סוכרת סוג 2, אי ספיקת כליות

 

תיאור מקרה של מטופל בקליניקה אשר הצליח להבריא


אבחנות:
סוכרת סוג 2, אי ספיקת כליות

רקע אודות המטופל:
חיים, בן 55, נשוי + 5 ילדים, מנהל חברת ביטוח, נוסע הרבה בארץ ובעולם בגלל עבודתו, נמצא במתח רב

תלונות עיקריות:
סוכרת סוג 2 - מזה 8 שנים סובל מסוכרת סוג 2 לא מאוזנת. למרות שהוא לוקח תרופות עדיין רמות הסוכר גבוהות מאוד. הרופאים שוקלים להמליץ לו על הזרקת אינסולין אבל הוא רוצה להמנע מזה בכל מחיר ולכן הגיע לטיפול הנטורופתי. בבדיקות דם אחרונות רמת הסוכר בצום 180, HGA1C 8.5
אי ספיקת כליות - בשנה האחרונה נמצא חלבון גבוה מאוד בשתן וקריאטנין גבוה. הרופאים הזהירו אותו שהוא יגיע למצב של דיאליזה וזה הפחיד אותו מאוד. זה דירבן אותו להגיע לטיפול הנטורופתי. יש לו הענות לעשות שינוי בחייו והוא מבין שהוא חייב להציל את עצמו.

בנוסף ברקע:
יתר לחץ דם מאוזן עם תרופות
כולסטרול גבוה מאוזן עם תרופות
השמנת יתר חמורה BMI=48

סוכרת סוג 2 היא מצב בו הסוכר נשאר בדם במקום להכנס לתאים. הנזק שנוצר הוא כפול - מצד אחד התאים נשארים מורעבים ללא סוכר, בעיקר תאי המוח שחיים על סוכר בלבד, ומצד שני הסוכר הגבוה בדם נהפך רעיל והורס את כלי הדם. בנוסף, סוכרת סוג 2 היא חלק ממצב רחב יותר הנקרא "התסמונת המטבולית". התסמונת המטבולית מאגדת בתוכה את כל המצבים המעידים על כך שיש עומס מטבולי על הגוף - סוכר גבוה, כולסטרול גבוה, השמנה בטנית, יתר לחץ דם, חומצה אורית גבוהה בדם - כולם חלק מאותה תסמונת מטבולית. חיים סובל מהתסמונת המטבולית הרבה שנים, ללא פתרון מהשורש, ולכן מצבו הולך ומחמיר. ללא שינוי של ממש באורח החיים, מצבם הבריאותי של הסובלים מתסמונת מטבולית הולך ומדרדר. התרופות עוזרות לדחות מעט את הקץ, אך לא פותרות את הבעיה. אי ספיקת כליות במקרה של חיים היא החמרה של מצבו הבריאותי והזנחה בריאותית של שנים.

אי ספיקת כליות מתרחשת כשהכליות לא מתפקדות בצורה מספקת. סוכרת היא הגורם הכי שכיח בעולם המודרני לאי ספיקת כליות. כשל כלייתי אצל חולה סוכרת מתרחש בהדרגה והפגיעה נעשית הן בגלל רמות הסוכר הגבוהות בדם והן בגלל שומנים גבוהים בדם שמונעים זרימה תקינה של דם לכליות. על מנת לטפל באי ספיקת כליות על רקע סוכרת יש ראשית לדאוג לאיזון רמות סוכר ורמות שומנים בדם, להוריד את העומס מהכליות, ולתת לכליות אפשרות לחדש את עצמן.


הטיפול הנטורופתי בסוכרת סוג 2 ואי ספיקת כליות

חיים היה צריך לעשות שינוי דרמטי על מנת לאזן את מצבו. עודף המשקל החמור הכביד בצורה משמעותית על כל המערכות בגוף והיווה סיכון רציני לבריאותו. הבנתי כי על מנת לאזן את מצבו של חיים יש להוריד את העומס המטבולי מהגוף ומצד שני לעודד את איברי הפינוי. תמיכה במערכת השתן, כבד ומערכת עיכול, תאפשר הוצאה יעילה של עודפי הפסולת שהצטברו בגוף במשך שנים וגרמו לשיבוש ולהרס. תכנית הטיפול של חיים כללה תכנית תזונתית מפורטת ופורמולת צמחי מרפא. התכנית התזונתית התמקדה בראש ובראשונה בתזונה דלת חלבון, עשירה בסיבים תזונתיים ומזונות עם אינדקס גליקמי נמוך, שיאזנו את רמות הסוכר בדם ויורידו את העומס מהכליות.חיים החל לצאת להליכה יום-יום, בהתחלה של 10 דקות ולאט-לאט העלה את משך הפעילות.


תוצאות הטיפול הנטורופתי בסוכרת סוג 2 ואי ספיקת כליות

לאחר חודש הוריד חיים ממשקלו מעל 7 קילו. הוא התחיל להרגיש יותר רענן וקל. לאחר 3 חודשים של התמדה בתפריט התזונתי והפעילות הגופנית ירד חיים 15 קילו! בדיקות דם הראו שינוי דרמטי - רמות הסוכר פחתו מ 182 ל 120, HGA1C ירד מ 8.5 ל 6.5, הקריאטנין והחלבון בשתן ירדו בצורה דרמטית. חיים המשיך להתמיד בטיפול ולאחר 3 חודשים נוספים הוא ירד עוד 10 קילו, הסוכר התאזן לחלוטין ורמות החלבון בשתן התאזנו. חיים יצא מכלל סכנה בעקבות השינוי המשמעותי שעשה, הוא הבין שעליו להמשיך ולשמור על תזונה מאוזנת ופעילות גופנית קבועה כדי לשמר את ההישגים המדהימים שהשיג.


אודות לילך נהרי ND | נטורופתית מוסמכת

מטפלת בקליניקה פרטית מזה כ-20 שנים. מתמחה בטיפול בדרכי עיכול עליונות, תסמונת מטבולית, הורמונלי ועוד. בוגרת בית הספר לרפואה משלימה קמפוס תל אביב בנטורופתיה. הרבליסטית מוסמכת [טיפול בצמחי מרפא] וכן מוסמכת בביופידבק שלב ב' [ניהול והפחתת סטרס]. משך כ-10 שנים מרצה בכירה במכללת רידמן לרפואה משלימה וכן במגמת נטורופתיה בבית הספר לרפואה משלימה במכון וינגייט


לילך נהרי - נטורופתית מוסמכתלילך נהרי נטורופתית מומחית