקרים חדשים מראים כי רמות גבוהות של מתח ולחץ מעלות את רמת הכולסטרול. מתח הינו מרכיב לא מבוטל שמוציא מאיזון תפקוד תקין של מערכות שונות בגוף. סטרס כרוני מקושר עם בעיות גופניות רבות כגון החלשות מערכת החיסון, מחלות אוטואימוניות, תסמונת מעי רגיז, אולקוס, סכרת וגם התקפי לב. ידוע כי סטרס כרוני פוגע באריכות החיים.
שנים התחבטו החוקרים בשאלה מדוע גברים סובלים יותר ממחלות לב וכלי דם מנשים. מחקרים , שניסו למצוא את הסיבה, הראו כי נשים וגברים ניזונים מאותה תזונה, שנשים אוכלות אותו אחוז שומן כמו גברים, ובכך שללו את ההשפעה התזונתית. כמו כן מחקרים שללו אפשרות שהמבנה הנשי מגן בצורה כלשהיא ממחלות לב וכלי דם. ממצאים אילו הובילו למסקנה כי מרכיבי התזונה אינם הסיבה היחידה לאחוז הגבוה של חולי לב וכלי דם ושל הסובלים מרמות כולסטרול גבוהות.

מחקר בחקר שינויים ברמות הכולסטרול ובצמיגיות הדם בגברים החשופים לתקופות מתח בעבודתם. הנחקרים נבחרו בגלל עבודתם שכללה תקופות מתח עקב דד לין שונים בעבודה. נלקחו דגימות דם מ 40 גברים בגילאי 28-56 . כמו כן נרשמו נתונים של משקל, פעילות גופנית, תזונה, עומס בעבודה וחשיפה לסטרס יוצא דופן. כשנבדקו נמצא כי רמות הכולסטרול הגבוהות היו בשיא הלחץ בעבודה ואילו הנמוכות בזמן רגיעה מהעבודה. לא היה שינוי בתזונה או במשקל בתקופה זו.


הפחתת סטרס ולחץ


מהו סטרס?

על פי ה NATIONAL HEALTH INSTITUTE מתח הינו תגובה פיזית ונפשית שהגוף מפתח בעקבות גירוי מהעולם החיצוני. היכולת של הגוף להגיב למתח הינו מנגנון השרדותי שקיים משחר היסטורית האנושות. ללא מנגנון זה האדם לא היה שורד.


כשהגוף ברגיעה רוב הדם מתרכז באזור הבטן. הגוף עסוק בעיכול, בבניית תאים, בפעילות של מערכת החיסון. הורמוני המתח נמצאים ברמה נמוכה בדם, הדופק איטי, לחץ הדם נמוך. בזמן מצוקה האדם צריך להגיב מהר, להניע את שריריו במהירות, ומתרחשים כמה תהליכים – הורמוני המתח, בעיקר קורטיזול ואדרנלין, המופרשים מבלוטת יותרת הכליה, מופרשים ברמה גבוהה. עקב כך עולה לחץ הדם כדי שדם יזרום מהר לשרירים. הדם שהיה באזור הבטן זורם לכיוון הגפיים – ידיים ורגליים, על מנת לאפשר תנועה מהירה, ודופק הלב מואץ על מנת להזרים דם לגפיים. לגוף יש צורך באנרגיה זמינה ולכן רמות הסוכר עולות בדם ורמות הכולסטרול. הורמוני המתח אחראים לעליית הסוכר והכולסטרול – הקורטיזון גורם לפירוק של סוכר מהכבד על מנת שיהיה סוכר חופשי לשימוש בדם. הגוף לא תמיד משתמש בסוכר החופשי ומייצר ממנו חומצות שומן וכולסטרול. מצב זה היה קורה לעיתים קרובות לאדם הקדמון המטייל ביער ופתאום פוגש אריה. תוך שניות ספורות הוא צריך להחליט אם להלחם באריה או לברוח ממנו. לא משנה מה הבחירה שהוא יעשה, הוא חייב לעשות אותה מהר ולשם כך הגוף צריך להגיב מהר, השרירים צריכים לפעול מהר. תגובה זו למתח היא אינסטינקט קדמוני.

לא ברור כיצד סטרס מעלה את רמות הכולסטרול בדם. אפשרות אחת היא שבזמן מתח יש צורך לגוף ביותר אנרגיה, ולכן הכבד מייצר יותר LDL. בנוסף לכך, בזמן מתח הרגלי החיים נוטים להיות פחות בריאים – אכילת מזון מהיר, עישון, חוסר פעילות גופנית – כולם מקושרים לרמות גבוהות של כולסטרול.


הפחתת סטרס ולחץ


גורמים מרכזיים לסטרס

דאגנות
תזונה לקויה
סמים וקפאין
תחרותיות גבוהה
חשש בריאותי
עישון
אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית


אולי יעניין אותך גם..